اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

ضمیمه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پیوست پایان نامه

ضمیمه ، پیوست ابزاری مفید برای ارائه اطلاعات اضافی در پایان نامه است. برای اطمینان از طولانی نبودن مقاله، می توانید از ضمیمه ها استفاده کنید، از ایجاد مزاحمت در متن با جداول و شکل های زیاد جلوگیری کنید و اطلاعات زمینه ای را در مورد موضوع خود اضافه کنید.

 

نقش یک پیوست

در متن اصلی پایان نامه خود، مهم است که شما اطلاعات روشن و مختصری را ارائه دهید که از استدلال شما پشتیبانی می کند. با این حال، اغلب متوجه خواهید شد که اطلاعات بیشتری درباره موضوع خود دارید که به اشتراک گذاشتن با خوانندگان مفید خواهد بود.

هرگونه اطلاعات دقیق که بلافاصله برای بیان نظر شما مورد نیاز نباشد می تواند در پیوست وارد شود. این به شما کمک می کند تا متن اصلی شما متمرکز باشد و بیش از حد طولانی نباشد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که خوانندگان باید بتوانند پایان نامه شما را بدون پیوست ها درک کنند. این بدان معناست که مهم است اطمینان حاصل کنید که موارد حیاتی را منتقل نمی کنید. ضمائم فقط در خدمت ارائه اطلاعات اضافی هستند.

 

موارد موجود در پیوست ها

از پیوست می توان برای انواع مختلف اطلاعات، از جمله موارد زیر استفاده کرد:

. نتایج
نتایج تحقیق غالباً به روش های مختلف از جمله جدول و شکل ارائه می شود. با این حال، کدام نتیجه را باید در متن اصلی پایان نامه خود قرار دهید و کدام یک باید در یک ضمیمه ارائه شود؟ نتایج اصلی که مربوط به سوال تحقیق شما هستند باید همیشه در متن اصلی وجود داشته باشد. نتایج کمتر قابل توجه، مانند توصیف دقیق نمونه شما یا تجزیه و تحلیل تکمیلی که انجام داده اید (که به شما در پاسخ به سوال اصلی شما کمک نمی کند)، می تواند در پیوست قرار گیرد. اگر از نرم افزار آماری استفاده کرده اید، سرپرست شما همچنین می خواهد نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل خود را وارد کنید.
. اطلاعات بیشتر در مورد نظرسنجی ها، مصاحبه ها و غیره
مطالب مکتوب مربوط به مواردی مانند نظر سنجی و مصاحبه را نیز می توان در پیوست قرار داد. گنجاندن این موارد در پایان نامه مهم است، بنابراین خوانندگان می توانند ببینند شما چه نتیجه گیری را بر اساس آن انجام داده اید – اما آن ها معمولاً در متن اصلی متن قرار ندارند.
. کپی نامه ها و فرم های مربوطه
اگر در پایان نامه خود از اختصارات یا نمادهای زیادی استفاده می کنید، ایجاد لیستی از اختصارات می تواند مفید باشد. اگر از بسیاری از اصطلاحات تخصصی یا فنی استفاده می کنید، ایجاد واژه نامه نیز می تواند مفید باشد. هر دو این موارد را می توان در یک پیوست قرار داد، اگرچه می توانند در جلوی سند نیز قرار بگیرند.
. جداول، شکل ها و سایر گرافیک ها
ممکن است متوجه شوید که جداول، شکل ها و سایر گرافیک های دیگر (مانند نمودارها و تصاویر) بیش از حد برای درج در متن اصلی پایان نامه خود دارید. اگر این مورد باشد، هر نوع حیاتی نیستند می توانند در پیوست وارد شوند.

 

ضمیمه

ضمیمه – کالج مدیریت

 

قالب بندی پیوست

شما می توانید یک پیوست طولانی داشته باشید (در این صورت شما می توانید آن را فقط “ضمیمه” در مقاله خود بدانید). با این حال، تفکیک مولفه ها – مانند متن مصاحبه، اختصارات و نتایج – به پیوست های مختلف، پیمایش اطلاعات را ساده تر می کند.

هر ضمیمه را در صفحه جدید شروع کرده و به آن یک شماره و یک عنوان واضح اختصاص دهید، مانند “ضمیمه۱٫ متن مصاحبه”. این امر باعث می شود خواننده پیوست را پیدا کند و همچنین شما در متن اصلی خود به آن مراجعه کنید.

ما همچنین توصیه می کنیم که عناصر جداگانه را در هر ضمیمه شماره گذاری و عنوان کنید (به عنوان مثال، جداول، شکل ها و متن ها) تا روشن شود اگر در متن اصلی خود چیزی را ذکر می کنید، به چه چیزی مراجعه می کنید. قوانین منظم جدول ها و شکل ها معمولاً اعمال می شود. مطمئن شوید که شماره گذاری در هر پیوست را دوباره شروع کنید (به عنوان مثال، اگر جداول در بیش از یک پیوست دارید، هر ضمیمه با جدول ۱ شروع می شود).

 

اشاره به پیوست

مهم است که شما حداقل یک بار در قسمت اصلی رساله خود به هر ضمیمه مراجعه کنید. این کار را می توان با ذکر ضمیمه و شماره آن یا در پرانتز یا در قسمت اصلی جمله انجام داد. همچنین می توان به مولفه خاصی از یک پیوست (مانند شکل خاص) اشاره کرد.

مثال۱٫ مراجعه به پیوست کامل

مصاحبه (به پیوست ۱ مراجعه کنید) نشان داد که پیوست ۲ مکاتبات رد و بدل شده با شرکت X را ارائه می دهد.

مثال۲٫ مراجعه به مولفه پیوست

این نتایج (به پیوست ۲، جدول ۱ مراجعه کنید) نشان می دهد که جدول ۱ در پیوست ۲ نمای کلی از مکاتبات با شرکت X را نشان می دهد.

هنگام اشاره به پیوست خاص معمولاً نوشتن “ضمیمه” معمول است، اما اجباری نیست. در عوض می توانید انتخاب کنید که آن را با حروف کوچک بنویسید. نکته کلیدی این است که فقط اطمینان حاصل کنید که در تمام پایان نامه خود سازگار هستید. (همانطور که به طور کلی داشتن ثبات در نحوه بزرگنمایی عنوان ها و عناوین یک پایان نامه از اهمیت زیادی برخوردار است.)

لطفا توجه داشته باشید که اگر به ضمیمه ها به طور کلی اشاره می کنید، و نه ضمیمه خاصی، همیشه باید از حروف کوچک استفاده شود. به عنوان مثال، “ضمائم این پایان نامه شامل اطلاعات اضافی در مورد نظرسنجی و مصاحبه ها است.”

 

ضمائم یا پیوست ها

از هرکدام از هجی ها می توان در پیوست یک سند مکتوب استفاده کرد، اما “ضمائم” بیشتر رایج است (از جمله در سبک APA). پیوستگی دوباره کلید است.

پیوست ها را کجا قرار دهیم

ساده ترین گزینه این است که ضمائم خود را بعد از متن اصلی متن خود (یعنی بعد از لیست مرجع) اضافه کنید. اگر این کاری است که شما انجام می دهید، فقط با همان شماره گذاری صفحه ادامه دهید. گزینه دیگر قرار دادن پیوست ها در سند جداگانه ای است که همراه با پایان نامه شما ارائه می شود.

ضمائم (با عنوان و شماره صفحه) باید در فهرست مطالب ذکر شده باشد.

نوشته های مشابه

چارچوب مفهومی

چارچوب مفهومی چیست؟ چارچوب مفهومی ، بازنمایی نوشتاری یا تصویری یک رابطه مورد انتظار بین متغیرها است. متغیرها به سادگی…

صحافی و چاپ پایان نامه

صحافی و چاپ پایان نامه ، مقاله شما سرانجام به پایان رسید، آن را تصحیح کردید و از نظر دزدی…