/ در پایان نامه / توسط

تعریف نظریه داده – بنیاد

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تعریف نظریه داده – بنیاد، «بانری گلاسر و آنسلم استراوس» در سال ۱۹۶۷، تحقیق تاثیر گذار خود را درباره نظریه داده – بنیاد با عنوان «کشف نظریه داده – بنیاد» چاپ کردند. این کتاب یک روان شناس تحقیقی را بیان می کند که هدف آن نتیجه گیری نظریه از رفتارهای انسانی با کمک داده های تجربی است. این کتاب واکنشی به نظریه کارکردگرایی مبل راحتی در جامعه شناسی است. پس از این، نظریه داده – بنیاد به روش تحقیق کیفی پذیرفته شده در علوم اجتماعی، پرستاری و بسیاری از رشته های دیگر تبدیل شد.

در ابتدا، گلاسر و استراوس نظریه داده – بنیاد را «کشف نظریه از داده ها، که در تحقیق اجتماعی به طور نظام بند به دست می آید و تحلیل می شود» تعریف کردند.

«عامل محرکه روان شناسی، نظریه داده – بنیاد پیشرفت نظریه بدون هیچ گونه تعهد خاصی به انواع خاصی از داده ها، مسیرهای تحقیقی یا سلایق نظریه ای است… . به علاوه، این روش سبکی برای انجام تحلیل های کیفی است که شامل چندین ویژگی متمایز می شود… . استفاده از روش کدگذاری الگوها برای توسعه مفاهیم و تمرکز آنها.» «استراوس و کربین» (۱۹۹۰) نظریه ای را توصیف می کنند که در روش تکرار شونده پدیدار می شود:

«نظریه پایه نظریه ای است که از مطالعه پدیده ای مشتق می شود که بررسی می کند؛ بدین معنا که از طریق جمع آوری نظام مند داده ها و تحلیل داده های وابسته به آن، پدیده کشف، توسعه و به طور موقتی تایید می شود. بنابراین، جمع آوری داده ها، تحلیل و نظریه، بر پایه روابط دوطرفه با یکدیگرند. از این رو، تحقیق با نظریه ای شروع نمی شود تا آن را اثبات کند؛ بلکه با سطحی از مطالعه شروع می شود و آنچه از آن به دست می آید، به موضوع ارتباط دارد.»

می توان از میان این توصیه ها و تعریف ها به این نتیجه رسید که محقق نظریه پایه، تحقیق خود را با مجموعه ای از فرضیه هایی که می خواهد بررسی کند، آغاز نمی کند. در واقع، نظربه داده – بنیاد برای آزمودن فرضیه ها طراحی نشده است؛ بلکه انتظار می رود مفاهیم و نظریه از داده ها پدیدار شوند. برای کسب اطمینان از اینکه مفاهیم واقعا از داده ها به دست آمده اند، محقق باید به عنوان یک قانون کلی مطمئن شود که پیش از آغاز تحقیق، هیچ نظریه پیش فرضی ندارد.

این دستور که نباید پیش از آغاز تحقیق هیچ ایده پیش فرضی داشت، بدین معنا تعبیر می شود که محققی که ازنظریه داده – بنیاد استفاده می کند، نباید پیش از آغاز تحقیق تجربی ادبیات تحقیق را بنویسد. اگر این اتفاق افتاد، در آن صورت تقریبا بر خلاف پیشنهاد همه تحقیق ها از جمله تحقیق کیفی عمل شده است، اگر چه بنیانگذاران نظریه داده – بنیاد، در برابر انجام بررسی ادبیات تحقیق بحثی نکرده اند. آن ها فقط بر سر این موضوع گفتگو کردند که محقق نظریه داده – بنیاد باید مطمئن شود که مطاللعه نوشته های پیشین نباید سبب حذف خلاقیت شود. همچنان که استراوس و کوربین (۱۹۹۸) توضیح می دهند:

«محقق مقدار قابل توجهی از ادبیات حرفه ای و نوشته های پیشین رشته خود را بررسی می کند… .اما محقق نمی خواهد غرق یا حتی به ادبیاتی محدود شود که جمع آوری می کند. ناباورانه نیست که دانشجویان طی بررسی های خود یا پیش از آن، چنان مجذوب مطالعه (یا مطالعات) پیشین شوند که تقریبا فلج می گردند. این امر تا وقتی که آنها بتوانند این تاثیر را  فراموش کنند و به توانایی های خود در تولید دانش اعتماد کنند، سبب خوداکتشافی نمی شود.»

 

تعریف نظریه داده - بنیاد

تعریف نظریه داده – بنیاد – کالج مدیریت

از اینجا می توانیم بفهمیم که انجام مرور ادبیات پیش از آغاز مطالعه نظریه داده – بنیاد مشکلی ندارد. اگر چه، محقق نظریه داده – بنیاد باید هوشیار باشد تا از ایده های نظری پیش فرض درباره چیزی که مطالعه می کند، اجتناب نماید. نکته اصلی در اینجا، خلاق بودن و همچنین انعطاف پذیر بودن نسبت به تغییرات ویژه در مرحله های نخستین تحقیق است. زمانی که داده های کیفی فراهم شد، محقق وارد مرحله تحلیل داده های کیفی می شود.

 مقاله پژوهش کیفی چیست را مطالعه کنید.

روش های نظریه داده – بنیاد – تعریف نظریه داده – بنیاد

به طور معمول، نظریه داده – بنیاد دو گونه مجزا دارد که یکی از آنها توسط گلاسر و دیگری توسط استراوس حمایت شده است. این دو بنیانگذار نظریه پایه، زمانی که استراوس و کوربین کتاب خود را در سال ۱۹۹۰ منتشر کردند، مخالفت خود را با ماهیت نظریه داده – بنیاد، اشکارا اعلام کردند.

هدف این کتاب، آموزش «چگونگی» کار با نظریه داده – بنیادی بود و راهنمایی ها و فرایندهای مشخصی در این باره ارائه می داد. از دیدگاه گلاسر، این فرمول بندی خیلی محدود کننده بود. او باور داشت که این راهکار ممکن است هر تصور نو خاسته را متوقف کند و مفاهیم را به اجبار به صورت یک الگوی از پیش تعیین شده درآورد. او چنان درباره این کتاب موضع تدافعی گرفته بود که خود کتابی را با عنوان ضرورت در مقابل اجبار اصول تحلیل نظریه پایه چاپ کرد. گلاسر در این کتاب ادعا می کند استراوس و کوربین دیگر از نظریه داده – بنیاد، آن گونه که خلق شده بود، استفاده نمی کنند.

گلاسر (۱۹۹۲) انتقادهای خود را به صورت زیر بیان می کند:

«اگر داده ها را به اندازه کافی شکنجه کنید، تسلیم خواهند شد!… [در روش استراوس و کوربین] داده ها مجاز نیستند چیزی را به خودی خود، آن گونه که ماهیت نظریه داده – بنیاد است، بین کنند و برای آن که چیزی از آن دریابند، به ندرت باید فریاد بکشند. اجبار پیش آگاهی آن را به طور دایم از مرتبط بودن دور می کند.»

اورکهارت و دیگران (۲۰۰۶)بیان می کنند که گلاسر با استراوس و کوربین درباره دو نکته بنیادی موافق نیست. ابتدا، استراوس و کوربین (۱۹۹۰) شکستن روند کدگذاری را در چهار مرحله دیدگاهی پیشنهاد کردند (باز، محوری، انتخابی و کدگذاری برای فرایند)؛ در حالی که گلاسر فقط از سه عدد از این مرحله ها (باز، انتخابی و کدگذاری نظری) استفاده می کند. دوم این که، گلاسر با استفاده از الگوی کدگذاری و ماتریس شرطی که برای فراهم آوردن ابزار آماده برای فرایند مفهوم سازی طراحی شده اند، مخالفت می کند. گلاسر اشاره می کند که کدگذاری «اجباری» از طریق یک الگو یا یک مسیر شرطی، نظریه داده – بنیاد به شمار نمی رود؛ بلکه توصیف مفاهیم است که بدیع بودن نظریه داده – بنیاد را نمی پذیرد.

«کندال» (۱۹۹۹) گفتگوی جالبی درباره استفاده از هر دو نسخه ارائه می دهد. با وجود این، نسخه استراوس و کوربین جنجال برانگیز و شناخته شده و کاربردی تر است. احتمالا دلیل این شهرت این است که به نظر افراد، ابزار «آماده» استراوس و کوربین مفید تر است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تعریف تحقیق بررسی موردی

تعریف تحقیق بررسی موردی ، واژه «بررسی موردی» معانی زیادی دارد. ساده ترین آن ها این است که «یک مورد»،…

تحلیل روایی

تحلیل روایی (تحلیل روایت)، همانند تحلیل گفتمان و نشانه شناسی، یک رویکرد خاص در تحلیل داده های کیفی است. در…