اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در استارت آپ / توسط

تاب آوری کارآفرینی

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تاب آوری کارآفرینی ، شروع یک کسب‌وکار بسیار شبیه به دوی با مانع است. این یک مسیر بی پایان از مشکلات و چالش‌های بالقوه از ابتدا تا پایان مسیر است. این چالش‌ها و مبارزات اجتناب‌ناپذیر هستند، اما راهی که شما برای رفع این مشکلات انتخاب می‌کنید کاملاً به عهده شماست و ممکن است همان چیزی باشد که به شما کمک می‌کند تا موفق شوید.

این طبیعی انسان است که از درد و رنج بپرهیزد ، اما کارآفرینان نژاد دیگری هستند. آن‌ها در جایی که دیگران امنیت را انتخاب می‌کنند، دست به ریسک می‌زنند. آن‌ها مشکلات و راه‌حل‌ها را در جایی می‌بینندکه دیگران قادر به تشخیص آن نیستند. آن‌ها حتی اگر بدانند که احتمال موفقیتشان پایین است برای پیشرفت از منطقه امن خود خارج می‌شوند.

تاب آوری چیست؟ -تاب آوری کارآفرینی

تاب آوری ظرفیتی برای مقاومت در برابر استرس و فاجعه است. روانشناسان همیشه سعی کرده اند که این قابلیت انسان را برای سازگاری و غلبه بر خطرو سختی ها افزایش دهند. افراد و جوامع میتوانند حتی پس از مصیبت های ویرانگربه بازسازی زندگی خود بپردازند. تاب آور بودن به این معنا نیست که از این طریق بتوانید زندگی بدون تجربه استرس و درد را داشته باشید. مردم پس از گرفتار شدن در مشکلات و از دست دادن ها به احساس غم، اندوه و طیف وسیعی از احساسات دیگرمیرسند. مسیر دستیابی به انعطاف پذیری از طریق کار و توجه برروی اثرات استرس و وقایع دردناک ایجاد میشود. ارتقاء تاب آوری منجر به رشد افراد در به دست آوردن تفکر و مهارت های خود مدیریتی بهتر و دانش بیشترمیشود. همچنین تاب آوری با روابط حمایتی والدین، همسالان و دیگران و همچنین با باورهای فرهنگی و سنتی به افراد برای مقابله با ضربه های غیر قابل اجتناب زندگی کمک تاب آوری در انواع رفتار ها، افکار واعمال میتواند آموخته شود.

کارآفرینی چیست؟

کارآفرینی به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک های ناشی از آن اطلاق می‌شود.

به زبان ساده، «کارآفرینی» همان فرایند تأسیس یک کسب‌وکار (شرکت) بر مبنای یک فکر و ایده نو است. اکنون در عرصه جهانی افراد خلاق و نوآور به‌عنوان کارآفرینان منشأ تحولات بزرگی در عرصه تولید و خدمات شده‌اند. حتی شرکت‌های بزرگ جهانی برای حل مشکلات خود به کارآفرینان مراجعه می‌کنند. چرخ‌های توسعه اقتصادی با توسعه کارآفرینی حرکت می‌کنند.

منظور از تاب آوری در کارآفرین چیست؟ -تاب آوری کارآفرینی

امروزه شرکت‌های نوپا با انواع چالش‌هایی روبرو هستند که مربوط به بازار ، مخاطبان ، استخدام ، محصول، سرمایه و خدمات به مشتری است و هیچ راه ساده‌ای برای حل کردن آن‌ها وجود ندارد. اما سوال این است که با وجود این همه موانع احتمالی در راه یک کارآفرین، چگونه می‌توان مقاومت و تاب آوری را افزایش داد؟

تاب آوری به معنای تجدید نظر در مورد یک رویداد منفی است. این رویداد منفی می‌تواند یک کسب‌وکار شکست خورده ، راه اندازی محصولی ناموفق یا نرم افزاری باشد که هیچ کس آن را دانلود نمی‌کند. آنچه مهم است این است که درک کنیم چطور از این شکست‌ها به عنوان نردبانی برای موفقیت استفاده کنیم.

کارآفرینانی با قدرت تاب آوری و استقامت بالا مشکلات را با خودشان به دوش نمی‌کشند بلکه بیشتر تمرکزشان را بر ماموریت بلندمدتشان معطوف می‌کنند. برعکس یک کارآفرین خشک و غیرقابل انعطاف خود را در مشکلات موقتی غرق می‌کند. او نمی‌تواند مشکلات اصلی را شناسایی کند و مثل کسی است که به علت ازدیاد درختان، جنگل را نمی‌بیند!  تفاوت موفقیت و شکست غالباً به میزان هوشمندی شما بستگی دارد و این فاکتور لزوماً با استعداد ، مهارت یا آموزش ارتباط ندارد و اینجاست که مفهوم تاب آوری در کارآفرین رخ می‌نماید.

 

تاب آوری کارآفرینی

تاب آوری کارآفرینی – کالج مدیریت

ویژگی های اصلی افراد تاب آور چیست؟ -تاب آوری کارآفرینی

از دیدگاه روان شناسی، افراد تاب آور ۴ ویژگی اصلی دارند:
۱) احساس ارزشمندی :
پذیرفتن خود به عنوان فردی ارزشمند و احترام قائل شدن برای خود و توانایی هایشان. بی قید و شرط دوست داشتن و سعی در شناخت نقاط مثبت خود و پرورش دادن آنها و از طرف دیگر شناخت نقاط ضعف خود و کتمان نکردن آنها. علاوه بر آن سعی می کنند که این نارسایی ها را با واقع بینی بر طرف کرده و در غیر این صورت با این ویژگی ها کنار می آیند.

۲) مهارت در حل مسئله :

افراد تاب آور ذهنیتی تحلیلی انتقادی نسبت به توانایی های خود و شرایط موجود دارند، در مقابل شرایط مختلف انعطاف پذیر می باشند و توانایی شگفت انگیزی درباره پیدا کردن راه حل های مختلف درباره یک موقعیت یا مسئله خاص دارند. همچنین توانایی ویژه ای در تجزیه و تحلیل واقع بینانه مشکلات شخصی و پیدا کردن راه حل های فوری و راهبردهای دراز مدت برای حل و فصل مشکلاتی که به آسانی و سریع حل نمی شوند را دارا هستند.

۳) کفایت اجتماعی :

این دسته از افراد مهارت های ارتباط با دیگران را خیلی خوب آموخته اند.آنها می توانند در شرایط سخت هم شوخ طبعی خودشان را حفظ کنند، می توانند با دیگران صمیمی شوند و درمواقع بحرانی از حمایت اجتماعی دیگران بهره ببرند؛ ضمن اینکه این گونه آدم ها می توانند سنگ صبور خوبی باشند، وقتی برایشان حرف می زنید خوب گوش می دهند و خودشان را جای شما می گذارند.

افراد تاب آور شبکه حمایتی و عاطفی محکمی دارند . چنین ارتباطاتی به آنها کمک می کند، درباره نگرانی ها و چالش های خود با کسی صحبت کنند، از مشورت، همدلی و همراهی آنها بهره مند شوند، راه حل های جدید را کشف کنند و در مجموع از لحاظ روانی احساس قدرت و آرامش کنند.

۴) خوش بینی :

اعتقاد راسخ به اینکه آینده می تواند بهتر باشد ، احساس امید و هدفمندی و باور به اینکه می توانند زندگی و آینده خود را کنترل کنند و موانع احتمالی نمی تواند آنها را متوقف سازد.

۵) همدلی :

تاب آورها دارای توانایی برقراری رابطه توام با احترام متقابل با دیگران هستند که موجب به هم پیوستگی اجتماعی یعنی احساس تعلق به افراد، گروه ها و نهادهای اجتماعی می شود.

خلاصه تاب آوری در مورد کسانی به کار می رود که در معرض خطر قرار می گیرند ولی دچار اختلالات روانی نمی شوند و زندگی شان آن چنان مختل نمی شود و اگر هم بشود به سرعت به شرایط متعادل پیشین برمی گردند.
تاب آوری باعث می شود که افراد در شرایط دشوار و با وجود عوامل خطر از ظرفیت های موجود خود در دستیابی به موفقیت و رشد زندگی فردی استفاده کنند و از این چالش ها و آزمون ها به عنوان فرصتی برای توانمند کردن خود بهره گیرند و از آنها سربلند بیرون آیند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات چیست ؟ بازاریابی خدمات ، در پاسخ به این سؤال که بازاریابی خدمات چیست در ابتدا باید بگوییم بازاریابی…

ویژگی های کارآفرین

ویژگی های کارآفرین ، «کارآفرین» در پیشرفت اقتصادی هر سازمان و جامعه‌ای نقش کلیدی دارد. او موقعیت‌های نو و جدید…