اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در استارت آپ / توسط

امضای دیجیتال

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

امضای دیجیتال چیست؟

امضای دیجیتال مفهوم امضای کاغذی سنتی را در بر دارد و آن را به یک اثر انگشت الکترونیکی تبدیل می کند. این اثر انگشت یا پیام رمزگذاری شده در مقابل سند و امضاکننده منحصر بفرد است و شخص امضا کننده را ملزم به مفاد آن سند می نماید. امضای دیجیتال که بالاترین سطح امنیت و پذیرش جهانی را به دنبال دارد اصالت و هویت امضا کننده و نیز یکپارچگی داده پیام و تمامیت سند را تضمین می کند.

یک امضای الکترونیکی در برابر کپی و دستکاری آسیب پذیر است و انگیزه جعل را تقویت می کند.هم چنین در بسیاری از موارد امضاهای الکترونیکی قانونا الزام آور نیستند .در مقابل، از جمله مزایای امضای دیجیتالی آنست که این امضا  نمی تواند کپی و یا دستکاری شود و یا تغییر کند. علاوه بر این چون امضاهای دیجیتال بر مبنای تکنولوژی استاندارد PKI بنا شده اند هر کسی می تواند اعتبار آنها را  بدون نیاز به نرم افزار اعتبارسنجی مالکیت احراز کند.

 

تفاوت امضای دیجیتال و الکترونیکی

شاید از نام امضای دیجیتالی این سوال برا‌ی کاربران پیش آید که فرد به صورت الکترونیکی مانند همانی که در روش سنتی امضا می‌کند، است، ولی باید گفت: امضای دیجیتالی امضای اسکن شده از امضای واقعی فرد از روی کاغذ نیست، بلکه امضای دیجیتالی اطلاعاتی است که از فرد گرفته شده و به صورت رمز در سیستم ذخیره می‌شود بنابراین اگر این بخش از اطلاعات فردی دسنکاری شود، اسناد بدون اعتبار تلقی می‌شوند.

 

امضای الکترونیک چگونه امنیت را تامین می‌کند؟

به زبان ساده، تبادل اطلاعات در دنیا به روش های مختلف می تواند انجام شود. ساده ترین روش، انتقال اطلاعات به صورتtext Plain یا همان متن ساده می باشد. یعنی نفر اول یک اطلاعاتی را از کانالی به نفر دوم منتقل می‌کرد و اطلاعات به همان شکلی که فرد اول فرستاده بود به دست نفر دوم می‌رسید. اما به مرور و با ارزشمند شدن اطلاعات و بالا رفتن حجم اطلاعات قابل انتقال از طریق بسترهای الکترونیک، دیگر تبادل اطلاعات به شکل ساده شیوه امن نخواهد بود. زیرا ممکن بود در میان کانال ارتباط، اطلاعات توسط نفر سومی مشاهده شوند، دست کاری شوند یا به کلی عوض شوند و سپس به دست نفر دوم برسند. برای جلوگیری از این لو رفتن اطلاعات، کاربرهای اول و دوم یکسری رمز بین خود تعریف تا انتقال اطلاعات به صورت رمز شده انجام شود.

امضای دیجیتال

امضای دیجیتال – کالج مدیریت

مشخصات امضا دیجیتال

طرح امضای دیجیتال معمولاً سه الگوریتم را شامل می‌شود:

۱-الگوریتم تولید کلید را که کلید خصوصی را بطور یکسان و تصادفی از مجموعه کلیدهای ممکن انتخاب می‌کند. خروجی‌های این الگوریتم کلید خصوصی و کلید عمومی مطابق با آن است.

۲-الگوریتم امضا که توسط آن با استفاده از کلید خصوصی و پیام، امضا شکل می‌گیرد.

۳-الگوریتمی که با استفاده از پیام دریافتی و کلید عمومی صحت امضا را بررسی می‌کند و با مطابقتی که انجام می‌دهد یا امضا را می پذیرد یا آن را رد می‌کند.

 

ساخت امضای دیجیتال و اهمیت آن

در فضای سایبر اگر سهامی فروخته شود، یا فعالیت بانکی انجام شود باید دارای هویت باشد و این هویت با امضای دیجیتالی ممکن می شود. به این طریق می توان اطمینان حاصل کرد که تمام نقل و انتقال های پیام ها و اسناد به درستی و ایمن انجام می شود و جلوی کلاهبرداری ها و سرقت ها گرفته می شود. همانطور که همه می دانند اکنون هکرها در کمین هستند تا اطلاعات، منابع مالی و دیگر اطلاعات کاربران را به سرقت ببرند، بنابراین امضای دیجیتال از جمله راه هایی است که برای جلوگیری از سرقت اندیشیده شده و ابراز تشخیص هویت افراد است.

مقاله استارت آپ را مطالعه کنید.

چه نرم افزارهایی با امضای دیجیتال کار می کند؟

باتوجه به اینکه خیلی از عمر امضای دیجیتال نمی گذرد کمتر نرم افزاری در کشور وجود دارد که از امضای دیجیتال پشتیبانی کند ، بعنوان مثال نرم افزار های اتوماسیون اداری آی کن از امضای دیجتال علاوه بر امضای الکترونیک پشتیبانی می کند. شایان ذکر است در حال حاضر خیلی از شرکت های امضای الکترونیکی را همان امضای دیجیتال می دانند و به مشتریان خود نیز درخصوص امضای دیجیتال اطلاعات درستی نمی دهند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

بازارپردازی

مرچندایزینگ یا بازارپردازی چیست؟ مرچندآیزینگ یا بازارپردازی ایده ای است که از خلاقیت تغذیه می کند و تمام عوامل به شیوه…

تیزر تبلیغاتی

تیزر تبلیغاتی چیست؟ تیزر تبلیغاتی نوعی آگهی است که قبل از آگاهی کامل راجع به محصولی، در قالب ویدیو، عکس،…