/ در مدیریت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

زنجیره تامین سرد

زمان مطالعه: ۴ دقیقه
زنجیره تامین سرد ، در چرخه عمر محصولات فاسدشدنی پـس از طـی مراحل مختلف تولید تا توزیع و رسیدن به دست مصرف
کننده نهایی، عوامل مختلفی سبب ایجاد ضایعات کمی و کیفی در این نوع محصولات می شوند. مدیریت زنجیره تامین سرد
سیستمی است که با نظارت و برنامه ریزی موثر به اداره کردن مراحل مختلف چرخه عمر محصولات فاسدشدنی می پردازد و با
استفاده ازفرآیندها و فعالیت های مناسب به کاهش هزینه های تولید، کاهش ضایعات، افزایش کیفیت، کاهش مسمومیت،
افزایش رضایتمندی مشتریان و افزایش درآمد تولیدکنندگان و دیگر مشاغل فعال در بازار محصولات فاسدشدنی منجر می شود.

مدیریت زنجیره تامین سرد

زنجیره تامین سرد ، بسیاری از کالاهای مصرفی از طریق حمل و نقل زمینی جا به جا می شوند. مدیریت زنجیره سرد و کنترل حرارت یک نکته کلیدی در حمل و نقل دسته بندی خاصی از کالاهاست، که در آن شرایط دمایی بسیار مهم و حیاتی است (گوشت، لبنیات، محصولات شیمیایی، داروها، گل و دیگر کالاهای فاسد شدنی) به طوری که تغییرات غیر منتظره و ناگهانی دما می تواند باعث ناکام گذاشتن طیف وسیعی از فرآیندها شود و اثرات تخریبی و زیان باری برجای گذارد.

در مدیریت زنجیره تامین سرد، از سیستم کنترل کننده ی دمای مخصوص و ترکیب آن با نرم افزار wialon جهت کنترل تغییرات درجه حرارت، باز و بسته بودن درب، وضعیت یخچال در لحظات مختلف و… استفاده می شود. این سامانه با پردازش اطلاعات دریافتی از سنسورهای نصب شده و یا اطلاعات کامپیوتر خودرو، امکان پایش دما را میسر می سازد و در صورت تغییرات دمایی خارج از محدوده تعیین شده، به صورت پیامکی یا آنلاین در سیستم، اطلاع رسانی می نماید تا با عکس العمل هرچه سریعتر مشکل برطرف گردد.

تعریف:  بعضی مواد ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺣﺮارت و یخزدگی ﺣﺴﺎس ﻫﺴﺘﻨﺪ برای همین باید در دﻣﺎی ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﮕﻬﺪاری ﺷﻮﻧﺪ. ﺑﻪ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺗﺠﻬیﺰات و امکاناتی ﻛﻪ ﻣﻮﺟﺐ میﺷﻮد دﻣﺎی محصول از زﻣﺎن ﺗﻮﻟیﺪ ﺗﺎ زﻣﺎن ﻣﺼﺮف ﺣﻔﻆ  ﺷﻮد و یا ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دیگر ﺑﻪ نظامی ﻣﺮﻛﺐ از اﻓﺮاد و تجهیزاتﻛﻪ اطمینان می دﻫﺪ محصول به شکل ﻣﺆﺛﺮ ﺑﻪ  دست مصرف کننده ﺑﺮﺳﺪ زنجیره ﺳﺮﻣﺎ ﮔﻔﺘﻪ می ﺷﻮد.

 

زنجیره تامین سرد

زنجیره تامین سرد – کالج مدیریت

 

چالش‌های زنجیره سرد مواد غذایی در ایران

زنجیره تامین سرد ، موضوع ساده به‌نظر می‌آید؛ نگهداری از فرآورده‌های لبنی و گوشتی در دمای مناسب. تنها یک یخچال با دمای استاندارد کافی است تا زنجیره‌ای را کامل کند. همان زنجیره سرد که محصولات غذایی را از کارخانه تا خانه مصرف‌کنندگان همراهی می‌کند و جلوی فاسد شدن‌شان را می‌گیرد، اما همین موضوع ساده حالا چالشی شده و گریبان مصرف‌کنندگان را گرفته است. فعالان این حوزه، نسبت به تبعات بی‌توجهی به زنجیره سرد و ضررهای مالی که به کارخانه‌ها وارد می‌کند و خطری که سلامت مصرف‌کنندگان را تهدید می‌کند، بارها هشدار داده‌اند؛ اما باز هم جای نظارت‌ها، بازدیدها، تذکرها و برخوردهای قانونی خالی است، چرا که به گفته آنها، هنوز قانون بازدارنده‌ای در این زمینه وجود ندارد.

تجهیزات در زنجیره تامین سرد

انواع تجهیزات در زنجیره تامین سرد برای ناوگان حمل و نقل ایجاد شده تا محصولات فسادپذیر با دمای ایده آل نگهداری و حمل شوند.

 • تجهیزات ایزوترمال (دما ثابت) در مواردی مانند دیواره، درب، سقف و کف کاربرد دارند که از تغییرات دمایی بین خارج و داخل کانتین ناوگان حمل جلوگیری می کند.
 • تجهیزات یخچالی که منبع سرما غیر-مکانیکی دارند و می توانند دمای داخلی را کاهش داده و همان دما را نگهدارند. برای دمای متوسط خارجی معمولا بین ۳۰ تا ۲۰- درجه سانتیگراد قابل استفاده است.
 • فریزرها که مکانیزم تولید سرما داشته و می توانند دمای داخلی را کاهش دهند و قابلیت نگه داشتن دما از ۱۲- تا ۲۰- را دارند.

استراتژی هایی برای زنجیره تامین سرد

 •  در نظر داشتن محدودیت هایی که در برخی کشورها با سخت ترین مقررات بهداشتی وضع شده است، تا بتوانید اقدامات و کنترل های برودتی را که تمامیت و کیفیت محصولات، بویژه محصولات دارویی را در سرتاسر فعالیت های لجستیکی تضمین می کند، پیاده سازی کنید.
 •  سردخانه هایی را در طول زنجیره تأمین قرار دهید تا دمای محموله در محدوده پیشنهادی حفظ شود.
 •  از سنسورهای دمایی در وسایل نقلیه برای شناسایی به موقع هرگونه تغییر دما به هنگام سفرشان در شرایط مختلف آب و هوایی استفاده کنید.
 •  قابلیت ردیابی محصولات را برای ثبت صحیح مبدأ ، روند حمل و نقل و مقصد آن ها، بهبود بخشید؛ تا بتوانیم در صورت لزوم ، تقسیمات خاص را با اطمینان و سریع تر انجام دهیم.
 •  یک رویکرد تجاری که هدف آن یکپارچگی با اهداف استراتژیک تولید کنندگان ، کاهش هزینه ها و بهبود رضایت مشتریان نهایی باشد را پیاده سازی کنید.
 •  برای کارآمدتر شدن زنجیره سرد ، خدمات تکمیلی را اضافه کنید ، به محصولات در هنگام حمل و نقل، قابلیت نمایان بودن بیشتری دهید و از تحویل به موقع اطمینان حاصل کنید و از مشکلات موجودی و انبارداری دوری کنید.
 •  برای خدمت به بازارهای دوردست و پراکندۀ در حال افزایش، حمل و نقل چندوجهی اتخاذ کنید. بهترین استفاده را از پیشرفت ها برای سیستم های کنترل دمای کانتینرها به کار گیرید.
 •  برای رفع نگرانی های زیست محیطی و پایداری مشتریان و جامعه به طور کلی از سرمادهنده های جدید و سوخت های کارآمد استفاده کنید.
 •  بسته بندی را برای طولانی تر کردن دوام محصولات در یخچال و اطمینان از شرایط مناسب محصولات هنگام رسیدن به مقصد خود ، بهبود بخشید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تاب آوری زنجیره تامین

تاب آوری زنجیره تامین ، زنجیره تامین تاب آور ممکن است که کم هزینه ترین زنجیره تامین نباشد، اما زنجیره…

زنجیره ارزش چیست؟

زنجیره ارزش چیست؟ ، اگر به دنبال راهی هستید که بر رقبایتان پیروز شوید، یکی از ارزشمندترین ابزارها در جهان…