اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

اثربخشی مدیریت بازاریابی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اثربخشی مدیریت بازاریابی چیست؟

اثربخشی مدیریت بازاریابی عبارت است از بهبود چگونگی دستیابی به بازارها توسط بازاریابان با هدف بهینه سازی مخارج بازاریابی برای نیل به نتایج بهتر با توجه به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت.

چهار بعد اساسی اثربخشی مدیریت بازاریابی عبارتند از:

شرکت: هر شرکت در درون مرز مشخصی فعالیت می کند. این مرز از طریق اندازه شرکت، بودجه شرکت و توانایی شرکت برای ایجاد تغییر سازمانی تعیین می شود.

وضعیت رقابتی: بازاریابان در شرایط ایده آل باید از اینکه شرکت آن ها چگونه عمل می کند و عملکرد رقبای آن ها چگونه است، اطلاعات کاملی در دست داشته باشند.

مشتریان: درک از اینکه مشتریان چطور تصمیم به خرید می گیرند، به بازاریابان کمک میکند تا اثربخشی بازاریابی را بهبود بخشند.

عوامل بیرونی: عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و بر اثربخشی فعالیت های بازاریابی شرکت اثر مستقیم دارند. برخی از مهم ترین عوامل بیرونی عبارتند از: شرایط آب و هوایی، نرخ سود، مقررات دولتی.

برای تنظیم عملکرد کسب و کار در بازارهای رقابتی، کارآفرینان باید فعالیت های بازاریابی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند. تقریبا تمام کسانی که متون بازاریابی را مطالعه کرده اند، آمیخته بازاریابی را شنیده اند.

آمیخته بازاریابی به عنوان یک اثربخشی مدیریت بازاریابی

آمیخته بازاریابی ترکیبی از محصول، توزیع، ترفیع و قیمت است که هر کسب و کار برای مشتریان هدف مورد توجه قرار می دهد. واژه آمیخته بازاریابی در قالب چهار p برای اولین بار توسط نیل باردن در مقاله ای با عنوان مفهوم آمیخته بازاریابی در سال ۱۹۶۵ میلادی مطرح شد. از آن زمان نویسندگان مختلفی مولفه های دیگری را به چهار p افزودند که عبارتند از  کارکنان، شواهد عینی یا فیزیکی (همچون امکانات، وبگاه، یونیفرم ها و…)، فرآیند (کلیه تجربیات مشتریان) و چشم انداز یا دورنما (مشتریان بالقوه).

آمیخته بازاریابی واژه ای تلخیص شده برای معرفی فنونی است که می تواند به وسیله کسب و کار برای تاثیرگذاری بر تقاضاها مورد استفاده قرار گیرد.

مک کارتی (۱۹۶۰ میلادی) چهارچوب چهار p را بدین منظور ارائه نمود:

۱- محصول: کالا یا خدمتی که مورد بازاریابی قرار می گیرد.

۲- توزیع: کلیه فعالیت هایی که مشتری را قادر می سازد که برای به دست آوردن محصول خدمت اقدام نماید.

۳- ترفیع: تمامی روش های مربوط به کسب وجهه کالا یا خدمت نزد مشتری را شامل می شود.

۴- قیمت: میزان مبلغی که مشتری برای تصاحب کالا یا خدمت می پردازد.

اثربخشی مدیریت بازاریابی

اثربخشی مدیریت بازاریابی- کالج مدیریت

۱- محصول (اثربخشی مدیریت بازاریابی)

محصول به عنوان قلب بازاریابی محسوب می شود. از واژه محصول تعاریف زیادی به عمل آمده است. به زعم کاتلر و آرمسترانگ محصول عبارت است از هر چیزی که بتواند برای جلب توجه، تملک، استفاده یا مصرف به بازار عرضه شود و خواسته یا نیازی را برآورده سازد. محصول شامل: اشیاء فیزیکی، خدمات، اشخاص، اماکن، سازمان ها و ایده ها است.

ایجاد تغییر و تحول در محصول یکی از گزینه هایی است که کارآفرین برای بدست آوردن سهم بازار بیشتر دنبال می کند. بدیهی ترین عنصر محصول، سیمای ظاهری آن است. از زمانی که کارآفرین در خصوص ذائقه و ترجیحات خریداران اطلاعاتی به دست می آورد، برخی تغییرات را مدنظر قرار می دهد تا ضمن حفظ مشتریان فعلی خود، بتواند برخی افرادی که از رقبا خرید می کنند را جذب نماید. زمانی کارآفرین دارای اطلاعات است که کیفیت یا کیفیت ادراک شده به عنوان دغدغه او باشد و در شرایط بهبود کیفیت محصول را برای کسب سهم بازار بیشتر مورد توجه قرار می دهد. البته بهبود کیفیت کار آسان و ارزانی نیست.

موضوع ضمانت محصول ارتباط نزدیکی با کیفیت داشته و در شرایطی که نگرش ها به کیفیت محصول از سطح پایینی برخوردار باشد، می تواند نقش تعدیل کنندگی داشته باشد و دغدغه مشتریان را از این بابت برطرف سازد.

سایر عوامل تشکیل دهنده محصول عبارتند از: نام تجاری محصول، نحوه بسته بندی، خط تولید و موضوعات خدماتی. در هر یک از این موارد، اطلاعات فراهم شده، گزینه های بهتری را جهت افزایش سهم بازار در مقایسه با رقبا، پیش روی کارآفرین قرار خواهد داد. در سال های اخیر رشد فعالیت های خدماتی، مفهوم جدیدی از محصول ایجاد نموده که محصول را آمیزه ای از کالاهای ملموس و غیرملموس قلمداد می کنند. بر این اساس در تعاریف محصول به عناصر ملموس و غیر ملموس محصول یا خدمت تاکید می شود. برای تشریح تفاوت محصولات ملموس و خدمات غیر ملموس، برخی ویژگی ها بیان شده است که عمده تفاوت آن ها مرتبط با این ایده است که خدمات در فرآیند تولیدی شان مورد مصرف قرار می گیرند.

در مجموع تفاوت بین محصولات با خدمات در ویژگی های زیر نهفته است که در خدمت وجود دارد:

۱- غیرملموس بودن: قبل از خرید دیده، احساس، شنیده ، پشیده و بوییده نمی شوند.

۲- جدایی ناپذیری: بین تولید و عملکرد خدمت همپوشانی وجود دارد و فراهم کننده خدمت با مشتری تماس چهره به چهره برقرار می کند.

۳-نامتجانس بودن: عملکرد خدمت در هر بار مصرف متفاوت است و از یک استاندارد مشابه برخوردار نیست. به عنوان نمونه مشتری که برای صرف یک غذای خاص مجددا به همان رستوران مراجعه کند، تجربه وی از دریافت خدمت با دفعه قبل یکسان نخواهد بود.

۴-فناپذیری: اگر چنانچه خدمت خریده نشود، فنا می شود و نمی توان هرگز آن را مجددا احیا نمود. به عنوان نمونه اگر هتلی خالی بماند یا صندلی قطار مشتری نداشته باشد، نمی توان آن را برای مصرف بعدی ذخیره کرد و سود حاصله از دست می رود.

۵- فقدان مالکیت: مشتری تنها زمانی به فعالیت یا تسهیلات دست می یابد که او خدمت را خریداری کند. مشتری هرگز در پایان معامله مالک خدمت نمی شود. خدمات منجر به احساس رضایت می شوند و اقلام ملموسی نیستند که بتوان آن ها را به افراد دیگر نشان داد.

۲- توزیع

توزیع به فضای بازاریابی و محیط فیزیکی مرتبط با خرید محصول یا خدمت اشاره دارد. از این رو، این عنصر شامل کانال های توزیع، مکان فروشگاه و هرگونه موضوعات مرتبط با تدارکات و لجستیک (همچون انبارداری یا حمل و نقل) می باشد. برخی سازمان ها متناسب با ترجیحات مشتریان و یا تقسیم بندی مشتریان، کانال های چندگانه توزیع، کارگزاری و یا نمایندگی های فروش، فروش مستقیم (اینترنتی، تلفنی و …) ایجاد می نمایند تا فاصله خود با مشتریان را کاهش دهند. مشتریان ممکن است محصولی را دوست داشته باشند و مایل باشند بابت خرید آن پول بپردازند، اما اگر آن ها به محصول دسترسی نداشته باشند، آن را نخواهند خرید.

۳- ترفیع

تبلیغات، تکنیک های فروش و شهرت کسب و کار در آمیخته بازاریابی، تحت عنوان فعالیت های ترفیعی شناخته می شوند. اقدامات تبلیغی و ترفیعی ارزش محصول یا خدمت را به مشتریان می شناساند. تبلیغات می تواد در جذب سهم بازار رقبا موثر باشد، به گونه ای که برقراری ارتباط و اطلاع رسانی به مشتریان رقیب، در تغییر ملاحظات و علائق آن ها تاثیرگذار است، علاوه بر ایت، فعالیت های تبلیغی می تواند نام تجاری و برند محصول را ارتقا دهد. نقش ترفیع عبارت است از برقراری ارتباط با افراد، گروه ها یا سازمان ها که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با اطلاع رسانی و ترغیب یک یا تعدادی از مخاطبین برای پذیرفتن محصول شرکت مبادله را تسهیل می نماید.

۴- قیمت

آخرین p آمیخته بازاریابی، عنصر قیمت است. برای بسیاری از کسب و کارها، قیمت به عنوان آخرین حربه برای دستیابی به رشد بیشترف همچنین مهم ترین و حیاتی ترین مولفه آمیخته بازاریابی است. عناصر قیمت عبارتند از: سطح قیمت، تخفیف ها و شرایط پرداخت قیمت محصول در شرایط رقابتی که قیمت محصول در لبه رقابت قرار دارد، کارآفرین باید با احتیاط انگشت خود را روی دکه قیمت گذاری قرار دهد. چرا که قیمت جایی است که خریداران از آن به عنوان تراز ارزش گذاری محصولات استفاده می کنند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

رهبری

رهبری چیست؟  رهبری در تجارت ، ظرفیت مدیریت یک شرکت برای تعیین و دستیابی به اهداف چالش برانگیز ، انجام…

مدیریت تولید و عملیات

تعریف مدیریت تولید و عملیات مدیریت تولید و عملیات از اوایل دهه هشتاد میلادی به عنوان یک رشته علمی خود…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *