اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

نمودار گانت

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

نمودار گانت ، ابزاری برای مدیریت پروژه است و به ساده‌سازی پروژه‌های پیچیده کمک می‌کند. در واقع نمایه‌ای تصویری از کارهایی است که در طول پروژه، برنامه‌ریزی شده‌اند و بطور معمول برای برنامه‌ریزی، پیگیری و کنترل پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمودار گانت یکی از بهترین ابزارهای مهندسی صنایع بوده و کاربرد بسیاری در بازار کار مهندسی صنایع خصوصا در زمینه­ی مدیریت و کنترل پروژه دارد. آموزش نمودار گانت یکی از مهمترین سرفصل ها در دوره های آموزشی مهندسی صنایع می باشد. نمودار گانت رایج­ ترین ابزار برای نمایش برنامه ­ریزی پروژه ­ها می­ باشد . ابزار مناسبی که به کمک آن می­ توان مهمترین اطلاعات پروژه را در یک نگاه دید، اما برای محاسبات زمانی قدرتمند نیست.

نمودار گانت (چارت گانت) چیست؟

نمودار گانت در مدیریت پروژه کاربرد بسیار دارد که یکی از محبوب ترین روشهایی است که برای نمایش فعالیت ها و اتفاقات در طول زمان از آن استفاده میگردد. در حقیقت نمودار گانت یک نمایش گرافیکی از مدت زمان فعالیت ها در راستای پیشرفت زمان است. یعنی پیشرفت آن با پیشرفت زمان تعیین شده در آن است.

تاریخچه گانت چارت

اولین نمودار گانت در اواسط دهه ۱۸۹۰ توسط Karol Adamiecki، مهندس لهستانی که یک کارخانه فولاد را در جنوب لهستان اداره می‌کرد و به فنون مدیریت علاقه‌مند شده بود، ابداع شد. حدود ۱۵ سال پس از Adamiecki، Henry Gantt مهندس آمریکایی و مشاور مدیریت پروژه، نسخه خود را از نمودار ابداع کرد و همین نسخه بود که به طور گسترده‌ای در کشورهای غربی شناخته و محبوب شد و باعث شد که نام هنری گانت با نمودارهایی از این نوع همراه شود.

در گذشته نمودارهای گانت دستی رسم می‌شدند و از آنجا که تغییر مستمر از ویژگی‌های بیشتر پروژه‌ها است، هر بار که یک پروژه تغییر می‌کرد، اصلاح یا ترسیم مجدد نمودار زمانبر بود و این موضوع کارایی آن‌ها را محدود می‌کرد. امروزه به کمک نرم افزارهای مدیریت پروژه، نمودارهای گانت می‌توانند به راحتی ایجاد، بروزرسانی و چاپ شوند.

چرا از نمودار گانت استفاده می‌کنیم؟

نمودار گانت به‌منظور تحقق اهداف زیر استفاده می‌شود:

۱٫ نمایش برنامه زمان‌بندی اولیه پروژه

چه کسی می‌خواهد چه کاری را انجام دهد، چه زمانی و چه مدت طول خواهد کشید.

۲٫ تخصیص منابع

با کمک این ابزار این اطمینان حاصل می‌شود که چه فعالیتی به در چه زمانی به چه منابعی نیاز دارد و همه می‌دانند چه کسی مسئول چه چیزی است.

۳٫ نظارت و گزارش پیشرفت پروژه

گانت چارت به شما کمک می‌کند تا مطابق با برنامه پیش بروید و عقب نمانید.

۴٫ برنامه را کنترل و ارتباط برقرار کنید

تصویری شفاف به ذی‌نفعان ارائه می‌دهد و آن‌ها می‌توانند بصورت بصری هر مرحله از پروژه را ببینند و درک بهتری از مراحل انجام و رویدادهای کلیدی داشته باشند.

۵٫ نمایش رویدادهای کلیدی

رویدادهای کلیدی با استفاده از علائم مشخص نشان داده می‌دهد.

۶٫ شناسایی مشکلات و گزارش آن‌ها

از آنجا که همه چیز به صورت بصری به تصویر کشیده شده است، می‌توانید بلافاصله متوجه شوید که چه فعالیتی باید در یک تاریخ مشخص انجام می‌شده است اما دچار تاخیر شده است، با استفاده از این امکان شما می‌توانید بسرعت اقدامات اصلاحی خود را برنامه‌ریزی کنید.

 

نمودار گانت

نمودار گانت – کالج مدیریت

 

چگونگی ایجاد نمودار گانت

 • تنظیمات پروژه همچون تاریخ شروع، تاریخ پایان و حالت برنامه‌ریزی را تعیین کنید. رایج‌ترین حالت برنامه‌ریزی، پیش‌روی از تاریخ آغاز پروژه به سمت جلو است. در این حالت، پیش‌فرض شروع کارها در اسرع وقت است یعنی کل پروژه در اولین فرصت ممکن پایان بیابد؛
 • تقویم پروژه را تعیین کنید. این تقویم، تعداد روزهای کاری در هفته، تعداد ساعات کاری در روز و الی آخر را مشخص می‌کند؛
 • نام و مدت زمان هر کاری را وارد یا ویرایش کنید؛
 • یک فهرست منابع ایجاد کنید و منابع را به کارهای مربوطه اختصاص بدهید. گرچه اغلب اوقات می‌توانید منابع را در زمان نیاز تعیین کنید اما ایجاد فهرست منابع از همان آغاز معمولا سریع‌تر است و این‌گونه می‌توانید منابع را برای واگذاری به کارهای مختلف پروژه انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر بخش اضافه‌کردن منابع در نمودار گانت را ببینید؛
 • برای تشخیص وابستگی‌های موجود بین کارهای پروژه لینک‌هایی ایجاد کنید. برای اطلاعات بیشتر بخش کارها در نمودار گانت را ببینید؛
 • اگر لازم است برای کارها محدودیت‌هایی تعیین کنید. برای اطلاعات بیشتر بخش اضافه کردن محدودیت‌ها در نمودار گانت را ببینید؛
 • تنظیمات نهایی را به برنامه‌ی پروژه اعمال کنید. برای اطلاعات بیشتر بخش تقویت نمودار گانت را ببینید؛
 • وقتی پروژه واقعا شروع شد، در بازه‌های زمانی منظمی آن را بررسی کنید تا مشکلات احتمالی یا اختلافات زمانی را شناسایی کنید و اصلاحات موردنیاز را انجام بدهید. برای اطلاعات بیشتر بخش بررسی پروژه با استفاده از نمودار گانت را ببینید.

تقویت نمودار گانت

برنامه‌های گانت عموما شامل ویژگی‌هایی هستند که استفاده از نمودار گانت را برای‌تان آسان‌تر می‌کنند. این ویژگی‌ها از برنامه‌ای به برنامه‌ی دیگر تفاوت دارند. چند نمونه:

 • اضافه‌کردن یادداشت‌های توضیحی به کارها. این به‌ویژه برای کارهایی مفید است که محدودیت دارند. محدودیت‌ها بر لینک‌ها تقدم دارند و می‌توانند به موارد غیرمنطقی یا اختلافات زمان‌بندی در برنامه منجر شوند، بنابراین باید مراقب آنها باشید.
 • برجسته‌سازی مسیر اصلی، به‌منظور دیدن کارهایی که هم‌اکنون تاریخ پایان پروژه‌ی شما را مستقیما تحت‌تأثیر قرار می‌دهند در یک نگاه. در برنامه‌ی پروژه، مسیر اصلی متناظر با کارها یا زنجیره‌ای از کارهای لینک‌شده است که ممکن نیست بدون به تأخیرانداختن کل پروژه به تأخیر بیفتند. اگر تغییر در تاریخ آغاز یا مدت‌زمان آن، بر تاریخ پایان پروژه (یا اگر در حال زمان‌بندی از انتهای پروژه هستید، بر تاریخ آغاز آن) تأثیر بگذارد، کار در مسیر اصلی قرار می‌گیرد. مراقبت از وضعیت کارهای مهم‌ در هر زمانی، کلید مدیریت خوب پروژه است. اگر زمان کلی پروژه بیش از حد طولانی است، تنها راه برای کوتاه‌تر کردن آن و عقب‌آوردن تاریخ پایانش، کوتاه کردن این مسیر اصلی است.
 • تعیین مایلستون یا مهلت برای نشانه‌گذاری تاریخ‌های مهم. مایلستون کاری با طول زمان صفر است که روی نمودار گانت به‌صورت نشانه‌ی مایلستون ظاهر می‌شود. مایلستون‌ها عموما برای نشان‌دادن تاریخ‌های مهم مانند رویدادها یا اهداف مهم در برنامه‌ی پروژه استفاده می‌شوند. برای مثال می‌توانید از مایلستون برای نشانه‌گذاری تاریخ‌های مطلوب تکمیل کار یا جلسات بررسی پروژه استفاده کنید.

مزایا و معایب

توانایی درک وضعیت کلی پروژه و فعالیت ها، مزیت کلیدی در استفاده از گانت چارت است. بنابراین، مدیریت و اسپانسرهای پروژه می توانند تصمیمات آگاهانه را فقط با نگاه کردن به نمودار گانت چارت بگیرند. نمودارهای گانت مبتنی بر نرم افزار قادر به نشان دادن وابستگی فعالیت ها در برنامه زمانبندی پروژه می باشند. این امر به شناسایی و حفظ مسیر بحرانی برنامه زمانبندی پروژه کمک می کند.
ابزار گانت چارت می تواند برای مدیریت پروژه های کوچک استفاده شود. برای پروژه های کوچک، مستندات دیگر لازم نیست، اما برای پروژه های بزرگ، ابزار گانت چارت باید توسط سایر ابزارها و مستندات پشتیبانی شود. در واقع برای پروژه های بزرگ، اطلاعات نمایش داده شده در گانت چارت ممکن است برای تصمیم گیری کافی نباشد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

مکاتب مدیریت

مکاتب مدیریت ، گرچه مدیریت به مفهوم کلی آن سابقه ای به قدمت زندگی اجتماعی انسان و حتی بیشتر از…

مدل های تصمیم گیری

مدل های تصمیم گیری ، اینکه انواع مختلفی از تصمیم‌ گیری وجود دارد، موضوعی است که اغلب درک نمی‌کنیم و با…