/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

متغیر کنترل

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

متغیر کنترل چیست؟

متغیر کنترل ،  به هر عاملی گفته می شود که در طول آزمایش کنترل یا ثابت نگه داشته شود. به همین دلیل، به عنوان یک متغیر کنترل شده یا یک متغیر ثابت نیز شناخته می شود. یک آزمایش ممکن است متغیرهای کنترلی زیادی داشته باشد. بر خلاف متغیرهای مستقل و وابسته، متغیرهای کنترل بخشی از آزمایش نیستند، اما از آنجا که می توانند نتیجه را تحت تأثیر قرار دهند مهم هستند.

کنترل متغیرها بخش مهمی از طراحی تجربی است. متغیرهای کنترل شده به متغیرها یا عوامل موثر اشاره دارند که برای شناسایی واضح رابطه بین یک متغیر مستقل و یک متغیر وابسته ثابت یا حذف می شوند. به عنوان مثال، در آزمایشی که به منظور تعیین کمیت تأثیر دوز ویتامین A بر متابولیسم بتاکاروتن در انسان طراحی شد، شاونا لمکه و همکارانش مجبور شدند رژیم غذایی داوطلبان انسانی خود را دقیقاً کنترل کنند. آن ها از شرکت کنندگان خود خواستند که مصرف غذاهای غنی از ویتامین A را محدود کنند و همچنین از آن ها خواستند که یک لیست دقیق از تمام غذاهای خورده شده را به مدت ۱ هفته قبل از مطالعه نگه دارند. در زمان مطالعه، آن ها رژیم غذایی شرکت کنندگان خود را با تغذیه با وعده های غذایی یکسان، که در بخش روش های مقاله تحقیقاتی آن ها شرح داده شده است، کنترل کردند: “وعده های غذایی از نظر زمان و محتوا در روز مصرف دوز کنترل می شدند. ناهار در ۵٫۵ ساعت پس از دوز خوردن سرو شد و شامل یک وعده شام ​​منجمد (Enchiladas ، Amy’s Kitchen ، Petaluma ، CA)، یک نان بلوبری با ژله، ۱ سیب و ۱ موز و یک کلوچه بزرگ شکلات (Pepperidge Farm) بود. شام ۱۰٫۵ ساعت بعد از دوز غذا تهیه شده و شامل یک وعده شام ​​منجمد (سرخ کردنی چینی، آشپزخانه امی) به علاوه نان شیرینی و میوه ای است که برای ناهار گرفته می شود. “

 

متغیر چیست؟

به طور کلی، متغیر هر عاملی است که می تواند تغییر کند یا تغییر نکند. بنابراین، به عنوان مثال، اگر میزان تأثیر یک دارو را اندازه گیری می کنید، متغیرها می توانند شامل مقدار دوز مصرفی، تعداد دفعات مصرف آن و خصوصیات هر آزمودنی مانند سن و وزن آن ها باشند. به متغیرها متغیر گفته می شود زیرا متغیر است، اما نکته این عنوان متغیر این است که متغیر نیست.

در زمینه آزمایش های علمی، سه نوع متغیر وجود دارد: متغیرهای وابسته، متغیرهای مستقل و متغیرهای کنترل. متغیرهای مستقل عواملی هستند که شما تغییر می دهید. متغیرهای وابسته مواردی هستند که تحت تأثیر تغییراتی که ایجاد می کنید – نتایج آزمون ها (که به متغیرهای مستقل بستگی دارند) تحت تأثیر قرار می گیرند. متغیرهای کنترل عواملی هستند که شما تغییر نمی دهید.

به عنوان مثال، بگذارید بگوییم شما سعی دارید بفهمید کدام مارک غذایی گیاهی به رشد آفتابگردان در بلندترین ارتفاع کمک می کند. متغیر وابسته ارتفاع نهایی آفتابگردان است. متغیر مستقل (عاملی که تغییر می دهید) مارک غذای گیاهی است. تعدادی از عوامل دیگر نیز می توانند بر رشد گیاه تأثیر بگذارند، از جمله مواردی مانند میزان نور خورشید و مقدار آب. برای امکان مقایسه صحیح نتایج، اینها باید متغیرهای کنترلی باشند – باید کنترل شوند، یا به همان صورت نگه داشته شوند. به این ترتیب می توانید درجه اطمینان بیشتری داشته باشید که تفاوت نهایی در ارتفاع (متغیر وابسته) به دلیل غذایی است که هر آفتابگردان دریافت می کند (متغیر مستقل)، نه تفاوت در نور خورشید یا آب.

 

اهمیت متغیرهای کنترل

به یاد داشته باشید، متغیر مستقل متغیری است که شما تغییر می دهید، متغیر وابسته متغیری است که شما در پاسخ به این تغییر اندازه می گیرید و متغیرهای کنترل عوامل دیگری هستند که شما کنترل می کنید یا ثابت نگه می دارید تا نتوانند بر آزمایش تأثیر بگذارند. متغیرهای کنترلی مهم هستند زیرا:

. آن ها تولید مثل آزمایش را آسان تر می کنند.

. افزایش اعتماد به نفس در نتیجه آزمایش.

به عنوان مثال، اگر آزمایشی را در مورد بررسی تأثیر رنگ نور بر رشد گیاه انجام داده اید، اما دما را کنترل نکرده اید، ممکن است بر نتیجه تأثیر بگذارد. ممکن است یک منبع نور گرمتر از منبع دیگر باشد و بر رشد گیاه تأثیر بگذارد. این می تواند شما را به سمت نادرست پذیرفتن یا رد فرضیه خود سوق دهد. به عنوان مثال دیگر، بگویید دما را کنترل کرده اید. اگر این دما را در بخش “روش ها” خود گزارش ندهید، ممکن است محقق دیگری در بازتولید نتایج شما دچار مشکل شود. اگر آزمایش خود را در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد انجام دهید چه می کنید. آیا انتظار دارید همین نتایج را در ۵ درجه سانتیگراد یا ۳۵ درجه سانتیگراد داشته باشید؟ گاهی اوقات اثر بالقوه یک متغیر کنترل می تواند به یک آزمایش جدید منجر شود!

بعضی اوقات فکر می کنید همه چیز را کنترل کرده اید به جز متغیر مستقل، اما باز هم نتایج عجیبی می گیرید. این می تواند به دلیل آنچه “متغیر مخدوش کننده” خوانده می شود باشد. نمونه هایی از متغیرهای مخدوش کننده می تواند رطوبت، مغناطیس و ارتعاش باشد. بعضی اوقات می توانید یک متغیر مخدوش کننده را شناسایی کرده و به یک متغیر کنترل تبدیل کنید. در سایر مواقع، متغیرهای مخدوش کننده قابل شناسایی یا کنترل نیستند.

 

متغیر کنترل

متغیر کنترل – کالج مدیریت

 

متغیر کنترل در مقابل گروه کنترل

گروه کنترل با این عنوان متغیر متفاوت است. شما یک گروه کنترل را در معرض شرایط مشابه گروه آزمایش قرار می دهید، مگر اینکه متغیر مستقل را در گروه آزمایش تغییر دهید. هر دو گروه کنترل و گروه آزمایش باید متغیرهای کنترل یکسانی داشته باشند.

 

مثال های متغیر را کنترل کنید

هر چیزی که بتوانید اندازه گیری یا کنترل کنید که متغیر مستقل یا متغیر وابسته نباشد، توانایی تبدیل شدن به یک متغیر کنترل را دارد. نمونه هایی از متغیرهای کنترل مشترک عبارتند از:

مدت زمان آزمایش

اندازه و ترکیب ظروف

درجه حرارت

رطوبت

حجم نمونه

فشار

تکنیک آزمایشی

خلوص شیمیایی یا تولید کننده

گونه ها (در آزمایش های بیولوژیکی)

به عنوان مثال، آزمایشی را در نظر بگیرید که آیا یک مکمل خاص بر افزایش وزن گاو تأثیر می گذارد. متغیر مستقل مکمل است، در حالی که متغیر وابسته وزن گاو است. یک گروه کنترل معمولی شامل گاوهایی است که مکمل به آن ها داده نمی شود، در حالی که گاوهای گروه آزمایش مکمل را دریافت می کنند. نمونه هایی از متغیرهای کنترلی در این آزمایش می تواند شامل سن گاو، نژاد آن ها، نر یا ماده بودن آن ها، میزان مکمل، نحوه مصرف مکمل، چند بار مصرف مکمل، نوع خوراک داده شده به گاو، دما، منبع آب، زمان سال و روشی که برای ثبت وزن استفاده می شود. ممکن است متغیرهای کنترلی دیگری نیز وجود داشته باشد. بعضی اوقات نمی توانید یک متغیر کنترل را کنترل کنید، اما شرایط باید برای هر دو گروه کنترل و یکسان باشد. به عنوان مثال، اگر گاوها از نوع آزاد باشند، ممکن است هوا از روز به روز تغییر کند، اما هر دو گروه تجربه یکسانی دارند. وقتی داده می گیرید، حتماً متغیرهای کنترل را به همراه متغیر مستقل و وابسته ضبط کنید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

فرضیه تحقیق

فرضیه تحقیق چیست؟ فرضیه تحقیق ، فرضیه گزاره ای است که یک سوال تحقیق را مطرح می کند و نتیجه…

متغیر مداخله ای

متغیر مداخله ای چیست؟ متغیر مداخله ای ، متغیر مداخله گر متغیری است که بر رابطه بین متغیر مستقل و…