/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تحقیق مفهومی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تحقیق مفهومی ، تحقیقات مفهومی بر مفهوم یا نظریه ای متمرکز است که پدیده مورد مطالعه را توضیح یا توصیف می کند. چه عواملی باعث بیماری می شود؟ چگونه می توان حرکت سیارات را توصیف کرد؟ عناصر سازنده ماده چیست؟ محقق مفهومی با قلم به دست پشت میز خود می نشیند و سعی می کند با فکر کردن در مورد آن ها، این مشکلات را حل کند. او هیچ آزمایشی انجام نمی دهد، اما ممکن است از مشاهدات دیگران استفاده کند، زیرا این انبوه داده هایی است که او سعی در درک آن دارد. تا همین اواخر، روش تحقیق مفهومی پر افتخارترین شکل تحقیق محسوب می شد – این کار به استفاده از مغز و نه دست ها نیاز داشت. محققانی مانند کیمیاگران که آزمایش هایی انجام داده اند، کمی بهتر از آهنگران – “تجربه گرایان کثیف” شناخته شده اند.

تحقیق مفهومی چیست؟

تحقیق مفهومی، به عنوان یک روش تعریف می شود که در آن تحقیق با مشاهده و تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در مورد یک موضوع مشخص انجام می شود. تحقیق مفهومی شامل انجام هیچ آزمایش عملی نیست. این مربوط به مفاهیم یا ایده های انتزاعی است. مدت ها است که فیلسوفان از تحقیقات مفهومی برای توسعه نظریه های جدید یا تفسیر نظریه های موجود در سایه دیگری استفاده می کنند.

به عنوان مثال، کوپرنیک با استفاده از تحقیقات مفهومی مفاهیم مربوط به صورت های فلکی ستاره ای را بر اساس مشاهدات خود از جهان ارائه داد. در پایین خط، گالیله تحقیقات کوپرنیک را با انجام مشاهدات مفهومی خود که منجر به تحقیقات تجربی بیشتری شده و پیش بینی های انجام شده در آن زمان را تأیید کرد، تحقیقات کوپرنیک را ساده کرد.

مشهورترین نمونه تحقیقات مفهومی سر ایساک نیوتن است. او محیط اطراف خود را برای مفهوم سازی و توسعه نظریه های مربوط به جاذبه و حرکت مشاهده کرد.

انیشتین به دلیل فعالیت های خود در زمینه تحقیقات مفهومی بسیار شناخته شده و مورد توجه قرار گرفته است. اگرچه نظریه های وی مبتنی بر مشاهدات مفهومی بود، اما انیشتین آزمایشاتی را نیز برای ارائه تحقیقات برای ارائه تحقیقات مفهومی پیشنهاد داد.

امروزه، از تحقیقات مفهومی برای پاسخ به سوالات تجاری و حل مشکلات دنیای واقعی استفاده می شود. محققان از ابزارهای تحلیلی به نام چارچوب های مفهومی برای ایجاد تمایز مفهومی و سازماندهی ایده های مورد نیاز برای اهداف تحقیق استفاده می کنند.

 

چارچوب تحقیق مفهومی

چارچوب تحقیق مفهومی ترکیبی از محققان از تحقیقات قبلی و کارهای مرتبط است و پدیده رخ داده را توضیح می دهد. این اقدامات به طور سیستماتیک اقدامات مورد نیاز در طول مطالعه تحقیقاتی را براساس دانش به دست آمده از سایر تحقیقات در حال انجام و دیدگاه سایر محققان در مورد موضوع، توضیح می دهد.

در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد چگونگی ایجاد چارچوب تحقیق مفهومی آورده شده است:

۱٫ موضوع را برای تحقیق انتخاب کنید: قبل از شروع به کار در مورد جمع آوری هرگونه ماده تحقیقاتی، باید در مورد موضوع خود برای تحقیق تصمیم می گرفتید. مهم است که موضوع از قبل انتخاب شده باشد و باید در حیطه تخصص شما باشد.

۲٫ جمع آوری ادبیات مربوطه: هنگامی که موضوعی را محدود کردید، زمان آن فرا رسیده است که اطلاعات مربوط به آن را جمع آوری کنید. این یک مرحله مهم است و بیشتر تحقیقات شما به این مرحله خاص وابسته است زیرا تحقیقات مفهومی بیشتر براساس اطلاعات به دست آمده از تحقیقات قبلی انجام می شود. در اینجا جمع آوری ادبیات و اطلاعات مربوطه کلید موفقیت در انجام تحقیقات است.

مطالبی که ترجیحاً باید استفاده کنید مجلات علمی، مقالات پژوهشی منتشر شده توسط دانشمند مشهور و مطالب مشابه است. همچنین اطلاعات زیادی در اینترنت و کتابخانه های عمومی موجود است. تمام اطلاعاتی که از طریق اینترنت پیدا می کنید ممکن است مرتبط یا درست نباشد. بنابراین قبل از استفاده از اطلاعات مطمئن شوید که آن ها را تأیید کرده اید.

۳- متغیرهای خاص را شناسایی کنید: متغیرهای خاصی را که مربوط به مطالعه تحقیقاتی می خواهید انجام دهید، شناسایی کنید. این متغیرها می توانند دامنه جدیدی به تحقیقات شما بدهند و همچنین می توانند به شما کمک کنند تا مشخص کنید چگونه اینها می توانند با تحقیقات شما مرتبط باشند. به عنوان مثال، با فرضیه در نظر بگیرید که می خواهید تحقیقاتی درباره وقوع سرطان در زنان متاهل انجام دهید. در اینجا دو متغیری که تمرکز خواهید کرد زنان متاهل و سرطان هستند.

هنگام جمع آوری ادبیات مربوط، می فهمید که شیوع سرطان در زنان متاهل که بیش از ۴۰ سال سن ندارند، تهاجمی تر است. در اینجا یک متغیر سوم وجود دارد که سن است و این یک متغیر مربوطه است که می تواند نتیجه نهایی تحقیق شما را تحت تأثیر قرار دهد.

۴٫ ایجاد چارچوب: در این مرحله، شما با استفاده از ترکیبی از متغیرهای مقالات علمی و سایر مطالب مرتبط، ساخت چارچوب مورد نیاز را شروع می کنید. بیان مسئله در تحقیقات شما به چارچوب تحقیق تبدیل می شود. تلاش شما برای شروع پاسخ به سوال اساس مطالعه تحقیقاتی شما می شود. این مطالعه برای کاهش شکاف دانش و در دسترس قرار دادن اطلاعات مرتبط تر و صحیح تر انجام شده است.

 

تحقیق مفهومی

تحقیق مفهومی – کالج مدیریت

 

نمونه چارچوب تحقیقات مفهومی

بیانیه تز / هدف تحقیق: قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند منجر به پیش سرطانی (کراتوز اکتینیک)، سرطانی (سرطان سلول پایه، سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم) و حتی ضایعات پوستی (ناشی از از دست دادن عملکرد ایمنی پوست) در زنان بالای ۴۰ سال سال های عمر.

این مطالعه ادعا می کند که قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید می تواند باعث ایجاد شرایط پیش سرطانی شود و در نهایت منجر به سرطان و سایر ناهنجاری های پوستی شود. افرادی که تحت تأثیر این علائم قرار دارند، علائمی مانند خستگی، چین و چروک های ریز یا درشت، تغییر رنگ پوست، کک و مک، احساس سوزش در مناطق در معرض دید را تجربه می کنند.

توجه داشته باشید که در این مطالعه دو متغیر مرتبط وجود دارد: سرطان و زنان بالای ۴۰ سال در شبه قاره آفریقا. اما یکی متغیر وابسته است (زنان بالای ۴۰ سال، در شبه قاره آفریقا) و دیگری متغیر مستقل (سرطان) است. قرار گرفتن انباشته در معرض آفتاب تا سن ۱۸ سالگی می تواند علائمی شبیه سرطان پوست را به همراه داشته باشد. در صورت عدم مراقبت از این مسئله و احتمال گسترش سرطان به طور کامل وجود دارد.

با فرض ثابت بودن سایر عوامل در طول دوره تحقیق، امکان همبستگی این دو متغیر وجود دارد و بنابراین تأیید می شود که در واقع قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث سرطان در زنان بالای ۴۰ سال در شبه قاره آفریقا می شود. بعلاوه، یک تحقیق همبستگی می تواند این ارتباط را بیشتر تأیید کند.

 

مزایای تحقیقات مفهومی

۱٫ تحقیق مفهومی عمدتاً بر مفهوم تحقیق یا نظریه ای توضیح می دهد که یک پدیده را توضیح می دهد. چه عواملی باعث ایجاد این پدیده می شود، چه عناصر سازنده آن و غیره هستند. این تحقیق بر اساس قلم و کاغذ است.

۲٫ این نوع تحقیق به شدت متکی به مطالعات انجام شده قبلی است، هیچ نوع آزمایشی که موجب صرفه جویی در وقت، تلاش و منابع شود، انجام نمی شود. با انجام تحقیقات مفهومی می توان اطلاعات بیشتری و مرتبط ایجاد کرد.

۳٫ تحقیق مفهومی به عنوان راحت ترین شکل تحقیق در نظر گرفته می شود. در این نوع تحقیق، اگر چارچوب مفهومی آماده باشد، فقط اطلاعات و ادبیات مربوطه باید مرتب شوند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

چارچوب نظری تحقیق

چارچوب نظری تحقیق ، در بخش اولیه یک پایان نامه ارائه شده و منطق انجام تحقیقات شما برای بررسی یک…

متغیر تصادفی

متغیر تصادفی ، نوعی متغیر در آمار است که مقادیر احتمالی آن به نتایج یک پدیده تصادفی خاص بستگی دارد.…