اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

موقعیت برند

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

موقعیت برند چیست؟

موقعیت برند، درواقع فرایند قرار دادن نام تجاری شما در ذهن مشتریان است. موقعیت نام تجاری فراتر از یک شعار یا لوگوی فانتزی است بلکه استراتژی استفاده شده در کسب و کار است که باعث می‌شود کسب و کار شما از بقیه متمایز شود.

طبق نظر مجله برند، یک موقعیت برند موثر می‌تواند اینگونه توصیف شود که تا چه میزان یک برند می‌تواند در ذهن مصرف کننده به طور مطلوب، متفاوت و معتبر درک شود.

سال ها پیش یک شرکت نوشابه تصمیم گرفت تا چیزی متفاوت با طعم و موقعیت خود را بسازد و موقعیت خود را منحصر به فرد کند. در حال حاضر کوکاکولا توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان به عنوان یک کالای اصلی خانواده شناخته می‌شود و موقعیت آن در ذهن ما به عنوان استاندارد طلایی نوشابه ثبت شده است.

مفهوم تثبیت موقعیت برند

تثبیت برند به فعالیت‌هایی گفته می شود که منجر به ایجاد یک تصویر ذهنی قدرتمند و ماندگار از سازمان و برند در ذهن مشتری شده و باعث می شود تا برند مورد نظر در ذهن مشتری جایگاه ویژه ای به خود اختصاص داده به طوری که مشتری برای آن ارزش قائل شود. تثبیت برند عبارت است از شناسایی و تعیین نقاط مشابه و نقاط غیر مشابه به طوری‌که هویت برند به درستی مشخص شود و یک تصویر مناسب و صحیح از برند ایجاد شود. تثبیت برند به عنوان یکی از موارد کلیدی استراتژی بازاریابی محسوب می شود. یک تثبیت برند قوی با توضیح جزئیات برند، چرایی منحصر به فرد بودن برند و شباهت آن با برندهای رقبا به شما کمک می کند تا استراتژی مناسبی را برای بازاریابی محصولات خود انتخاب نمایید. از طرفی تثبیت برند یک منبع مهم برای بالا بردن میزان آگاهی مشتریان از برند و محصولات به شمار می آید و تنها راهی است که برند شما را از دیگر رقبا متمایز می کند.

اشتباهات رایج در تثبیت موقعیت برند

 • تثبیت برند نامفهوم: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به قدری گنگ و نامفهوم است که مشتری از ایده تبلیغاتی برند سر در نیاورده و در مورد آن دچار ابهام می شود.
 • تثبیت برند محدود: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به گونه ای است که اطلاعات بسیار محدودی از برند در اختیار مشتری قرار می دهد.
 • تثبیت برند گیج کننده: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به قدری گیج کننده و نامفهوم است که مشتری در مورد برند و نوع خدمات و تمایزات آن با دیگر رقبا گیج و سردرگم می شود.
 • تثبیت برند بیش از حد: در این حالت داستانی که در تبلیغ برند روایت می شود به قدری اغراق آمیز است که مشتری آن را باور نمی‌کند.

 

موقعیت برند

موقعیت برند – کالج مدیریت

گام هایی برای ایجاد استراتژی موقعیت برند

ایجاد استراتژی موقعیت برای برند، نیازمند بررسی دقیق نام تجاری شما و آنچه که شما بهتر از هر کسب و کار دیگر آن را انجام می‌دهید است. این مراحل به شما کمک می‌کند یک استراتژی موقعیت برند ایجاد کنید که برای کسب و کار شما منحصر به فرد است.

۱- موقعیت فعلی نام تجاری خود را تعیین کنید

آیا شما به تازگی برای محصولات یا خدمات خود مانند دیگران بازاریابی انجام داه اید یا آن را به شیوه متمایز از دیگران انجام داده اید؟ موقعیت فعلی برند شما به شما بینش مهمی می‌دهد تا بفهمید آینده برند شما چگونه خواهد بود. درواقع شما برای تحلیل رقابت بیشتر نیاز به درک موقعیت فعلی خود دارید.

با در نظر گرفتن مشتریان هدف خود و تعیین اینکه مشتریان شما چه کسانی هستند شروع کنید. سپس وظایف، ارزش ها و آنچه که شما را از دیگران متمایز می‌کند را شناسایی کنید. در نهایت گزاره ارزش خود، شخصیت فعلی برند و صدای برند خود را در نظر بگیرید.

۲- رقابت خود را تعیین کنید

پس از تجزیه و تحلیل برند و کسب و کار، بسیار اهمیت دارد که رقابت خود را با تجزیه و تحلیل رقیب تعیین کنید. اما چرا باید این کار را انجام دهید؟ این تحقیق به شما کمک خواهد کرد تصمیم بگیرید چه چیزی را می‌توانید در استراتژی خود بهتر انجام دهید تا در کارهایتان موفقیت کسب کنید.

روش های مختلفی برای تعیین رقابت وجود دارد:

۳- انجام تحقیقات بازار و رقبا

هنگامی که شما تعیین کردید رقیبان شما چه کسانی هستند، اکنون وقت آن رسیده تا تحقیقات جامع خود را در مورد رقیب انجام دهید. شما نیاز دارید در مورد اینکه چگونه رقبایتان موقعیت برند خود را به منظور رقابت ایجاد می‌کنند تحقیق کنید. در ساده ترین حالت تحقیقات شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • رقیب شما چه محصولات یا خدماتی ارائه می‌دهد؟
 • نقاط قوت و ضعف رقبا چیست؟
 • چه استراتژی های بازاریابی را آن ها با موفقیت استفاده کرده اند؟
 • موقعیت آن‌ها در بازار فعلی چگونه است؟

۴- شناسایی چیزی که نام تجاری شما را منحصر به فرد می‌سازد

ساخت یک نام تجاری منحصر به فرد بسته به این است که بتوانید شناسایی کنید چه چیز شما را متفاوت می‌کند و بهترین کار برای کسب و کار شما چیست.

پس از تحقیق درباره رقیب به احتمال زیادشما شروع به بررسی الگوها خواهید کرد. همچنین شروع به بررسی برخی کسب و کارهایی که دارای نقاط قوت و ضعف هستند می‌کنید و همانطور که محصول یا خدمات خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنید، ممکن است یکی از نقاط ضعف یا قوت خودتان را نیز پیدا کنید.

۵- بیانیه موقعیت برند خود را ایجاد کنید

اکنون زمان آن رسیده که ببینید چه چیزهایی آموخته اید و یک بیانیه موقعیت برند برای خود ایجاد کنید. قبل از ایجاد بیانیه برند خود این چهار سوال مهم را پاسخ دهید:

 • مشتری هدف شما چه کسی است؟
 • محصول یا خدمات شما چگونه طبقه بندی می‌شود؟
 • بزرگترین مزیت محصول یا خدمات شما چیست؟
 • چه اثباتی برای این مزیت ها دارید؟

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

بازاریابی توصیه ای

بازاریابی توصیه ای ، که به بازاریابی دهان به دهان هم شناخته می شود، همچنان در حال تبدیل شدن به…

جایگاه سازی برند

جایگاه سازی برند چیست؟ جایگاه سازی برند ، عبارت است از «طراحی محصولات، تصویر و فعالیت های شرکت به نحوی…