اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

اعتبار

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چهار نوع اعتبار

اعتبار ، برای ارزیابی اعتبار معیار، شما همبستگی بین نتایج اندازه گیری خود و نتایج اندازه گیری معیار را محاسبه می کنید. اگر همبستگی بالایی وجود داشته باشد، این نشان می دهد که آزمون شما آنچه را که می خواهد اندازه گیری کند اندازه گیری می کند. در تحقیقات کمی، شما باید قابلیت اطمینان و اعتبار روش ها و اندازه گیری های خود را در نظر بگیرید.

این نوع عنوان به شما می گوید که چطور یک روش چیزی را دقیق اندازه می گیرد. اگر روشی آنچه را که ادعا می کند اندازه گیری می کند و نتایج از نزدیک با ارزش های دنیای واقعی مطابقت دارند، می توان آن را معتبر دانست. این عنوان چهار نوع اصلی دارد:

. اعتبار سازه: آیا آزمون مفهومی را که در نظر گرفته شده است اندازه گیری می کند؟
. روایی محتوا: آیا آزمون کاملاً نمایانگر آنچه برای سنجش آن است است؟
. اعتبار چهره: آیا به نظر می رسد محتوای آزمون متناسب با اهداف آن باشد؟
. روایی معیار: آیا نتایج با آزمون متفاوتی از همان مورد مطابقت دارند؟

توجه داشته باشید که این مقاله به انواع اعتبار آزمون می پردازد که دقت اجزای واقعی اندازه گیری را تعیین می کند. اگر در حال انجام تحقیقات تجربی هستید، باید اعتبار داخلی و خارجی را نیز در نظر بگیرید که مربوط به طراحی آزمایشی و تعمیم پذیری نتایج است.

اعتبار ساخت

این عنوان سازه ارزیابی می کند که آیا یک ابزار اندازه گیری واقعاً چیزی را نشان می دهد که ما علاقه به اندازه گیری آن داریم. این امر برای ایجاد اعتبار کلی یک روش اساسی است.

سازه چیست؟

سازه به مفهوم یا مشخصه ای اشاره دارد که به طور مستقیم قابل مشاهده نیست، اما با مشاهده سایر شاخص های مرتبط با آن قابل اندازه گیری است.

سازه ها می توانند از ویژگی های افراد مانند هوش، چاقی، رضایت شغلی یا افسردگی باشند. آن ها همچنین می توانند مفاهیم گسترده تری باشند که در مورد سازمان ها یا گروه های اجتماعی اعمال می شود، مانند برابری جنسیتی، مسئولیت اجتماعی شرکت، یا آزادی بیان.

اعتبار سازه چیست؟

اطمینان از مطابقت روش اندازه گیری با سازه ای است که می خواهید اندازه بگیرید. اگر برای تشخیص افسردگی پرسشنامه تهیه کرده اید، باید بدانید: آیا واقعاً این پرسشنامه ساختار افسردگی را اندازه گیری می کند؟ یا آیا در واقع خلق و خوی، عزت نفس یا برخی از ساختارهای دیگر پاسخ دهنده را اندازه گیری می کند؟

برای دستیابی به این سازه، شما باید اطمینان حاصل کنید که شاخص ها و اندازه گیری های شما بر اساس دانش موجود مربوطه به دقت توسعه یافته است. پرسشنامه باید فقط شامل سوالات مرتبط باشد که شاخص های شناخته شده افسردگی را اندازه گیری می کند.

 

اعتبار

اعتبار – کالج مدیریت

 

انواع دیگر این عنوان که در زیر شرح داده شده است، همگی می توانند به عنوان شواهدی برای اعتبار سازه در نظر گرفته شوند.

اعتبار محتوا

روایی محتوا ارزیابی می کند که آیا یک آزمون نماینده تمام جنبه های سازه است.

برای تولید نتایج معتبر، محتوای یک آزمون، نظرسنجی یا روش اندازه گیری باید تمام بخش های مربوط به موضوعی را که هدف آن اندازه گیری است، پوشش دهد. اگر برخی از جنبه ها از اندازه گیری محروم باشند (یا جنبه های نامربوطی در آن گنجانده شود)، این عنوان تهدید می شود.

اعتبار چهره

روایی صوری در نظر می گیرد که محتوای یک آزمون چقدر مناسب به نظر می رسد. این شبیه اعتبار محتوا است، اما این چهره یک ارزیابی غیر رسمی و ذهنی تر است.

از آنجا که اعتبار روحی یک معیار ذهنی است، اغلب ضعیف ترین شکل اعتبار محسوب می شود. با این حال، می تواند در مراحل اولیه توسعه یک روش مفید باشد.

اعتبار ملاک

روایی معیار ارزیابی می کند که نتایج آزمون شما با نتایج یک آزمون متفاوت چقدر مطابقت دارد.

ملاک چیست؟

معیار اندازه گیری خارجی همان چیز است. این معمولاً یک آزمون ثابت یا پرکاربرد است که قبلاً معتبر دانسته شده است.

اعتبار ملاک چیست؟

برای ارزیابی این عنوان معیار، شما همبستگی بین نتایج اندازه گیری خود و نتایج اندازه گیری معیار را محاسبه می کنید. اگر همبستگی بالایی وجود داشته باشد، این نشان می دهد که آزمون شما آنچه را که می خواهد اندازه گیری کند اندازه گیری می کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

بخش روش های APA

نحوه نوشتن بخش روش های APA بخش روش های APA ، بخش روش های مقاله سبک APA جایی است که…

قابلیت اطمینان

انواع قابلیت اطمینان و نحوه اندازه گیری آن ها قابلیت اطمینان ، وقتی تحقیقات کمی انجام می دهید، باید این…