/ در استارت آپ / توسط

فریلنسر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

مفهوم فریلنسر

ساده‌ترین تعریف فریلنسر (Freelancer) این است که: یک نفر، بدون اینکه به یک سازمان یا کسب و کار و شرکت مشخص متعهد شود، فعالیت حرفه‌ای و تخصصی خود را برای مجموعه‌های مختلف انجام می‌دهد و بسته به نیاز و پروژه‌های در دسترس، کارفرمای خود را تغییر می‌دهد. مفهوم فریلنسر یا آزادکار، طی دهه‌های اخیر مطرح شده است. می‌توان گفت که آغاز انقلاب صنعتی، دوران شکل‌گیریِ سازمان به مفهوم مدرن آن بود. هم‌زمان با مطرح شدن مفهوم سازمان، مفهوم شغل هم معنای تازه‌ای پیدا کرد.

تاریخچه‌ی لغت فریلنسر (Freelancer)

بد نیست در ابتدا نگاهی به پیشینه‌ی تاریخی این کلمات داشته باشیم.

اصطلاح فریلنسر (Freelancer) بارها و بارها توسط والتر اسکات (Walter Scott) در رمان مشهور آیوانهو (Ivanhoe) به کار برده شده است. این لغت به جنگجویان مزدور قرون وسطایی اشاره دارد که هیچ‌گونه تعهدی به خاندان سلطنتی یا اشراف‌زادگان نداشتند.

توماس.آن براون (Thomas N. Brown) نیز پیش‌تر در کتاب دوران زندگی هیو میلر (The Life And Times Of Hugh Miller) از این اصطلاح استفاده کرد. بعدها لغتنامه‌ی انگلیسی آکسفورد این واژه را جزو افعال دسته‌بندی نمود (Freelance). با این حال، امروزه لغت فریلنس به شکل فعل، اسم، صفت و حتی قید در زبان انگلیسی کاربرد دارد.

حال که با تاریخچه این کلمات آشنا شدیم، سرنخ‌هایی از تغییرات زبانی و معنی فعلی این کلمات در اختیار داریم.

ملزومات فریلنسینگ کدامند؟

به طور کلی موفقیت در فریلنسینگ به ۳ عامل بستگی دارد: ارتباط، مهارت، تعهد.

 • ارتباط: برقراری ارتباط با افراد، به یک فریلنسر کمک زیادی میکند. برای موفق شدن سعی کنید رابطه کاری خوبی با مشتریان فعلی و گذشته خود ایجاد کنید.
 • مهارت: با ظهور سایت های فریلنسینگ افراد بیشتری تصمیم میگیرند از کارمندی خارج و به یک فریلنسر تبدیل شوند. بر همین اساس رقابت بین فریلنسرها برای بهتر بودن آغاز می شود تا بتوانند پروژه های بیشتری دریافت کنند و توسط کارفرمایان انتخاب شوند. در آزادکاری باید مهارت های خود را با روش های مختلف بالا برد مثلا آخرین مطالب و مقالات مرتبط با تخصص خود را مطالعه کرد، در دوره های آموزشی شرکت کرد، در شبکه های اجتماعی فعال بود و در سمینارها و رویدادهای مرتبط با تخصص خود شرکت کند و خود را به روز نگه داشت.
 • تعهد: اینکه در کارمان متعهد باشیم بسیار مهم است و موفقیت مان را تضمین می کند. اگر یک آزادکار به خاطر سفری غیر ضروری یا تماشای سریال مورد علاقه، پروژه را رها کند نشان از بی تعهدی فریلنسر دارد و باید گفت موفقیت چندانی برای آن فرد در کارش پیش بینی نمیشود. برای موفق شدن لازم است زمان مشخصی به کار اختصاص داده شود و پروژه در زمان مقرر به پایان برسد.
فریلنسر

فریلنسر – کالج مدیریت

فریلنسر چه کسی است ؟

فریلنسر کسی است که یک حرفه مثل عکاسی ، نویسندگی ، طراحی وب و دیگر خدمات ، گرافیک و .. دارد و به صورت پروژه ای و آزاد با دیگران کار میکند . او طبق قوانین خودش کار میکند و اکثر مواقع کارش را در اتاقی در خانه خودش انجام میدهد. فریلنسر کسی است که کار یا پروژه ای با زمان محدود را به کارفرمای خود ارائه میدهد. هیچ گاه یک فریلنسر به صورت دائمی کاری را انجام نمیدهد. معمولا بیشتر فریلنسرها به صورت فردی بر روی پروژه کار میکنند و فریلنسری یک شغل انفرادی است. فریلنسر ها به صورت های متفاوتی کار می کنند. بعضی از فریلنسر ها برای انجام پروژه هزینه ای را به صورت بیعانه دریافت می کنند و بعضی دیگر کل مبلغ پروژه را به صورت یک جا دریافت میکنند، این یک مسئله شخصی است و به فریلنسر برمی گردد.

مزایا

بطور کلی فریلنسر ها از تنوع کاری زیادی نسبت به کارمندان برخوردار هستند. بدون درنظر گرفتن به نیاز به یک درآمد ثابت – معمولا آزادی عمل بیشتری برای انتخاب زمان کاری خود دارند. تجربه کار های متفاوت پروفایل آنها را می سازد و در نتیجه شبکه ای از مشتریان برای خود تشکیل می دهند.

 • شما برای خود کار می‌کنید.
 • هر جا که دوست داشته باشید کار می‌کنید.
 • روی هر پروژه‌ای که دوست داشته باشید کار می‌کنید.
 • هیچ مدیر یا رئیسی بالای سر شما نیست.
 • درآمد شما حد و مرز ندارد و شما می‌توانید با انجام پروژه‌های بیشتر و تخصصی‌تر، درآمد بسیار بالایی داشته باشید.

معایب فریلنسینگ

 • شما می‌بایست همه کارها را خودتان انجام دهید: حسابداری، بازاریابی، فروش، انجام پروژه، ارتباط با مشتری و … ممکن است زندگی و کار شما با هم ترکیب شود بنابراین مدیریت زمان برای شما خیلی مهم است.
 • شما همکار یا هم تیمی نخواهید داشت.
 • هر روز در شرکت وقت تلف نمی‌کنید تا آخر ماه حقوق بگیرید. اگر پروژه درست و به موقع انجام نشود، کارفرما دیگر با شما کار نخواهد کرد.

برنامه ‌نویسی فریلنس

این روزها برنامه نویسی فریلنسری طرفداران بسیاری پیداکرده است و به دلیل افزایش درآمد و رضایت شغلی بالا روزبه‌روز بر تعداد این طرفداران و علاقه‌مندان اضافه می‌شود. به‌طوری‌که گزارش‌ها نشان می‌دهد برنامه‌ نویسی فریلنسری بیشترین شغل موردتقاضای شرکت فیس‌بوک و گوگل است. در حال حاضر این شیوه به یکی از معمول‌ترین روش‌های کسب درآمد در این عرصه تبدیل‌شده است. روشی که در آن برنامه‌نویسان فریلنسر با دانش خود در حوزه زبان‌های برنامه نویسی و در ازای انجام هر پروژه‌ی برنامه نویسی و توسعه برنامه، دستمزد موردنظرشان را دریافت می‌کنند.

وظایف حرفه‌ای یک برنامه نویس فریلنسر

همه می‌دانیم که قسمت مهمی از پیشرفت تکنولوژی بر عهده برنامه نویسان است، زیرا بدون برنامه نویسی کار با کامپیوتر، موبایل، وب‌سایت‌ها و … برایمان امکان‌پذیر نبود. همان‌طور که گفته شد یک فریلنسرِ برنامه‌نویس به‌صورت پروژه‌ای یا ساعتی، از راه دور به کارفرمایان مختلف خدمات ارائه می‌دهد. خدماتی که وظایفی را به یک برنامه نویس فریلنس محول می‌کند، این وظایف عبارت‌اند از :

 •     اهداف یک پروژه، ورودی‌ها و خروجی‌های موردنیازش را بررسی کند.
 •     روند کاری خود را بر اساس موضوع پروژه، موارد اصلی پروژه و زبان‌های برنامه نویسی مورداستفاده از قبل تعیین کند.
 •     اطلاعات مربوط به روند پروژه را کدگذاری کند.
 •     برنامه‌های کد شده را اجرا و آزمایش کند.

راهکارهایی برای تبدیل‌شدن به یک برنامه نویس فریلنسر موفق

آزادکاری در حوزه برنامه نویسی سختی و مشکلات خاص خود را دارد اما اگر به کارتان علاقه داشته باشید، درآمد بالای حاصل از این کار، علاقه‌تان را دوچندان خواهد کرد. توجه به برخی نکات ضروری، این مسیر را برایتان هموار خواهد کرد، نکاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 شبکه ارتباطی‌تان را گسترش دهید.

 ازآنجاکه برقراری ارتباط اساس آزادکاری است و با توجه به این‌که پیشنهادات شغلی برای یک مهندس نرم‌افزار فراوان است بهتر است فهرستی از استخدام‌کننده‌ها و پلتفرم‌های ارتباطی مناسب تهیه کنید. برنامه‌نویس‌های فریلنسر توصیه می‌کنند که در شبکه اجتماعی لینکدین (LinkedIn) با فریلنسرهای هم‌تخصصتان ارتباط برقرار کنید تا شما را به مدیران و صاحبان پروژه‌های مختلف معرفی کنند . به‌این‌ترتیب شبکه ارتباطی‌تان به شکل چشم‌گیری گسترده‌تر خواهد شد.

برند خودتان را بسازید.

فعالیت در وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی و انجام بازاریابی برای خودتان بدون شک با ارائه یک پروفایل قدرتمند ارزش بیشتری پیدا خواهد کرد. پروفایلی که فهرست کاملی از مهارت‌ها و توانایی‌هایتان را ارائه می‌کند. مهم‌ترین استراتژی شما در این عرصه ارائه نمونه کارهای موفق است. پس با ارائه رزومه و نمونه کارهای حرفه‌ای موفقیت فریلنسریتان را تضمین کنید.

فریلنسر کیست

فریلنسر کیست – کالج مدیریت

به دام خستگی نیفتید.

به دلیل انعطاف‌پذیری بالا در تنظیم زمان کاری و ظرفیت‌های کاری بالای فریلنسرینگ، برنامه‌نویسان فریلنسر در معرض خستگی فراوان قرار دارند. پس به سلامتی خود اهمیت دهید و در کنار تعیین میزان ساعات کاری نسبت به ساعات استراحتتان نیز حساس باشید. در زمان توافق با مشتری هم سعی کنید در تعیین زمان و بودجه دقت ویژه‌ای داشته باشید.

یک فریلنسر اجتماعی باشید.

یک فریلنسر به‌تنهایی کار می‌کند اما برای استمرار کارش باید با اجتماع تخصصی‌اش در ارتباط باشد. یک اجتماع حرفه‌ای که ارتباط با آن‌ها به کمک شبکه‌های موجود در حوزه‌های صنعت یا آنلاین در گروه‌های Slack و یا subreddits ممکن می‌شود. سعی کنید علاوه بر جمع‌آوری گروه‌های Slack فریلنسرها در AMAها روی Quora و Reddit نیز شرکت کنید. بهتر است در فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی مختلف در گروه‌های مربوط به تخصصتان عضو شوید.

محبوب‌ترین مشاغل فریلنسری

 1.     گرافیست کامپیوتری
 2.     نویسندگی (تولید محتوا)
 3.     ویراستاری
 4.     کارشناس تبلیغات
 5.     ترجمه
 6.     توسعه وب
 7.     متخصص بازاریابی
 8.     مشاوره در حوزه تجارت و کسب‌وکار
 9.     توسعه اپلیکیشن
 10.     مدیریت رسانه‌های اجتماعی

پردرآمدترین مشاغل فریلنسری

 1.     توسعه‌دهنده‌ی برنامه‌های اندروید و iOS
 2.     طراح و توسعه‌دهنده‌ی وب
 3.     مدیر سایت (Webmaster)
 4.     تولیدکننده محتوا

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

برندسازی

برندینگ یا برندسازی چیست برندیگ یا برندسازی یعنی تلاش برای رسیدن به معروفیت و محبوبیت. این موارد می تواند برای…

تیم سازی چیست

تیم سازی تیم سازی چیست : هر سازمان یا کسب و کاری از نیروهای انسانی کم یا زیاد بر اساس مقیاس آن سازمان تشکیل می…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *