اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

۵ بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

۵ بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا ، سال‌هاست که بازاریابان برای ایجاد موفقیت‌های بزرگ برای خود از علم روانشناسی در جهت بررسی تأثیر رفتار مشتریان روی کسب و کارشان استفاده می‌کنند.
آیا شما در حال ایجاد وب سایت، نوشتن یک توییت یا پست وبلاگی هستید؟ می‌دانید چه رنگی بیشتر احتمال دارد توجه مشتریان را جلب کند یا اینکه چقدر احتمال دارد با روشی که پیش می‌روید توجه مخاطبینتان را جلب کنید؟

هر چه بیشتر در مورد چگونگی کار کردن ذهن بدانید، بیشتر می توانید تصمیمات آگاهانه بگیرید. استفاده از روانشناسی بازاریابی محتوایی، حقه نیست بلکه این بینش روانشناختی می تواند تجربه کاربر را بهبود ببخشد و به حفظ چشم انداز طولانی مدت شما کمک کند.
چالش انتقال مفاهیم پیچیده روانشناختی به گام های عملی می تواند کاری پیچیده باشد اما اگر آن را به درستی انجام دهید نتایج فوق‌العاده‌ای برای شما خواهد داشت.

۵ بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا

۱. استفاده از تسلط شناختی، اصل اول در روانشناسی در بازاریابی محتوا:

کوچکترین تصمیماتی که ما در طول روز می‌گیریم حیرت انگیز است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که بازدیدکنندگان یک وب سایت را تنها در ۰.۰۵ ثانیه قضاوت میکنند، یعنی حتی سریعتر از یک پلک زدن.
در حالی که یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ توسط مایکروسافت نشان داد که توجه مردم به حداکثر تا هشت ثانیه کاهش یافته است. در نتیجه، انسان ترجیح می دهد که محتوای ساده را استفاده کرده و ناخودآگاه اطلاعاتی که پیچیده می شود را نادیده بگیرد. این فلسفه شناختی است.

به همین دلیل است که مردم عاشق ایموجی‌ها هستند. این برای همه چیز صدق می‌کند از توییت تا پست های وبلاگی. هرچقدر محتوای شما قابل درک‌تر باشد، بیشتر احتمال دارد که مخاطبین خود را درگیر کنید. در اولین نشانه پیچیدگی، آن‌ها از دیدن یا خواندن محتوای شما فرار خواهند کرد.

۲. استفاده از عیار اجتماعی، اصل دوم روانشناسی در بازاریابی محتوا:

در مورد الگوهای شخصی خود برای یک خرید آنلاین فکر کنید. آیا اطلاعات دقیقی در وب سایت‌های خرید آنلاین وجود دارد؟
آیا شما برای خرید از اینترنت از دوستان و خانواده خود تجربه‌شان را می‌پرسید؟ یا قبل از خرید نظرات کاربران را می‌خوانید؟
آیا رسانه های اجتماعی را برای نظرات یا رتبه‌بندی بررسی می کنید؟

بیش از دو سوم کاربرانی که خرید اینترنتی دارند به تجربه دوستان، خانواده و حتی غریبه‌هایی که تجربه خودشان را قبلا نوشته‌اند اعتماد می‌کنند. این به دلیل اصل روان شناختی اجتماعی است که اساسا به این معنی است که افراد وقتی که می‌بینند دیگران قبلا کاری را انجام داده‌اند و راضی بوده‌اند به انجام آن کار بیشتر ترغیب می‌شوند در واقع مردم ترجیح می‌دهند در مسیر فردی حرکت کنند که قبلا راهی که می‌خواهند تجربه کنند را رفته باشند. بنابراین عیار اجتماعی موضوع مهمی در دنیای امروز است. به این فکر کنید چگونه می‌توانید افکار مردم را راجع به خودتان را بازتاب دهید.

۳. استفاده از نظریه مجموعه ادراکی، اصل سوم روانشناسی در بازاریابی محتوا:

۵ بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا ، شخصیت انسان عادت پذیر است. اگر وارد صفحه‌ای از یک وبسایت می‌شوید و دنبال دکمه‌ای برای ورود به صفحه اصلی آن می‌گردید، نظریه مجموعه ادراکی را تجربه کرده‌اید. شما انتظار دارید چیزی را ببینید، بنابراین در جستجوی آن هستید. کنجکاوی اغلب شما را به ادامه دادن تشویق می‌کند تا زمانی که رضایتتان را برآورده شود.

انتظارات مردم از تجربیات گذشته شکل گرفته است. ما آن‌چه را که به آن توجه می کنیم را انتخاب می کنیم و پیش‌بینی می کنیم که بر اساس تجربیاتمان چگونه عمل می‌کند. در واقع شرایط کنونی را با دانش گذشته ترکیب می کنیم.
برای بازاریابان محتوایی مهم است که در هنگام تولید محتوا این را در نظر بگیرند که ذهن چگونه شرایط را درک می‌کند.
نگران نباشید که باید تبلیغات انجام دهید، مردم انتظار دارند پیام‌های کال تو اکشن دریافت کنند.  اگر آن‌ها به پایان محتوای تبلیغاتی شما برسند و مایل به ادامه فعالیت باشند اما به مرحله بعدی هدایت نشوند، گیج خواهند شد.

 

5 بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا

۵ بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا – کالج مدیریت

 

۴. استفاده از سبک‌های متقاعد کردن، اصل چهارم در روانشناسی در بازاریابی محتوا:

در حالی که مدل‌های مختلف روانشناختی برای متقاعد کردن وجود دارد، عمل کردن به مدل رفتار Fogg در هنگام برنامه ریزی محتوا مفید است.

دکتر BJ Fogg در آزمایشگاه فن آوری اطمینان در دانشگاه استنفورد متخصص طراحی رفتار بود. برای مثال مدل تحریکی که توسط او طراحی شده یک سیستم برای رفتار مطلوب رانندگی را فراهم می کند. او اعتقاد دارد باید انگیزه، توانایی، و یک فراخوانی واضح برای کاربران وجود داشته باشد تا رفتار مطابق انتظار ما را انجام دهند.

انگیزه و توانایی دو عامل مهم و عمده برای خریداران است و کلید ایجاد محتوای موثر. برای انگیزه دادن به افراد، محتوای شما باید حاوی پیام های قوی و مرتبط باشد. پیام ها نیز باید به راحتی قابل فهم باشند. این به اصول فلسفه شناختی و نظریه مجموعه ادراکی ارتباط دارد. اما در مدل رفتار Fogg، شما اگر می‌خواهید چشم اندازهایی را برای یک موضوع داشته باشید نیاز به یک دکمه فراخوانی دارید که مخاطبتان کاری که انتظار دارید را انجام دهد.

۵.استفاده از روانشناسی رنگ‌ها اصل پنجم در روانشناسی در بازاریابی محتوا:

۵ بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا ، اگر از پنج نفر رنگ مورد علاقه‌شان را بپرسید، چقدر احتمال دارد جواب‌ها یکسان باشد؟ خیلی کم. اما این به این معنا نیست که استفاده از رنگ در راه‌های سازگاری در بازاریابی تاثیرگذار نیست. مطالعات اخیر نشان می دهد که مردم ۹۰ ثانیه پس از دیدن یک محصول جدید آن را قضاوت می کنند و تا ۹۰٪ از این ارزیابی بر اساس رنگ است. رنگ برای طراحان محتوا در هنگام طراحی صفحات وب، انتخاب تصاویر اصلی و برنامه‌ریزی ویدیو‌ها اهمیت زیادی دارد.

سایه‌های آبی می تواند به ایجاد اعتماد و وفاداری در مخاطبان شما کمک کند و این تفسیر فراتر از جغرافیا است.
قرمز انرژی و اشتیاق ایجاد می‌کند در حالی که زرد می تواند هم حس هشدار و هم حس شادی را برقرار کند. اگر می‌خواهید برند خود را برای احترام به طبیعت طراحی کنید، با سایه های سبز رنگ کار کنید و یادتان باشد نارنجی احساس هیجان را ایجاد می کند.

نتیجه گیری:

اعمال تمام موارد بالا فرایندی است که زمان زیاد و توجه بالایی لازم دارد. اما وقتی این کار را شروع کنید پس از مدتی تبدیل به اصول برنامه‌ریزی محتوایی شما خواهد شد. حتی این احتمال وجود دارد در حال حاضر شما بدون آگاهی از یک یا چند مورد از موارد بالا استفاده کنید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

تکنیک های موثر تحقیقات بازار

تکنیک های موثر تحقیقات بازار ، امروزه مشتریان برای خرید یک محصول یا استفاده از خدمات معمولا در فضای مجازی…

گوگل تگ منیجر چیست؟

گوگل تگ منیجر چیست؟ ، هر کسب‌وکاری برای موفقیت در اهداف بازاریابی، فروش و کسب سود، باید نیازها و رفتار…