/ در پایان نامه / توسط

تحقیقات کاربردی

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

تحقیقات کاربردی ، هر تحقیقی با ترسیم مشخص هدف تحقیق آغاز می شود زیرا این امر تا تعیین روند تحقیق یا روش اتخاذ شده مسیری طولانی است. از این نظر، یک محقق ممکن است انتخاب کند که تحقیقات اساسی یا تحقیقات کاربردی انجام دهد.

تحقیقات کاربردی برای ارائه پاسخ به سوالات خاص در یک پیشنهاد برای ارائه راه حل برای یک مسئله تعریف شده است.

تحقیق کاربردی چیست؟

تحقیقات کاربردی نوعی طرح تحقیقاتی است که به دنبال حل یک مسئله خاص یا ارائه راه حل های نوآورانه برای مسائل مربوط به یک فرد، گروه یا جامعه است. این روش اغلب به عنوان یک روش علمی تحقیق یا تحقیق قراردادی شناخته می شود زیرا شامل کاربرد عملی روش های علمی برای مشکلات روزمره است.

هنگام انجام تحقیقات کاربردی، محقق برای شناسایی یک مسئله، ایجاد یک فرضیه تحقیق بیشتر مراقبت می کند و برای آزمایش این فرضیه ها از طریق آزمایش پیش می رود. در بسیاری از موارد، این رویکرد تحقیقاتی از روش های تجربی برای حل مشکلات عملی استفاده می کند.

تحقیقات کاربردی به دلیل رویکرد مستقیم در جستجوی راه حل برای یک مسئله، گاهی اوقات یک تحقیق غیر سیستماتیک در نظر گرفته می شود. این به طور معمول یک طرح تحقیق پیگیری است که بیشتر یافته های تحقیق خالص یا اساسی را مورد بررسی قرار می دهد تا این یافته ها را تأیید کند و آن ها را برای ایجاد راه حل های نوآورانه اعمال کند.

 

انواع تحقیقات کاربردی

۳ نوع تحقیق کاربردی وجود دارد. این ها تحقیق ارزیابی، تحقیق و توسعه و اقدام پژوهی است.

تحقیق ارزیابی

تحقیق ارزیابی نوعی تحقیق کاربردی است که اطلاعات موجود در مورد یک موضوع تحقیق را تجزیه و تحلیل می کند تا به نتایج تحقیق عینی برسد یا به تصمیمات آگاهانه برسد. این نوع تحقیقات بیشتر در زمینه های تجاری کاربرد دارد، به عنوان مثال، یک سازمان ممکن است برای تعیین نحوه کاهش هزینه های سربار، یک تحقیق ارزیابی را اتخاذ کند.

تحقیق و توسعه

تحقیق و توسعه نوعی تحقیق کاربردی است که بر توسعه محصولات و خدمات جدید بر اساس نیاز بازارهای هدف متمرکز است. این برنامه بر روی جمع آوری اطلاعات در مورد نیازهای بازاریابی و یافتن راه هایی برای بهبود کالای موجود یا ایجاد محصولات جدید است که نیازهای شناسایی شده را برآورده می کند.

تحقیق عملی

اقدام پژوهشی نوعی تحقیق کاربردی است که با ارائه راه حل های عملی برای مشکلات خاص کسب و کار با نشان دادن تجارت در مسیرهای درست تنظیم شده است. به طور معمول، اقدام پژوهی فرایندی از بازتاب انعکاسی است که محدود به زمینه های خاص و ماهیت موقعیتی است.

 

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی

تحقیقات کاربردی در زمینه های مختلف تحصیلی مرتبط است. خصوصاً علوم و زمینه های مرتبط با علوم اجتماعی. نمونه هایی از تحقیقات کاربردی را می توان در پزشکی، آموزش، تجارت، مهندسی، روانشناسی و بهداشت مشاهده کرد، و این ها در زیر توضیح داده می شوند.

نمونه تحقیق کاربردی در تجارت

تحقیقات کاربردی در تجارت برای ایجاد دانش و توسعه راه حل های محصول استفاده می شود. این سازمان را قادر می سازد تا نیازهای خاص بازارهای هدف را شناسایی کند و این به آن ها کمک می کند تا استراتژی های مختلف تجاری را ایجاد کنند که به آن ها امکان می دهد این نیازها را برآورده کنند.

علاوه بر این، انجام تحقیقات قراردادی به صاحبان مشاغل کمک می کند تا درباره شکاف های محصول که ممکن است در غیر این صورت نادیده گرفته شوند، بازخورد روشنگری بگیرند. این یک روش عالی برای به دست آوردن اطلاعات دست اول در مورد واکنش های بازار هدف است که می تواند تصمیمات برند را مطلع کند.

تحقیقات کاربردی همچنین به کارفرمایان کار کمک می کند تا نیازهای بهره وری نیروی کار خود را شناسایی و برطرف کنند. به عنوان مثال، یک سازمان ممکن است برای سنجش اثربخشی شیوه های استخدام یا ساختار سازمانی خود، این نوع تحقیقات را انجام دهد.

نمونه های تحقیق کاربردی در آموزش

در آموزش، از تحقیقات کاربردی برای آزمایش فرآیندهای آموزشی به منظور کشف بهترین روش های آموزش و یادگیری استفاده می شود. این همچنین برای آزمایش سیاست های آموزشی قبل از اجرا و پرداختن به موضوعات مختلف مرتبط با آموزش الگوها و پویایی کلاس برای تجربه بهتر یادگیری استفاده می شود.

تحقیقات کاربردی آموزشی سعی در حل مسئله با جمع آوری داده ها از منابع اولیه با استفاده از ترکیبی از روش های کمی و کیفی جمع آوری داده ها دارد. این داده ها به عنوان شواهد تجربی عمل می کنند و سپس مورد تجزیه و تحلیل دقیق و توصیف قرار می گیرند تا به نتیجه گیری معتبر برسند.

هدف از این روش تحقیق تعیین کاربرد نظریه و اصول آموزشی با استفاده از فرضیه های آزمایش در محیط های خاص است. تحقیقات کاربردی در آموزش نیز سودمندتر است زیرا شواهد عملی را جمع آوری می کند که می تواند راه حل های عملی برای مشکلات را آگاه کند.

نمونه تحقیق کاربردی در علم

به خودی خود، تحقیقات کاربردی یک روش تحقیق علمی است زیرا دانش علمی موجود را در موقعیت های عملی اعمال می کند. این ماده در زمینه های مختلف از جمله ترمودینامیک، فیزیک ، علوم مواد و میکروب شناسی مفید است.

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در علوم شامل موارد زیر است:

۱٫ تحقیقات کاربردی برای بهبود تولید محصولات کشاورزی
۲٫ تحقیقات کاربردی برای درمان یا درمان یک بیماری خاص.

نمونه های تحقیق کاربردی در روانشناسی

دلایل مختلفی وجود دارد که روانشناسان در طول کار خود از تحقیقات کاربردی استفاده می کنند. در بسیاری از موارد، روانشناسان صنعتی که به رفتار محیط کار، منابع انسانی و توسعه سازمانی توجه دارند، اصول روانشناسی را با تحقیقات کاربردی برای یافتن راه حل های مفید ترکیب می کنند.

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در روانشناسی عبارتند از:

۱٫ تحقیقات کاربردی برای بهبود تعهد در محل کار با دستیابی به استراتژی های عملی انگیزش کارگر.
۲٫ بررسی گزینه های درمان و مدیریت اضطراب و حملات هراس.
۳٫ بررسی عواملی که بهره وری کارگر را بهبود می بخشند.

نمونه تحقیق کاربردی در سلامت

در علوم بهداشتی و پزشکی، تحقیقات کاربردی به عنوان زمینه ای برای پزشکی مبتنی بر شواهد و راه حل محور عمل می کند. این به طور موثر دانش و روش های علمی را با تجربیات بهداشتی ادغام می کند تا به نتایج دقیق و قابل تأیید برسد. با استفاده از داده ها یا شواهد تحقیق تجربی.

از انطباق تحقیقات کاربردی با پزشکی به عنوان تحقیقات بالینی کاربردی یاد می شود. بسیاری از پزشکان بهداشت و پزشکی از این تحقیقات برای اندازه گیری میزان تاخیر یا تغییر یافته های تحقیقات بنیادی یا خالص به رویکرد راه حل گرا استفاده می کنند.

نمونه هایی از تحقیقات کاربردی در زمینه بهداشت عبارتند از:

۱٫ تحقیقی برای شناسایی خواص درمانی یک گیاه خاص.
۲٫ تحقیقی برای شناسایی عوارض جانبی استفاده از یک داروی خاص.

 

تحقیقات کاربردی

تحقیقات کاربردی – کالج مدیریت

 

روش های تحقیق کاربردی

از روش های جمع آوری داده های کمی و کیفی در تحقیقات کاربردی برای جمع آوری شواهد تجربی استفاده می شود که بیشتر مورد آزمایش قرار می گیرد تا به نتایج معتبر تحقیق برسد. در زیر روش های جمع آوری داده ها در این نوع تحقیقات آمده است:

مصاحبه ها

مصاحبه یک روش کیفی برای جمع آوری داده ها است که شامل یک تعامل یا بحث و گفتگو فردی با افراد تحقیق به منظور جمع آوری اطلاعات مربوطه است که می تواند به عنوان داده های تجربی باشد. این کار با استفاده از ضبط کننده صدا، دوربین دیجیتال یا دوربین فیلمبرداری انجام می شود.

مصاحبه ها حتی اگر وقت گیر و پرهزینه باشد، به محقق اجازه می دهد تا مهمترین داده هایی را که به وی دانش عمیق در مورد افراد تحقیق می دهد، جمع آوری کند. یک مصاحبه ممکن است ساختاریافته، نیمه ساختاریافته یا غیر ساختاری باشد. بستگی به هدف تحقیق دارد.

نظرسنجی / پرسشنامه

پرسشنامه ابزاری است که به طور معمول برای جمع آوری داده های کمی استفاده می شود. این مجموعه سوالات مربوط به زمینه تحقیق را بیان می کند و از افراد تحقیقاتی می خواهد پاسخ هایی را منعکس کنند که دانش و تجربیات آن ها را ارائه می دهد یا ارائه می دهند.

انواع مختلفی از سوالات وجود دارد که می تواند در یک پرسشنامه شامل سوالات مقیاس رتبه بندی، سوالات نزدیک و باز و گزینه های ثابت وجود داشته باشد. شما می توانید با استفاده از سیستم عامل های جمع آوری داده مانند Formplus، نظر سنجی تحقیقاتی خود را ایجاد و مدیریت کنید.

گزارش داده

روند جمع آوری اطلاعات مفید در مورد یک موضوع تحقیقاتی که می تواند برای تحقیقات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. این کار را می توان از طریق گزارش های غیرانتفاعی، روزنامه ها، مقالات وب سایت و سوابق بیمارستان انجام داد.

این به شما کمک می کند داده های مربوطه را که منجر به تصمیم گیری های بصیرانه تری می شود، جمع آوری کنید. با این حال، این مستعد ابتلا به سوگیری است زیرا اطلاعات یا اطلاعاتی که توسط شخص یا گروهی که اطلاعات را جمع آوری می کند به راحتی قابل اغماض است.

مشاهده

نوعی روش جمع آوری اطلاعات در تحقیقات کاربردی که محقق برای توجه به موضوعات مورد نیاز جهت جمع آوری اطلاعات مفید در مورد آن نیاز دارد. اگرچه ممکن است تعصب با این روش بوجود آید، اما مشاهده به طور گسترده ای به عنوان یک روش تحقیق پذیرفته شده جهانی شناخته می شود.

مشاهدات به محقق کمک می کند تا داده های تجربی را جمع آوری کند و بنابراین، نقطه شروع فرمول سازی یک فرضیه است. تکنیک های مختلفی برای مشاهده وجود دارد از جمله مشاهده گر کامل، شرکت کننده کامل، شرکت کننده به عنوان مشاهده کننده و مشاهده کننده به عنوان شرکت کننده.

گروه های تمرکز

گروه متمرکز نوعی فرایند جمع آوری اطلاعات کیفی است که به محقق اجازه می دهد تا اطلاعاتی راجع به وضعیت، احساسات و نظرات افراد تحقیق در مورد یک موضوع خاص جمع آوری کند.

در اینجا، محققان گروهی متشکل از ۶-۱۰ نفر را با طیف وسیعی از سوالات باز با هدف جمع آوری بازخورد درباره گرایش عاطفی آن ها نسبت به موضوع مورد بحث، درگیر می کند. این روش در مقایسه با مصاحبه های یک به یک مقرون به صرفه است و اطلاعات به دست آمده بصیرت و جزئیات است.

 

تحقیق کاربردی چه تفاوتی با تحقیقات پایه دارد؟

تحقیقات کاربردی و تحقیقات بنیادی، روش های متداول تحقیق، براساس هدف یا مطلوبیت هستند. با این حال، تفاوت های اساسی بین این دو رویکرد تحقیق وجود دارد و این موارد در زیر به وضوح شرح داده می شود:

تعریف

تحقیق کاربردی نوعی تحقیق است که هدف آن کاربرد عملی علم به منظور حل مشکلات عملی است. از طرف دیگر، تحقیقات پایه نوعی تحقیق است که با هدف گسترش دانش و نه حل مشکلات است.

رویکرد

تحقیقات اساسی ماهیت نظری دارند در حالی که تحقیقات کاربردی ماهیت عملی و توصیفی دارند. تحقیقات اساسی نظریه هایی را کشف می کند که ممکن است انتزاعی باشند در حالی که این عنوان تحقیقات این تئوری ها را برای حل یک مسئله آزمایش می کند.

محدوده

تحقیقات اساسی جهانی است در حالی که تحقیقات کاربردی محدود است. تحقیقات اساسی می تواند بر متن های متنوع یا چندگانه متمرکز باشد در حالی که این تحقیقات بر زمینه های خاص با هدف ارائه راه حل برای یک مشکل شناسایی شده متمرکز است.

تمرکز

تحقیقات کاربردی متمرکز بر ارائه پاسخ یا راه حل برای یک سوال تحقیق خاص است در حالی که تحقیقات اساسی در تلاش برای گسترش دانش بر روی چندین مفهوم همزمان متمرکز است.

تحقیقات کاربردی به اعتبار خارجی توجه دارد در حالی که تحقیقات پایه بیشتر روی اعتبار داخلی متمرکز است.

 

خصوصیات تحقیقات کاربردی

۱٫ تحقیقات کاربردی مختص راه حل است و مشکلات عملی را برطرف می کند. بر خلاف تحقیقات اساسی که با هدف نظریه پردازی و گسترش دانش انجام می شود، این تحقیقات بر روی حل یک مسئله خاص با استفاده از طیف وسیعی از رویکردهای مبتنی بر علم متمرکز است.
۲٫ تحقیقات کاربردی ماهیت توصیفی دارد زیرا با آزمایش بر روی شواهد تجربی و توصیف نتایج تحقیق به راه حل می رسد.
۳٫ معمولاً برای تعیین سودمندی این نظریه ها در حل مسائل عملی، نظریه های آزمون های کاربردی تحقیقاتی با تحقیقات خالص به دست می آیند.
۴٫ این رابطه بین متغیرهای تحقیق را با اندازه گیری خصوصیات متغیرهای وابسته و مستقل توصیف می کند.
۵٫ تحقیقات کاربردی برای دستیابی به نتایج تحقیق معتبر به شواهد تجربی متکی است.
۶٫ این تئوری نیست و مستقیماً به گسترش دانش مربوط نیست.
۷٫ تحقیقات کاربردی ماهیتی مصنوعی دارد.
۸٫ این هدف در کاهش مقرون به صرفه مشکلات اجتماعی است.
۹٫ تحقیقات کاربردی اقدام محور است.

 

مزایای تحقیقات کاربردی

۱٫ اعتبار: تحقیقات کاربردی ماهیتی بی طرفانه دارد زیرا شواهد تجربی را برای رسیدن به نتایج تحقیق معتبر آزمایش می کند. این روش ها با دقت نقشه برداری شده را به کار می گیرد و این باعث می شود یک روش تحقیق معتبرتر باشد.
۲٫ در حل مشکلات خاص مفید است. این به افراد و سازمان ها کمک می کند تا راه حل هایی برای مشکلات خاص پیدا کنند.

 

مضرات تحقیقات کاربردی

۱٫ ماهیت انعطاف پذیر نیست زیرا محدود به مهلت مقرر می شود.
۲٫ تحقیقات کاربردی ماهیت محدودی دارد و نمی توان آن را تعمیم داد. به عبارت دیگر، یافته های حاصل از این تحقیقات قابل تعمیم نیست.

نتیجه

تحقیقات کاربردی یک رویکرد تحقیقاتی مهم است زیرا به سازمان ها کمک می کند تا ضمن بهبود بهره وری و تولیدی خود، به راه حل های عملی برای مشکلات خاص برسند. برخلاف تحقیقات اساسی که بر ایجاد نظریه هایی توضیح می دهد که پدیده ها را توضیح می دهند، این تحقیقات به توصیف شواهد تجربی با هدف ارائه راه حل ها توجه دارند.

در انجام تحقیقات کاربردی، محقق تعدادی روش کیفی و کمی جمع آوری اطلاعات از جمله پرسشنامه، روش مشاهده و مصاحبه را ترکیب می کند. این به محقق کمک می کند تا شواهد تجربی را جمع آوری کند و سپس بسته به نوع تحقیق کاربردی و تمرکز کلی مورد آزمایش قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

تحقیقات کیفی

مقدمه ای بر تحقیقات کیفی تحقیقات کیفی ، شامل جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های غیر عددی (به…

تحقیقات همبستگی

تحقیقات همبستگی چیست؟ تحقیقات همبستگی ، تحقیق همبستگی نوعی روش تحقیق غیر تجربی است که در آن محقق دو متغیر…