/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

تحقیقات پایه

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تحقیقات پایه چیست؟

تحقیقات پایه ، تحقیقات بنیادی نوعی رویکرد تحقیقاتی است که هدف آن شناخت بهتر یک موضوع، پدیده یا قانون اساسی طبیعت است. این نوع تحقیق در درجه اول بیشتر به جای حل یک مسئله خاص، بر پیشرفت دانش متمرکز است.

از تحقیقات بنیادی به عنوان تحقیق محض یا تحقیقات بنیادی نیز یاد می شود. مفهوم تحقیقات اساسی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن ۲۰ در تلاش برای از بین بردن شکاف های موجود در مطلوبیت علمی جامعه پدیدار شد.

به طور معمول، تحقیقات پایه می تواند اکتشافی، توصیفی یا توضیحی باشد. گرچه در بسیاری از موارد ماهیتاً توضیحی است. هدف اصلی این روش تحقیق جمع آوری اطلاعات به منظور بهبود درک فرد است و سپس این اطلاعات می تواند در ارائه راه حل برای یک مسئله مفید باشد.

 

نمونه هایی از تحقیقات اساسی

تحقیقات اساسی را می توان در زمینه های مختلف با هدف اولیه گسترش مرز دانش و توسعه دامنه این رشته های تحصیلی انجام داد. نمونه هایی از تحقیقات اساسی را می توان در پزشکی، آموزش، روانشناسی، فناوری مشاهده کرد، اما ذکر چند مورد.

نمونه تحقیقات اساسی در آموزش

در آموزش، تحقیقات اساسی برای توسعه نظریه های آموزشی استفاده می شود که رفتارهای یادگیری و یادگیری را در کلاس توضیح می دهد. نمونه هایی از تحقیقات پایه در آموزش شامل موارد زیر است:

دستگاه اکتساب زبان چگونه در مورد کودکان کار می کند؟
حافظه ماندگار انسان چگونه کار می کند؟
روش های تدریس چه تاثیری بر تمرکز دانش آموز در کلاس دارد؟

نمونه تحقیقات اساسی در علوم

تحقیقات اساسی با کمک به محققان در درک عملکرد مولکول ها و سلول های تازه کشف شده، پدیده های عجیب و غریب یا فرآیندهای کم فهم، دانش علمی را پیشرفت می دهد. همانند سایر زمینه ها، تحقیقات اساسی مسئول بسیاری از پیشرفت های علمی است. حتی اگر به نظر نمی رسد دانش به دست آمده فواید فوری داشته باشد.

نمونه هایی از تحقیقات اساسی در علوم عبارتند از:

تحقیقی برای تعیین ترکیب شیمیایی مولکول های آلی.
تحقیقی برای کشف اجزای DNA انسان.

نمونه تحقیقات اساسی در روانشناسی

در روانشناسی، تحقیقات اساسی به افراد و سازمان ها کمک می کند تا بینش و درک بهتری از شرایط مختلف داشته باشند. این کاملاً تئوریک است و به روانشناسان اجازه می دهد برخی رفتارها را بدون ارائه راه حل برای این رفتارها یا پدیده ها بهتر درک کنند.

نمونه هایی از تحقیقات اساسی در روانشناسی عبارتند از:

آیا سطح استرس باعث پرخاشگری بیشتر افراد می شود؟
مصرف کافئین تا چه اندازه بر غلظت کلاس تأثیر دارد؟
تحقیقی درباره تفاوت های رفتاری بین فرزندان بزرگ شده توسط خانواده های جدا شده و فرزندان بزرگ شده توسط والدین متاهل.
کلیشه های جنسیتی تا چه حد باعث افسردگی می شوند؟

نمونه تحقیقات اساسی در بهداشت

روش های اساسی تحقیق با ارائه ابعاد مختلف برای درک و تفسیر موضوعات مراقبت های بهداشتی، مراقبت های بهداشتی را بهبود می بخشند. به عنوان مثال، این به پزشکان اجازه می دهد تا بینش بیشتری در مورد منشا بیماری ها داشته باشند که می تواند به درمان بیماری های مزمن پزشکی کمک کند.

بسیاری از محققان بهداشت عقیده دارند که بسیاری از واکسن ها بر اساس درک علل بیماری مانند موارد واکسن فلج اطفال ساخته شده اند. چندین موفقیت پزشکی به دانش فراوانی که از طریق تحقیقات بنیادی ارائه شده است، نسبت داده شده است.

نمونه هایی از تحقیقات اساسی در زمینه بهداشت عبارتند از:

بررسی علائم ویروس کرونا.
بررسی عوامل ایجاد کننده مالاریا
بررسی علائم ثانویه فشار خون.

 

روش تحقیق اساسی

مصاحبه

مصاحبه روشی متداول برای جمع آوری داده ها در تحقیقات پایه است که شامل برقراری تعامل یک به یک با فرد به منظور جمع آوری اطلاعات مربوط به یک پدیده است. مصاحبه بسته به روند تحقیق و اهداف می تواند ساختاری، غیر ساختاری یا نیمه ساختاری باشد.

در یک مصاحبه ساخت یافته، محقق مجموعه ای از سوالات از پیش طراحی شده را می پرسد در حالی که در یک مصاحبه بدون ساختار، محقق از مجموعه سوالات از پیش طراحی شده استفاده نمی کند. بلکه به جمع آوری اطلاعات مربوط به خودانگیختگی و پرسش های پیگیری بستگی دارد.

از طرف دیگر، مصاحبه نیمه ساختار یافته نوعی مصاحبه است که به محقق اجازه می دهد از سوالات از پیش طراحی شده برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد موضوع تحقیق عدول کند. با ایجاد و اجرای یک نظرسنجی بصورت آنلاین در Formplus، می توانید مصاحبه های ساخت یافته را بصورت آنلاین انجام دهید.

مشاهده

مشاهده نوعی روش جمع آوری اطلاعات است که شامل توجه دقیق به یک پدیده برای مدت زمان مشخصی به منظور جمع آوری اطلاعات مربوط به رفتارهای آن است. هنگام انجام تحقیقات مقدماتی، محقق ممکن است لازم باشد موضوع تحقیق را برای یک مدت مشخص مطالعه کند زیرا در تعامل با محیط طبیعی خود است.

مشاهده می تواند بسته به رویه و رویکرد آن، ساختاری یا غیر ساختاری داشته باشد. در مشاهده ساختار یافته، جمع آوری داده ها با استفاده از یک روش از پیش تعریف شده و مطابق با یک برنامه خاص انجام می شود در حالی که مشاهده بدون ساختار به یک روش از پیش تعیین شده محدود نمی شود.

آزمایش کنید

آزمایش نوعی روش کمی جمع آوری اطلاعات است که به دنبال تأیید یا رد یک فرضیه است و همچنین می تواند برای آزمایش نظریه های موجود مورد استفاده قرار گیرد. در این روش جمع آوری داده ها، محقق متغیرهای وابسته و مستقل را دستکاری می کند تا به نتایج تحقیق عینی برسد.

به طور معمول، در یک آزمایش، متغیر مستقل برای تعیین تأثیرات آن بر متغیرهای وابسته در زمینه تحقیق اصلاح یا تغییر می یابد. این کار را می توان با استفاده از ۳ روش اصلی انجام داد: آزمایش های کنترل شده، آزمایش های میدانی و آزمایش های طبیعی.

پرسشنامه

پرسشنامه ابزاری برای جمع آوری داده ها است که از مجموعه ای از سوالات تشکیل شده است که افراد تحقیق به آن ها پاسخ می دهند. این یک روش مقرون به صرفه برای جمع آوری اطلاعات است زیرا به شما امکان می دهد نمونه های بزرگی از داده ها را به طور همزمان از اعضای گروه جمع آوری کنید.

 

تحقیقات پایه

تحقیقات پایه – کالج مدیریت

 

تفاوت تحقیقات پایه با تحقیقات کاربردی چیست؟

تعریف
تحقیق کاربردی نوعی تحقیق است که مربوط به حل مشکلات عملی با استفاده از روش های علمی است در حالی که تحقیقات پایه نوعی تحقیق است که مربوط به گسترش دانش است.

طبیعت
تحقیقات اساسی نظریه های جدیدی ایجاد می کند یا نظریه های موجود را بهبود می بخشد، از این رو ماهیت نظری دارد. از طرف دیگر، تحقیقات کاربردی راه حل های عملی برای مشکلات خاص ایجاد می کند، از این رو ماهیت عملی دارد.

تمرکز
تحقیقات اساسی خاص دانش است در حالی که تحقیقات کاربردی مختص راه حل است.

هدف تحقیق
هدف از تحقیقات بنیادی بهبود دانش موجود یا کشف دانش جدید است در حالی که هدف از تحقیق کاربردی حل مشکلات خاص است.

محدوده
دامنه تحقیقات اساسی جهانی است در حالی که تحقیقات کاربردی ماهیت محدودی دارند. این بدان معناست که در حالی که تحقیقات کاربردی به مسئله خاصی می پردازد و محدود به مسئله ای است که به آن می پردازد، تحقیقات اساسی ابعاد مختلف زمینه های مختلف را بررسی می کند.

تحقیقات اساسی در درجه اول توضیحی است در حالی که تحقیقات کاربردی ماهیت توصیفی دارند.
تحقیقات اساسی رویکردی غیرمستقیم را برای حل مسئله اتخاذ می کند در حالی که تحقیقات کاربردی رویکردی مستقیم برای حل مسئله است.
در تحقیقات بنیادی، تعمیم معمول است در حالی که در تحقیقات کاربردی، مشکلات خاص بدون هدف تعمیم بررسی می شود.

 

خصوصیات تحقیقات اساسی

تحقیقات اساسی ماهیتی تحلیلی دارند.
هدف آن نظریه پردازی مفاهیم و حل نکردن مشکلات خاص است.
این مسئله در درجه اول به گسترش دانش مربوط است و نه به کاربرد نتایج تحقیق.
تحقیقات اساسی ماهیتاً توضیحی است.
تحقیقات اساسی بدون هیچ گونه تمرکز اولیه بر اهداف عملی ممکن انجام می شود.
این دانش و درک عمومی از زمینه های مختلف مطالعه را بهبود می بخشد.

 

اهمیت تحقیقات اساسی

۱٫ کسب دانش جدید: نتایج تحقیقات اساسی در دانش جدید حاصل می شود. این مسئول بسیاری از موفقیت های تحقیقاتی در زمینه های مختلف تحصیلی است و اغلب به عنوان سرعت سنج در راه حل های فناوری و نوآورانه در نظر گرفته می شود.
۲٫ تحقیقات اساسی همچنین درک موضوعات مختلف را افزایش می دهد و ابعاد متعدد ممکن را برای تفسیر این موضوعات فراهم می کند.
۳٫ یافته های تحقیقات بنیادی در گسترش مجموعه دانش در رشته های مختلف بسیار مفید است.
۴٫ تحقیقات اساسی پایه و اساس تحقیقات کاربردی را ارائه می دهد.

 

مضرات تحقیقات اساسی

یافته های حاصل از تحقیقات خالص، پیامدهای عملی فوری ندارد و یا هیچ. با این حال، این یافته ها ممکن است در طولانی مدت در ارائه راه حل برای مشکلات مختلف مفید باشد.
تحقیقات بنیادی مهلت دقیق ندارد.
تحقیقات اساسی هیچ مشکل خاصی را حل نمی کند.

 

نتیجه

تحقیقات بنیادی یا پایه یک روش تحقیقاتی مهم است زیرا محققان را در معرض ابعاد مختلف در یک زمینه مطالعه قرار می دهد. این امر نه تنها برای بهبود بورس تحصیلی و دانش بنیان عمومی، بلکه برای حل مشکلات نیز به عنوان دغدغه تحقیقات کاربردی مفید است.

هنگام انجام تحقیقات اساسی، محقق یک یا چند روش مشاهده کمی و کیفی را شامل می شود که شامل مطالعات موردی، آزمایش ها و مشاهده است. این روش های جمع آوری اطلاعات به محقق کمک می کند تا معتبرترین و مرتبط ترین اطلاعات را برای تحقیق جمع آوری کند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تحقیق مستند

تحقیق مستند چیست؟ تحقیق مستند ، تحقیق اسنادی به عنوان تحقیق انجام شده از طریق استفاده از اسناد رسمی یا…

تحقیقات تجربی

تحقیقات تجربی چیست؟ تحقیقات تجربی ، تحقیقاتی است که با استفاده از دو مجموعه متغیر با رویکرد علمی انجام شده…