اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

مطالعه تجربی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

راهنمای طراحی آزمایشی -مطالعه تجربی

مطالعه تجربی ، آزمایش نوعی روش تحقیق است که در آن شما یک یا چند متغیر مستقل را دستکاری کرده و تأثیر آن ها را روی یک یا چند متغیر وابسته اندازه گیری می کنید. طراحی آزمایشی به معنای ایجاد مجموعه ای از رویه ها برای آزمایش یک فرضیه است.

یک طراحی آزمایشی خوب مستلزم درک کاملی از سیستمی است که در حال مطالعه آن هستید. با در نظر گرفتن متغیرها و چگونگی ارتباط آن ها با یکدیگر (مرحله ۱)، می توانید پیش بینی های خاص و قابل آزمایش داشته باشید (مرحله ۲).

اینکه متغیر مستقل خود را با چه اندازه گسترده و ریز تغییر دهید (مرحله ۳) سطح جزئیات و اعتبار خارجی نتایج را تعیین می کند. تصمیمات شما در مورد تصادفی سازی، کنترل های آزمایشی و طرح های بین آزمودنی ها (مرحله ۴) اعتبار داخلی آزمایش شما را تعیین می کند.

مرحله ۱: سوال تحقیق و متغیرهای خود را تعریف کنید -مطالعه تجربی

شما باید با یک سوال تحقیق خاص در ذهن خود شروع کنید. برای شناسایی خلا time دانش و یافتن سوالاتی که برایتان جالب است، ممکن است لازم باشد وقت خود را صرف مطالعه در مورد رشته تحصیلی خود کنید.

ما با دو نمونه سوال تحقیق در سراسر این راهنما کار خواهیم کرد، یکی از علوم بهداشتی و دیگری از محیط زیست:

مثال سوال ۱: استفاده از تلفن و خواب
شما می خواهید بدانید که چگونه استفاده از تلفن قبل از خواب بر الگوی خواب تأثیر می گذارد. به طور خاص، شما می پرسید که چگونه تعداد دقایقی که شخص قبل از خواب از تلفن خود استفاده می کند بر تعداد ساعات خوابش تأثیر می گذارد.

مثال سوال ۲: دما و تنفس خاک
شما می خواهید بدانید که دما چگونه بر تنفس خاک تأثیر می گذارد. به طور خاص، شما می پرسید که چگونه افزایش دمای هوا در نزدیکی سطح خاک بر میزان دی اکسید کربن (CO2) که از خاک تنفس می کند تأثیر می گذارد.

برای تبدیل سوال تحقیق خود به یک فرضیه تجربی، باید متغیرهای اصلی را تعریف کنید و در مورد چگونگی ارتباط آن ها پیش بینی کنید.

در آخر، این متغیرها را در یک نمودار قرار دهید. برای نشان دادن روابط احتمالی بین متغیرها از پیکان ها استفاده کنید و نشانه هایی برای نشان دادن جهت مورد انتظار روابط داشته باشید.

مرحله ۲: فرضیه خود را بنویسید -مطالعه تجربی

اکنون که به درک مفهومی قوی از سیستمی که در حال مطالعه آن هستید، رسیده اید، باید بتوانید یک فرضیه خاص و قابل آزمایش بنویسید که به سوال تحقیق شما بپردازد.

مراحل بعدی نحوه طراحی یک آزمایش کنترل شده را توصیف می کند. در یک آزمایش کنترل شده، باید بتوانید:

< متغیر (های) مستقل را به طور سیستماتیک و دقیق دستکاری کنید.
< متغیر (های) وابسته را دقیقاً اندازه بگیرید.
< متغیرهای مخدوش کننده بالقوه را کنترل کنید.
اگر سیستم مطالعه شما با این معیارها مطابقت ندارد، تحقیقات دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای پاسخ به سوال تحقیق خود استفاده کنید.

مرحله ۳: درمان های آزمایشی خود را طراحی کنید -مطالعه تجربی

نحوه دستکاری متغیر مستقل می تواند بر اعتبار خارجی آزمایش تأثیر بگذارد – یعنی میزان تعمیم و کاربرد نتایج در جهان گسترده تر.

در ابتدا، ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که متغیر مستقل خود را به چه میزان تغییر دهید.

آزمایش گرمایش خاک
می توانید درجه حرارت هوا را افزایش دهید:

. کمی بالاتر از محدوده طبیعی منطقه مورد مطالعه شما.
. در دامنه وسیع تری از دما برای تقلید از گرم شدن در آینده.
. بیش از یک محدوده شدید که فراتر از هرگونه تنوع طبیعی ممکن است.

دوم، ممکن است لازم باشد که متغیر مستقل خود را به خوبی تغییر دهید. بعضی اوقات این انتخاب توسط سیستم آزمایشی شما انجام می شود، اما اغلب شما باید تصمیم بگیرید و این در میزان استنتاج شما از نتایج تأثیر خواهد داشت.

آزمایش استفاده از تلفن
می توانید استفاده از تلفن را به صورت زیر انتخاب کنید:

. یک متغیر طبقه ای: یا به صورت باینری (بله / خیر) یا به عنوان سطوح یک عامل (عدم استفاده از تلفن، استفاده کم از تلفن، استفاده زیاد از تلفن).
. یک متغیر مداوم (دقیقه استفاده از تلفن هر شب اندازه گیری می شود).

 

مطالعه تجربی

مطالعه تجربی – کالج مدیریت

 

مرحله ۴: افراد خود را به گروه های درمانی اختصاص دهید

اینکه شما چگونه روش های درمانی آزمایشی خود را بر روی افراد مورد آزمایش خود اعمال می کنید، برای دستیابی به نتایج معتبر و قابل اعتماد بسیار مهم است.

اول، شما باید اندازه مطالعه را در نظر بگیرید: چند نفر در این آزمایش قرار می گیرند؟ به طور کلی، هرچه سوژه های بیشتری وارد کنید، قدرت آماری آزمایش شما بیشتر می شود، که تعیین می کند تا چه اندازه می توانید به نتایج خود اطمینان داشته باشید.

سپس شما باید افراد خود را به طور تصادفی به گروه های درمانی اختصاص دهید. هر گروه سطح متفاوتی از درمان را دریافت می کند (به عنوان مثال عدم استفاده از تلفن، استفاده کم از تلفن، استفاده زیاد از تلفن).

شما همچنین باید یک گروه کنترل داشته باشید که هیچ درمانی دریافت نمی کند. گروه کنترل به ما می گوید که بدون هیچ گونه مداخله آزمایشی چه اتفاقی برای افراد مورد آزمایش شما رخ داده است.

هنگام اختصاص موضوعات خود به گروه ها، دو انتخاب اصلی وجود دارد که باید انجام دهید:

۱٫ یک طرح کاملاً تصادفی در مقابل یک طرح بلوک تصادفی.
۲٫ طراحی بین سوژه ها در مقابل طراحی درون سوژه ها.

تصادفی سازی

یک آزمایش را می توان به طور کامل تصادفی یا تصادفی در داخل بلوک ها (با نام مستعار لایه ها) انجام داد:

. در یک طرح کاملاً تصادفی، هر آزمودنی به طور تصادفی به یک گروه درمانی اختصاص می یابد.
. در یک طرح بلوک تصادفی (با نام مستعار طرح طبقه ای تصادفی)، افراد ابتدا با توجه به مشخصه ای که به اشتراک می گذارند ، گروه بندی می شوند و سپس به طور تصادفی به تیمارهای درون این گروه ها تقسیم می شوند.

گاهی اوقات تصادفی سازی عملی یا اخلاقی نیست، بنابراین محققان طرح هایی را به طور تصادفی یا حتی غیر تصادفی ایجاد می کنند. به یک طرح آزمایشی که در آن درمان ها به طور تصادفی اختصاص داده نمی شود، یک طرح نیمه آزمایشی گفته می شود.

بین سوژه ها در مقابل سوژه ها -مطالعه تجربی

در یک طرح بین موضوعی (همچنین به عنوان یک طرح اندازه گیری مستقل یا یک طرح ANOVA کلاسیک شناخته می شود)، افراد فقط یکی از سطوح ممکن یک درمان تجربی را دریافت می کنند.

در تحقیقات پزشکی یا اجتماعی، ممکن است از جفت های همسان در طرح بین موضوعی خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر گروه درمانی شامل انواع مختلفی از آزمودنی ها به نسبت های مشابه است.

در یک طرح درون موضوعی (که به عنوان طرح اندازه گیری مکرر نیز شناخته می شود)، هر فرد به طور متوالی هر یک از درمان های آزمایشی را دریافت می کند و پاسخ آن ها به هر درمان اندازه گیری می شود.

معیارهای مکرر یا موضوعی نیز می توانند به یک طرح آزمایشی اشاره داشته باشند که در آن اثر با گذشت زمان ظاهر می شود و پاسخ های فردی در طول زمان اندازه گیری می شوند تا این اثر با ظهور اندازه گیری شود.

متعادل سازی (به صورت تصادفی یا معکوس کردن ترتیب درمان در بین افراد) اغلب در طرح های درون موضوعی مورد استفاده قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که ترتیب کاربرد درمانی بر نتایج آزمایش تأثیر نمی گذارد.

آزمایشات همیشه وابسته به زمینه هستند و یک طراحی آزمایشی خوب تمام ملاحظات منحصر به فرد سیستم مطالعه شما را برای تولید اطلاعاتی معتبر و مرتبط با سوال تحقیق شما در نظر می گیرد.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

قابلیت اطمینان

انواع قابلیت اطمینان و نحوه اندازه گیری آن ها قابلیت اطمینان ، وقتی تحقیقات کمی انجام می دهید، باید این…

مردم نگاری

راهنمای مردم نگاری مردم نگاری ، نوعی تحقیق کیفی است که شامل غرق شدن در جامعه یا سازمان خاصی می…