اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تحلیل گفتمان

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تحلیل گفتمان چیست؟

تحلیل گفتمان ، یک روش تحقیق برای مطالعه زبان نوشتاری یا گفتاری در رابطه با زمینه اجتماعی آن است. هدف این است که بفهمد چگونه زبان در موقعیت های واقعی زندگی استفاده می شود.

هنگامی که شما تحلیل گفتمان را انجام می دهید، ممکن است بر روی موارد زیر تمرکز کنید:

. اهداف و تأثیرات انواع مختلف زبان
. قوانین و قراردادهای فرهنگی در ارتباطات
. نحوه انتقال ارزش ها، اعتقادات و فرضیات
. نحوه استفاده از زبان به زمینه اجتماعی، سیاسی و تاریخی آن مربوط می شود

تجزیه و تحلیل گفتمان یک روش تحقیق کیفی رایج در بسیاری از رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی، از جمله زبان شناسی، جامعه شناسی، انسان شناسی، روانشناسی و مطالعات فرهنگی است.

تحلیل گفتمان برای چه استفاده می شود؟

انجام این تحلیل به معنای بررسی چگونگی عملکرد زبان و چگونگی ایجاد معنا در زمینه های مختلف اجتماعی است. این می تواند در هر نمونه از زبان نوشتاری یا شفاهی، و همچنین جنبه های غیرکلامی ارتباطات مانند لحن و حرکات اعمال شود.

مطالبی که برای تحلیل گفتمان مناسب هستند عبارتند از:

. کتاب، روزنامه و نشریه
. مطالب بازاریابی، مانند بروشورها و تبلیغات
. اسناد تجاری و دولتی
. وب سایت ها، انجمن ها، پست ها و نظرات شبکه های اجتماعی
. مصاحبه و گفتگو

با تجزیه و تحلیل این نوع گفتمان، محققان قصد دارند شناختی از گروه های اجتماعی و نحوه برقراری ارتباط آن ها بدست آورند.

تحلیل گفتمان چه تفاوتی با روش های دیگر دارد؟

برخلاف رویکردهای زبانی که فقط بر قوانین استفاده از زبان تمرکز دارند، این تحلیل بر مفهوم متنی زبان تأکید می کند.

این برنامه بر جنبه های اجتماعی ارتباطات و روش های استفاده مردم از زبان برای دستیابی به اثرات خاص (به عنوان مثال ایجاد اعتماد، ایجاد تردید، برانگیختن احساسات یا مدیریت تعارض) تمرکز دارد.

به جای تمرکز بر واحدهای کوچکتر از زبان، مانند اصوات، کلمات یا عبارات، از تحلیل گفتمان برای مطالعه بخش های بزرگتر زبان مانند کل مکالمات، متن ها یا مجموعه متون استفاده می شود. منابع انتخاب شده را می توان در چندین سطح تجزیه و تحلیل کرد.

 

تحلیل گفتمان

تحلیل گفتمان – کالج مدیریت

نحوه انجام تحلیل گفتمان

تجزیه و تحلیل این عنوان یک روش کیفی و تفسیری برای تجزیه و تحلیل متون است (در مقابل روش های منظم تر مانند تجزیه و تحلیل محتوا). شما هم براساس جزئیات خود مطالب و هم بر اساس دانش متنی تفسیر می کنید.

رویکردها و تکنیک های مختلفی وجود دارد که می توانید برای انجام تحلیل گفتمان استفاده کنید، اما مراحل زیر مراحل اساسی را که باید دنبال کنید بیان می کند.

مرحله ۱: سوال تحقیق را تعریف کنید و محتوای تحلیل را انتخاب کنید

برای انجام تجزیه و تحلیل این عنوان، شما با یک سوال تحقیق مشخص تعریف شده شروع می کنید. هنگامی که سوال خود را توسعه دادید، طیف وسیعی از مطالب را برای پاسخ به آن مناسب انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل گفتمان روشی است که بسته به اهداف و مقیاس زمانی تحقیق شما، هم برای حجم زیادی از مواد و هم برای نمونه های کوچکتر، قابل استفاده است.

مرحله ۲: جمع آوری اطلاعات و نظریه در مورد زمینه

در مرحله بعد، شما باید زمینه اجتماعی و تاریخی را که در آن مواد تولید و در نظر گرفته شده است دریافت کنید. جزئیات واقعی از زمان و مکان ایجاد محتوا، نویسنده کیست، چه کسی آن را منتشر کرده و به چه کسی منتشر شده است جمع آوری کنید.

علاوه بر درک زمینه زندگی واقعی گفتمان، شما همچنین می توانید یک بررسی ادبیات در مورد موضوع انجام دهید و یک چارچوب نظری برای هدایت تحلیل خود بسازید.

مرحله ۳: تجزیه و تحلیل محتوا برای مضامین و الگوها

این مرحله شامل بررسی دقیق عناصر مختلف مطالب – مانند کلمات، جملات، پاراگراف ها و ساختار کلی – و ارتباط آن ها با ویژگی ها، مضامین و الگوهای مربوط به سوال تحقیق شما است.

مرحله ۴: نتایج خود را مرور کرده و نتیجه گیری کنید

هنگامی که ویژگی های خاصی را به عناصر ماده اختصاص دادید، در نتایج خود تأمل کنید تا عملکرد و معنی زبان مورد استفاده را بررسی کنید. در اینجا، شما تجزیه و تحلیل خود را در رابطه با زمینه گسترده تری که قبلاً برای نتیجه گیری در پاسخ به سوال تحقیق خود ایجاد کرده اید، در نظر خواهید گرفت.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحلیل موضوعی

نحوه انجام تجزیه و تحلیل موضوعی تحلیل موضوعی ، روشی برای تحلیل داده های کیفی است. این متن معمولاً روی…

مصاحبه ها رونویسی شد

نحوه مصاحبه مصاحبه ها رونویسی شد ، رونویسی تبدیل گفتار به متن کلمه به کلمه است. رونویسی یک روش معمول…