اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط

فواید برنامه ریزی

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

فواید برنامه ریزی ، یکی از مهمترین کارها و مهارت هایی که در هدف گذاری و رسیدن به آن نقش کلیدی دارد، برنامه ریزی است، شاید تا به حال به صورت جدی برنامه ریزی نکرده باشید، یا حتی به آن اهمیت نداده باشید، اگر این طور است، لازم است بدانید که یکی از مهارت هایی که برای رسیدن به هر هدفی نیاز دارید، مهارت برنامه ریزی است. توانایی برنامه ریزی و اجرای آن تا رسیدن به هدف، باید در رأس همه ی توانایی های ما قرار بگیرد و دانستن فواید برنامه ریزی و نتایجی که از آن حاصل می شود، می تواند به این امر کمک کند، لازم است بدانیم که برنامه ریزی جزو لاینفک هدف گذاری است.

برنامه ریزی چیست؟

برنامه ریزی عبارتست از فرایندی دارای مراحل مشخص و بهم پیوسته برای تولید یک خروجی منسجم در قالب سیستمی هماهنگ از تصمیمات. برنامه ریزی فکر کردن راجع به آینده یا کنترل آن نیست بلکه فرایندی است که می‌تواند در انجام این امور مورد استفاده قرار گیرد. برنامه ریزی، تصمیم‌گیری در شکل معمول آن نیست بلکه از طریق فرایند برنامه ریزی، مجموعه‌ای از تصمیمات هماهنگ اتخاذ می‌شود. برنامه ریزی می‌تواند برای زمان حال یا آینده انجام شود.

انواع فواید برنامه ریزی

۱- از اولین فواید برنامه ریزیفواید برنا.ه

سازماندهی کردن ذهنمان است، در حالت عادی ممکن است ما به ده ها مسئله فکر کنیم ولی زمانی که هدفی انتخاب می کنیم، در هنگام برنامه ریزی مجبوریم به این فکر کنیم که چطور می توانیم به هدفمان برسیم، برای رسیدن به آنچه منابع و امکاناتی در اختیار داریم، همینطور چه محدودیت هایی داریم، چه موانعی سر راهمان است، چگونه باید آنها را برطرف کنیم.

در این حالت فکر ما فقط متمرکز روی یک هدف است، درست مانند زمانی که یک ذره بین را جلوی نور خورشید گرفته ایم و می خواهیم آتش درست کنیم، ذره بین نور پراکنده خورشید را متمرکز کرده و به آن قدرت افروختن می دهد، برنامه ریزی هم دقیقا همین کار را با افکار ما انجام می دهد و به آنها قدرت می بخشد و اجازه نمی دهد نیروی آن پراکنده شود.

۲- از دومین فواید برنامه ریزی

این است که ، انرژی، زمان، منابع، امکانات و دیگر موارد را به درستی خرج می کنیم، مثلا زمان و انرژی مان را برای کارهایی که در برنامه مان مشخص کرده ایم هزینه می کنیم، در این حالت مطمئنا نتیجه ی بهتری خواهیم گرفت تا زمانی که صرف کارهای بیهوده یا غیر مرتبط کنیم که هیچ نتیجه ای عایدمان نکند.

منابع و امکانات ما محدود است و اگر آن را به درستی خرج نکنیم ممکن است آنها را برای همیشه از دست بدهیم و دیگر نتوانیم به اهدافی که دوست داریم و لایق آن هستیم، برسیم، مثلا یکی از منابع محدود زمان است، اگر ما در هنگام جوانی این منبع باارزش را هدر بدهیم شاید در هنگام میان سالی توانایی خیلی کارها را نداشته باشیم و به ناچار باید از خیلی از اهداف مان چشم پوشی کنیم.

 

فواید برنامه ریزی

فواید برنامه ریزی – کالج مدیریت

 

۳- از سومین فواید برنامه ریزی

این است که ما هنگام برنامه ریزی به محدودیت ها، موانع، خطا و اشتباهاتی که ممکن است با آنها روبرو شویم، فکر می کنیم، بنابراین می توانیم قبل از اینکه اتفاق بیفتند جلوی خیلی از آنها را بگیریم، یا حتی خودمان را برای مقابله و مبارزه با آنها آماده کنیم، در این حالت با فکر باز و آسوده تر و راه کارهای بهتر و منطقی تر آن موانع و خطاها را برطرف می کنیم.

ممکن است بین ما و اهداف ما، موانع و مسائل زیادی وجود داشته باشد که باید برطرف شوند، یکی از بهترین و راحت ترین کارها این است که این موانع و مسائل را تا زمانی که بزرگ و چالش برانگیز نشده اند جلوی آنها را بگیریم که این کار فقط با دوراندیشی امکان پذیر است و برنامه ریزی یعنی همان دوراندیشی.

۴- از چهارمین فواید برنامه ریزی

شناختن نقاط ضعف و قوت خودمان است، ممکن است بین ما و هدفمان فقط یک مهارت باشد که باید آن را یاد بگیریم، مثلا شخصی محصول خوبی تولید کرده است ولی مهارت بازاریابی و فروش را ندارد و فقط به خاطر نداشتن همین مهارت نمی تواند محصولش را به فروش برساند و نفروختن محصول هم یعنی رسیدن به نقطه ورشکستگی.

شناختن نقاط ضعف و قوتمان بسیار مهم است، ممکن است شکست ما و نرسیدن به هدف ما فقط از جانب همان نقطه ضعفمان باشد یا موفقیت و رسیدن به هدف فقط به خاطر همان نقطه قوت ما باشد، بنابراین خیلی مهم است که برای نقطه ضعفمان فکری بکنیم و روی آن کار کنیم تا به نقطه قوت تبدیل شود تا امکان شکست را کاهش دهیم و از طرفی روی نقطه قوتمان بیشتر کار کنیم تا قوی تر شود و امکان رسیدن به هدف را افزایش دهیم.

۵- از پنجمین فواید برنامه ریزی

شناسایی فرصت ها است، همانطور که اشاره شد ما در هنگام برنامه ریزی به منابع، امکانات، محدودیت ها، موانع و خیلی موارد دیگر فکر می کنیم، یکی از آن موارد هم می تواند فرصت ها باشد، مثلا زمانی که تصمیم می گیریم محصولات و خدماتمان را بفروشیم، مطمئنا به دنبال فرصت هایی هستیم که بهترین نتیجه را بگیریم.

بعضی از فرصت ها ممکن است فقط یک بار اتفاق بیفتد، و اگر ما حواسمان نباشد از دستمان برود، ولی اگر آگاهانه به آن فکر کنیم و به دنبال آن باشیم، به محض وقوع می توانیم نهایت استفاده را ببریم.

۶- از ششمین فواید برنامه ریزی

این است که برنامه ریزی باعث می شود از ابهام، سردرگمی و ندانستن اینکه چه کاری باید انجام دهیم و رفتن به مسیرهای اشتباه جلوگیری می کند و همین امر یعنی جلوگیری از به هدر رفتن ده ها، صدها و حتی هزاران ساعت زمان و انرژی، حتی جلوگیری از به هدر رفتن هزاران و میلیون ها تومان پول.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

ایونت مارکتینگ

ایونت مارکتینگ ، برقراری ارتباط و تاثیرگذاری بر مخاطب لازمه موفقیت تمامی کسب‌وکارها است. هنگامی‌که شدت رقابت میان فعالان صنعت…

بازاریابی یکپارچه

بازاریابی یکپارچه ، واژه یکپارچگی در بازاریابی با تکنولوژی اجین شده است. به گونه ای که شرکت­ها برای برگزاری کمپین­هایی…