/ در مدیریت / توسط

رهبری کاریزماتیک

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

رهبری کاریزماتیک ، مبتنی بر جذبه و قدرت اقناع رهبر است. قدرت رهبران کاریزماتیک برخاسته از تعهد و باور آن ها به اهداف‌شان است. رهبران کاریزماتیک معمولا در روزگار سختی و در بحران‌ها شناخته می‌شوند و مهارت‌ها و ازخودگذشتگی فوق‌العاده‌ای نشان می‌دهند. این رهبران اغلب افرادی با اهداف روشن اقتصادی یا سیاسی هستند که قادرند توجه انبوه مردم را جلب کنند. تعریف رهبری کاریزماتیک بدون تمرکز بر شخصیت رهبر، ناقص است. رهبری کاریزماتیک بیش از هر سبک رهبری دیگری، مبتنی بر شخصیت، رفتار و عملکرد رهبر و نه فرایند یا ساختار است.

سبک رهبری کاریزماتیک متکی به جذابیت و متقاعد کنندگی رهبران می‌باشد. رهبران کاریزماتیک توسط اعتقادات و تعهد به خود به سمت هدفشان هدایت می‌شوند. رهبران کاریزماتیک نیز گاهی رهبران تحول‌آفرین نامیده می‌شوند، زیرا شباهت‌های زیادی با رهبران تحول آفرین دارند. تفاوت اصلی آن‌ها بر روی تمرکز و مخاطب است.

رهبران کاریزماتیک اغلب تلاش می‌کنند که وضعیت موجود را بهتر کنند در حالی که رهبران تحول آفرین بر تبدیل سازمان‌ها به چشم ‌انداز رهبر تمرکز دارند. مارتین لوتر کینگ، یک رهبر کاریزماتیک است که از سخنرانی قدرتمند، شخصیت جذاب اش و تعهد تزلزل‌ناپذیر برای تغییر مثبت زندگی میلیون ها انسان استفاده می‌کرد. تعریف رهبری کاریزماتیک چیزی که رهبران کاریزماتیک را متمایز می‌کند این است که آن‌ها اساسا ً ارتباط ماهرانه‌ای برقرار می‌کنند.

رهبری کاریزماتیک چیست؟

رهبری کاریزماتیک یا رهبری مبتنی بر جاذبه استثنایی، به گونه ای از رهبری گفته می شود که دارای قدرت و توانایی الهام بخشی به پیروان باشد و این در حالی است که این توانایی ها صرفا از نیروی شخصیت و تعهد فرد سرچشمه گرفته باشد. در این نوع رهبری، رابطه ای بدون استفاده از پاداش های مالی و اعمال زور برقرار می شود و در دامنه تئوری اسنادی – که بیانگر روابط على و معلولی است» قرار می گیرد.

کاریزما چیست؟

کاریزما، در اصطلاح به خصوصیت کسی گفته می شود که به شخصه و یا به عقیده دیگران، دارای قدرت رهبری فوق العاده است. این اصطلاح اغلب در علوم سیاسی و جامعه شناسی به کار برده می شود تا زیرمجموعه ای از رهبرانی را که با استفاده از نیروی توانایی شخصی خود می توانند تأثیراتی عمیق و استثنایی در پیروان خود داشته باشند، توصیف کند. وبر، کاریزما را چنین توصیف می کند: «ویژگی خاصی از شخصیت یک پدیده».

 

رهبری کاریزماتیک

رهبری کاریزماتیک – کالج مدیریت

ویژگی های رهبری کاریزماتیک

۱٫ برقراری ارتباط با افراد

رهبران کاریزماتیک مهارت های خارق العاده ای در برقراری ارتباط با افراد دارند. آن ها با کارمندان خود و یا افراد ارتباط برقرار کرده و به نوعی صحبت های افراد را تا آخر با دقت گوش می دهند. همین باعث می شود تا آن ها احساس مهم بودن کرده و در نتیجه به سمت خود جذب کنند. در واقع ارتباط برقرار کردن رهبران کاریزما با کارمندان باعث می شود که انگیزه کارمندان بالا برود، تا بتوانند بهترین تلاش خود را برای موقعیت سازمان و شرکت انجام دهند.

۲٫ شریک شدن سرمایه با افراد

شخصیت کاریزماتیک با اطرافیان خود سرمایه ای که دارد را شریک می‌شود. البته سرمایه فقط به معنی مادی نیست بلکه تجربیات، دانش و مهارت ها نیز شامل می شود. آن ها به اطرافیان خود هر آنچه را که مفید و لازم باشد می گویند تا در کارها استفاده کنند. برای شخصیت کاریزماتیک شما نباید هیچ دروغ و فریب کاری داشته باشید. چون در این صورت کوچکترین آن ها باعث از دست دادن اعتماد و شک و تردید در دل افراد می شود.

۳٫ ارزش قائل شدن برای افراد

رهبران کاریزماتیک احساس فروتنی دارند. آن ها ارزش زیادی را برای هر کارمند می گذارند و تمام تلاش خود را در برطرف کردن نیاز آن ها می کنند. اگر کارمندان از هر نیازی برخوردار باشند دغدغه فکری نداشته و می‌توانند به خوبی کارهای خود را در جهت رسیدن به هدف انجام دهند. رهبر کاریزماتیک می تواند به راحتی افراد را به خود جذب و متعاقد کند تا ارزش های خاصی را برای سازمان به ارمغان آورد. به کارمندان نشان می دهند که چگونه بودن هر یک آن ها بر منافع استراتژیک شرکت تأثیر می گذارد.

۴٫ ابراز همدردی و دلسوزی کردن

از ویژگی های کارآفرینان موفق یا همان رهبران کاریزماتیک دلسوزی و همدردی می باشد. کاریزماتیک باید خود را در موقعیت که افراد قرار دارند بگذارد و به نوعی با آن ها هم مسیر شود تا احساسی را که افراد دارند تجربه کند. شما وقتی می توانید این کار را به عنوان کاریزما انجام دهید که از صمیم قلب خواهان آن باشید. شما باید به نوعی توانایی عشق ورزی را در خود تقویت کنید.

۵٫ اعتماد به نفس

از ویژگی های مهم و اساسی یک کاریزماتیک داشتن اعتماد به نفس بالا است. آن ها خود را خوب می فهمند و سعی نمی کنند کس دیگری باشند. کاریزماتیک در انجام کارها با انگیزش درونی و به شکلی قاطع و محترمانه می باشد و هیچ وقت نگران اینکه مردم درباره او چه می گویند نیست. آن ها واقعا از خود مطمئن هستند. آن ها قدرت درونی زیادی دارند و همین باعث بالا بردن اعتماد و عزت نفس می شود. شما می توانید برای اینکار هر راهی را برای توسعه و رشد شخصی خود انجام دهید تا به اتفاقات مثبتی دست پیدا کنید.

۶٫ زبان بدن مثبت

یکی از اولین مواردی که در مورد یک رهبر کاریزماتیک متوجه می شوید زبان بدن گرم ، باز و مثبت آنهاست. در حین صحبت کردن لبخند می زنند و با شادی واقعی به برقراری ارتباط تازه با غریبه ها می پردازند. آن ها تند و تیز و بسیار مشتاق هستند. در حین سخنرانی به افرادی که توجه کاملی به صحبت هایش دارند با چشم ارتباط برقرار می کنند و دارای لحن و گفتار و زبانی بدنی متناسب هستند. کاریزماتیک دارای بدنی مستحکم می باشد و با استفاده از دست ها و راه رفتن خود را جذاب تر نشان می دهد تا افراد واقعا به سمت او کشیده شوند.

۷٫ مهارت گوش دادن

رهبران کاریزماتیک شنوندگان بسیار خوبی هستند. وقتی آن ها به شما گوش می دهند ، حواسشان را به خوبی جمع می کنند و به نوعی فکرشان در جای دیگری نیست. یک رهبر کاریزماتیک به آنچه گفته می شود توجه می کند و با علاقه می شنود. آن ها در وسط صحبت های سخنران نمی پرند و منتظر می مانند تا سخنرانی تمام شود و با کنجکاوی سوال های خود را بپرسند.

۸٫ بهبود خود از لحاظ های مختلف

یک رهبر کاریزماتیک می داند که خصوصیات خاصی دارد که او را از دیگران متمایز می کند. این ها خصوصیاتی هستند که توجه او را جلب می کند و او را کاریزماتیک می کند. بنابراین او همچنین می داند که پیشرفت وی با افزایش کاریزماتیک و حفظ این شخصیت ها می باشد.

۹٫ ریسک پذیری

ریسک پذیری از مهمترین مواردی است که باید برای رسیدن به موفقیت با آن مواجه شد. افراد کاریزماتیک به خوبی و با برنامه ریزی ریسک می کنند و در صورت شکست خود را نمی بازند. آن ها برای چیزی که می خواهند دعوت نامه می فرستند و برای رسیدن به هر چیزی که دوست دارند و می خواهند تلاش می کنند.

۱۰٫ نگاه کردن مستقیم به چشم ها

در حین صحبت کردن کسی کاریزماتیک مستقیما به جشم های وی نگاه و با او ارتباط برقرار می کند تا فرد بتواند احساس امنیت و مهم بودن کند و به نوعی به شما اعتماد کند. همین باعث می شود اگر افراد به شما اعتماد کنند و به سمت شما جذب شوند. آن ها با نگاه کردن به چشمان گاهی سرشان را به معنای تایید نیز تکان می دهند تا فرد احساس مهم بودن کند و بداند حرف هایش برای شما مهم است.

مؤلفه‌های رهبر کاریزماتیک

  • مؤلفه‌های رفتاری رهبری کاریزماتیک با یکدیگر رابطه داشته و یک گروه را با یکدیگر تشکیل می‌دهند.
  • رهبران، وقتی کاریزماتیک هستند که چشم‌اندازهای آنان بسیار متضاد با وضعیت کنونی باشد، ولی درعین‌حال باید برای پیروان آزادی عمل وجود داشته باشد که آن را بپذیرند یا نه.
  • رهبران کاریزماتیک، ممکن است ریسک‌های شخصی بالا را بپذیرند و هزینه‌های بالایی را متحمل شوند و ازخودگذشتگی کنند تا به اهداف مشترک برسند.
  • رهبران کاریزماتیک، مهارت خود را در فراتر رفتن از نظام موجود از طریق به کار بردن ابزارهای نامتعارف و استثنایی به اثبات می‌رسانند.
  • رهبران کاریزماتیک، رفتارهایی را که بدیع و غیرعادی‌اند به کار می‌برند و ریسک‌های شخصی‌ای را انجام می‌دهند که به‌احتمال‌زیاد به منافع شخصی آن‌ها ضرر می‌زند.
  • رهبران کاریزماتیک، ارزیابی دقیقی از منابع محیطی خوددارند و درک می‌کنند که محدودیت‌ها در تعیین یا فهم آن‌ها از چشم‌اندازها تأثیر می‌گذارند. وقتی محدودیت‌ها و فشار منابع محیطی برای رهبران کاریزماتیک مثبت است، آن‌ها راهبردهای ابتکاری خود را به کار می‌گیرند.
  • رهبر کاریزماتیک، وضعیت حاضر را به‌عنوان وضعیتی منفی و طاقت‌فرسا و اهداف آینده را به‌عنوان جایگزینی جذاب‌تر و قابل حصول توصیف می‌کند.
  • رهبران کاریزماتیک، انگیزه‌های خود را به‌روشنی بیان می‌کنند تا بتوانند از طریق رفتار جسورانه و اظهار اعتمادبه‌نفس، تخصص، نامتعارف بودن و نگرانی در مورد نیازهای پیروان، رهبری کنند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

نرم افزار اتوماسیون اداری

نرم افزار اتوماسیون اداری ، ثبت و گردش کلیه مکاتبات سازمان را به صورت الکترونیکی و بی نیاز از جا…

کسب و کار الکترونیکی

کسب و کار الکترونیکی ، تمرکز تجارت الکترونیک روی استفاده از (ICT)برای فراهم ساختن فعالیت های بیرونی و ارتباط های…