اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در مدیریت / توسط
آخرین زمان ویرایش:

دانش مالی رفتاری

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

دانش مالی رفتاری

مالی رفتاری حوزه‌ی تازه‌ای از پژوهش مالی است که به کنکاش در عوامل روان‌شناسانه‌ی مؤثر بر تصمیمات سرمایه‌گذاری می‌پردازد. حوزه‌ی مالی رفتاری تلاش می‌کند تا بی‌قاعدگی‌های بازار و سایر فعالیت‌های آن را که از طریق فرضیه‌های بازار کارا قابل توصیف نیستند، تشریح نماید. اصول بنیادین دانش مالی رفتاری، عوامل روان‌شناسانه یا جهت‌گیری‌های رفتاری هستند که بر سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارند، اطلاعات آنان را محدود یا منحرف می‌کنند و ممکن است باعث شوند آن‌ها علی‌رغم صحیح بودن اطلاعات، به نتایج و تصمیم‌‌های نادرستی برسند. مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود. تشابه اسمی واژه‌هایی نظیر علوم رفتاری، روانشناسی سرمایه‌گذار، روانشناسی شناختی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد تجربی و علوم شناختی وجود دارد.

 

رابرت شیلر و مالی رفتاری

وی در کتاب کثرت غیرعقلایی به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهد که براساس معیارهای تاریخی مختلف، قیمت سهام شرکت‌ها افزایش بی‌رویه ای داشته است. او پیش‌بینی می‌کند که ممکن است مردم از عملکرد آتی بازار سهام ناخشنود شوند. با این حال تعداد کمی این هشدار را جدی گرفتند اما پیش‌بینی وی درست از آب درآمده و حباب ترکید.

دیگر نویسندگان و مالی رفتاری

یکی دیگر از محققین برجسته مالی رفتاری، دکتر ریچارد تالر استاد دانشگاه شیکاگو است که با کمک اون لامونت مطلبی را با عنوان «آیا بازارها می‌توانند جمع و تفریق کنند؟» منتشر نمود. از دیگر چهره‌های برجسته در زمینه مالی رفتاری، پروفسور هرش شفرین از دانشگاه سانتا کلارا است که با انتشار مقالات بسیار، به توسعه دانش مالی رفتاری کمک قابل ملاحظه‌ای نموده است. کتاب وی با عنوان «آن‌سوی حرص و نگرانی: درک مالی رفتاری و روانشناسی سرمایه‌گذاری» ترکیدن حباب قیمتی اوراق بهادار را پیش‌بینی می‌کند. وی معتقد است سرمایه‌گذاران به جنبه‌های مثبت رویدادهای گذشته بیش از رویدادهای منفی اهمیت می‌دهند و این نگرش نهایتاً منجر به ترویج خوش‌بینی بیش‌ازحد در بازار می‌شود. بزرگ‌ترین موفقیت دانش مالی رفتاری به عنوان یک رشته مستقل دانشگاهی و حرفه‌ای، مدیون پروفسور دانیل کانمن و پروفسور ورنون اسمیت است.

می توانید مقاله رهبری را مطالعه کنید.

 دانش مالی رفتاری در دو سطح خرد و کلان

۱) مالی رفتاری خرد: تمایلات یا سوگیری‌های سرمایه‌گذاران را در سطح فردی بررسی می‌کند، به گونه‌ای که آن‌ها را از بازیگران عقلایی مفروض در تئوری اقتصاد کلاسیک متمایز می‌سازد. در بحث مدیریت دارایی و سرمایه‌گذاری، تمرکز اصلی بر مالی رفتاری خرد قرار دارد. ۲)مالی رفتاری کلان: خلاف قاعده‌های فرضیه بازار کارا را که مدل‌های رفتاری قادر به توضیح آن است، شناسایی و توصیف می‌کند.

دانش مالی رفتاری

دانش مالی رفتاری-کالج مدیریت

دو منازعه عمده بین مالی کلاسیک و مالی رفتاری

یوجین فاما، یکی از ارکان اصلی و نظریه‌پرداز معروف بازار سرمایه کارا، در یکی از مقالات خود اذعان نموده بود که قیمت‌های سهام در بازار می‌تواند تا حدودی غیرعقلایی باشد.استتمن دانش مالی کلاسیک را این‌گونه توصیف می‌نماید؛ «مالی کلاسیک مجموعه‌ای از دانش بنا شده بر پایه اصول آربیتراژ میلر و مودیلیانی، مبانی تئوری پرتفوی مارکویتز، تئوری قیمت‌گذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شارپ، لینتنر و بلک و تئوری قیمت‌گذاری اختیار معامله گبلک، شولز و مرتون است. در عین حال مالی کلاسیک بر پایه مجموعه‌ای از مفروضات ساده کننده دنیای واقعی بنا شده است. نهایتا دانش مالی رفتاری همانند دانش مالی کلاسیک بر پایه‌ای از مفاهیم و مفروضات اساسی بنا شده است با این تفاوت که مالی کلاسیک مفروضات خود را در بستری ایده آل بنا نهاده است، در حالی که مالی رفتاری این مفروضات را در بستری مشاهده شده (واقع‌گرایانه) بنا می‌کند.

تصمیم‌گیری و سرمایه‌گذاری در شرایط عدم اطمینان

محیط پیرامون ما در هر کجای این کره خاکی روز به روز پیچیده‌تر می‌شود و این پیچیدگی به ابهام و عدم‌اطمینان می‌انجامد. مقالات و کتب علمی متأخر مربوط به سرمایه‌گذاری استراتژیک در شرایط عدم اطمینان، نشان می‌دهند که نظریه چشم‌انداز، چشم‌انداز جامع، گزینه‌های موجود  و مباحث مالی رفتاری(که البته همه این موضوعات، ارتباطات روان‌شناختی و رفتاری با یکدیگر دارند)، اساس سرمایه‌گذاری استراتژیک نوین در شرایط عدم اطمینان محسوب می‌شوند. تأثیرات تصمیمات استراتژیک، بسیار کلی و متمرکز بر فعالیت‌های بلندمدت است. بنابراین تصمیمات استراتژیک، سطح بیشتری از عدم اطمینان را نسبت به منابع داخلی و خارجی نشان می‌دهد. عدم اطمینان، موضوعی است که به مفهوم تصمیم‌گیری بهینه استراتژیک، معنا می‌بخشد و بدون وجود عدم اطمینان، تصمیم‌گیری بهینه استراتژیک نیز بی‌معنا خواهد بود.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

رفتار مصرف کننده

مفهوم رفتار مصرف کننده در مطالعه و متون و نوشته های مرتبط با مصرف کننده تعاریف زیر به چشم می…

تورش های مالی رفتاری

تورش‌های مالی رفتاری تورش های مالی رفتاری شاخه‌ای جدید از دانش مالی از علوم اقتصاد و روانشناسی منشعب شده و…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *