اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

تحقیق مستند

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تحقیق مستند چیست؟

تحقیق مستند ، تحقیق اسنادی به عنوان تحقیق انجام شده از طریق استفاده از اسناد رسمی یا اسناد شخصی به عنوان منبع اطلاعات انجام می شود.

اسناد می توانند شامل موارد زیر باشند:

روزنامه ها
تمبرها
خاطرات روزانه
نقشه ها
اسکناس های دستی
راهنماها
نقاشی ها
انتشارات آماری دولت
صفحات گرامافون
عکس ها
پرونده های رایانه ای
نوارها

موارد بالا ممکن است متناسب با لایحه سنتی “سند” نباشد اما از آنجا که آن ها حاوی اطلاعات هستند، می توانند از آن ها برای تحقیقات اسنادی استفاده شود.

دانشمندان علوم اجتماعی اغلب تحقیقات مستند انجام می دهند. این کار عمدتا برای ارزیابی اسناد مختلف به منظور ارزش اجتماعی یا تاریخی انجام می شود. گاهی اوقات، محققان همچنین برای بررسی اسناد مختلف پیرامون وقایع یا افراد، تحقیقات مستند انجام می دهند.

تحقیقات اسنادی مشابه تجزیه و تحلیل محتوا است، که شامل مطالعه اطلاعات موجود ثبت شده در رسانه ها، متون و موارد فیزیکی است. در اینجا، جمع آوری اطلاعات از افراد برای انجام تحقیقات لازم نیست. از این رو، این نمونه بارز تحقیقات ثانویه است.

در نظر گرفتن کیفیت اسناد و مدارک در مورد روابط اجتماعی و معانی اجتماعی مهم است. به خاطر داشته باشید که بر خلاف نظرسنجی ها و مصاحبه های تحقیقاتی، اسناد در اصل بدون در نظر گرفتن هدف تحقیق منتشر یا تولید می شوند. قبل از تصمیم گیری، صحیح است که اسناد را در برابر سایر اسناد مشابه بررسی کنید.

نمونه های تحقیق مستند

تحقیقات مستند در مطالعات تحقیقات اجتماعی

اگرچه امروزه از تحقیقات مستند به طور گسترده استفاده نمی شود، اما روش تحقیق ابتدایی برای انجام مطالعات تحقیقات اجتماعی است. به عنوان مثال، کارل مارکس و امیل دورکیم از تحقیقات مستند برای تحقیقات خود بسیار استفاده کردند.

کارل مارکس از اسنادی مانند – اعلیحضرت بازرسان گزارشات کارخانه ها، کمیسیون سلطنتی و گزارش های درآمد داخلی، گزارش های مأمور پزشکی شورای خلوت، گزارش در مورد اشتغال کودکان در کارخانه ها، قوانین ذرت، قوانین بانکی و گزارش های سرشماری برای ولز و انگلیس چند مورد را نام ببرم.

دورکیم، یکی از بنیانگذاران جامعه شناسی، کتابی در مورد خودکشی نوشت که به عنوان اولین نمونه مدرن از استفاده منظم و مداوم از اسناد برای تحقیقات اجتماعی شناخته شده است.

تحقیق مستند برای تحقیق بایگانی

رشته جامعه شناسی دارای سنتی محبوب و دیرینه در تحقیق مستند است. بسیاری از مورخان برای تحقیق خود به اسناد اولیه مراجعه و به آن ها اعتماد می کنند. مورخان هنگام انجام تحقیقات بیشتر بر اسناد تاریخی تأکید می کنند. مطمئناً، با تکامل ما، اسناد مجازی مانند ایمیل ها نقش زیادی در فعالیت های تحقیقاتی انجام شده توسط این محققان خواهند داشت.

تحقیق مستند برای تفسیر زیبایی شناسی

تحقیقات مستند فقط به متن محدود نمی شود. از تصاویر، نقاشی ها، فیلم ها، فایل های صوتی، بناهای تاریخی نیز برای انجام تحقیقات استفاده می شود. محققان مستند ضمن تحصیل علوم اجتماعی از این ابزارها علاوه بر متون استفاده می کنند. استفاده از این ابزارها به اعتبار تحقیق متنی می افزاید، یا ممکن است به خوبی انحراف در یافته ها را نشان دهد. این انحراف محققان را به تحقیق بیشتر برای نتیجه گیری دقیق پیشنهاد می کند.

می توانید تحقیقات کیفی را هم مطالعه کنید و هم می توانید تحقیقات کاربردی را هم مطالعه بفرمایید.

 

تحقیق مستند

تحقیق مستند – کالج مدیریت

 

روش تحقیق مستند

تحقیقات مستند، اگر به طور کامل انجام شود، می تواند به ایجاد یک فرضیه کمک کند یا فرضیه موجود را اثبات یا رد کند. این البته به روش استفاده شده و عمق تحقیق انجام شده بستگی دارد. محقق باید تحقیقات ثانویه خود را انجام دهد تا قبل از استخراج، مطالب را تجزیه و تحلیل کند. داده ها باید به صورت علمی اداره شوند.

برای کنترل کیفیت محتوا، این روش چهار مرحله ای را دنبال کنید:

اصالت اسناد

اصالت به معنای قابل اعتماد بودن اصل سند است، آیا شواهد واقعی است، آیا اهداف صادقانه است و چه تعهداتی برای ایجاد سند وجود دارد. اصالت منبع ملاک اصلی تحقیقات اسنادی است.

اعتبار اسناد

اعتبار به معنای مولفه های ذهنی و عینی است که باعث می شود فرد منبع اطلاعات و اینکه آیا داده ها از تحریف و خطا عاری است را باور کند. اطلاعات باید قابل اعتماد باشد و باید دارای سطح تخصصی باشد.

نمایندگی اسناد

نمایندگی به این معنی است که آیا سند مجموعه وسیع تری از نقطه داده را نشان می دهد یا خیر، و یا آن یک جمع بندی از موضوع مورد مطالعه است. گفته شد، اسناد به دلیل درج عوامل جدید با گذشت زمان تحریف می شوند و برای اطمینان از نمایندگی اسناد باید بررسی شود.

معنای برگرفته از اسناد

معنی به این معنی است که آیا یافته ها قابل فهم و روشن هستند که به عنوان شواهد خوانده می شوند. هدف از بررسی اسناد، درک اهمیت و معنی آن است. محققان باید دریابند که آیا این سند در متن تاریخی متناسب است یا خیر.

مزایای روش تحقیق اسنادی

داده ها به راحتی در دسترس هستند: داده ها به راحتی در منابع مختلف در دسترس هستند. فقط باید بدانید کجا باید جستجو کنید و چگونه از آن استفاده کنید. داده ها به اشکال مختلف در دسترس هستند و مهار آن ها چالش واقعی است.
ارزان و مقرون به صرفه: داده های تحقیق در حال حاضر به صورت چاپی یا اشکال دیگر جمع آوری و منتشر شده است. محقق نیازی به صرف هزینه و زمان مانند آن ها برای جمع آوری بینش تحقیقات بازار و جمع آوری داده ها ندارد. آن ها باید داده های موجود را از منابع مختلف جستجو و تدوین کنند.
موجب صرفه جویی در وقت می شود: انجام تحقیقات بازار زمان بر است. پاسخ ها همانطور که انتظار می رود سریع وارد نمی شوند و جمع آوری پاسخ های جهانی به زمان زیادی نیاز دارد. اگر همه اسناد مرجع را در دسترس دارید (یا می دانید از کجا باید آن ها را پیدا کنید)، تحقیقات نسبتاً سریع انجام می شود.
عدم تعصب: جمع آوری داده های اولیه تمایل به تعصب دارد. این تعصب به عوامل زیادی از جمله سن پاسخ دهندگان، زمان شرکت در نظرسنجی، ذهنیت آن ها هنگام شرکت در نظرسنجی، جنسیت آن ها، احساسات آن ها نسبت به برخی ایده ها بستگی دارد، به عنوان مثال. این لیست در مورد بررسی تعصبات ادامه دارد و ادامه می یابد.
محقق در حین جمع آوری اطلاعات لازم نیست: محقق نیازی به حضور در هنگام جمع آوری داده ها ندارد. عملاً حضور محقق در هر نقطه از منبع داده، به ویژه تفکر در مورد منابع مختلف داده، غیرممکن است.
مفید برای فرضیه: از داده های تاریخی برای استنباط از وقایع فعلی یا آینده استفاده کنید. می توان از تجربه رویدادهای گذشته و داده های موجود برای آن ها نتیجه گرفت.

مضرات روش تحقیق اسنادی

داده های محدود: داده ها همیشه در دسترس نیستند، به ویژه هنگامی که شما نیاز به تأیید یک نظریه یا تقویت استدلال خود بر اساس اشکال مختلف داده دارید.
عدم دقت: از آنجا که داده ها تاریخی هستند و منتشر می شوند، تقریباً هیچ راهی برای اطمینان از صحت یا عدم صحت داده ها وجود ندارد.
اسناد ناقص: غالباً، اسناد ممکن است ناقص باشند، و هیچ راهی برای دانستن وجود اسناد اضافی برای ارجاع در مورد موضوع وجود ندارد.
داده های خارج از زمینه: داده هایی که محقق به آن ها اشاره می کند ممکن است خارج از زمینه باشد و ممکن است با مفهومی که محقق در تلاش برای مطالعه آن است همخوانی نداشته باشد. دلیل آن این است که هنگام ایجاد داده های اصلی، به هدف تحقیق فکر نمی شود. غالباً، محققان باید با داده های موجود در دسترس بسنده کنند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحقیقات میدانی

تحقیقات میدانی چیست؟ تحقیقات میدانی ، به عنوان یک روش کیفی برای جمع آوری داده ها تعریف می شود که…

تحقیقات پایه

تحقیقات پایه چیست؟ تحقیقات پایه ، تحقیقات بنیادی نوعی رویکرد تحقیقاتی است که هدف آن شناخت بهتر یک موضوع، پدیده…