اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در استارت آپ / توسط

۶ ایده تجاری برای کارآفرینی کودکان

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

کارآفرینی کودک چیست ؟

کارآفرینی کودک مفهومی جدید در ادبیات کارآفرینی و استارت آپ و از طرفی از الزامات اساسی توسعه پایدار در هر جامعه ای است . کارآفرینی کودک به معنای کار کودک و یا آموزش مهارت های کارآفرینی به کودکان نیست بلکه هدف از کارآفرینی کودک توجه به اصول تربیتی کودکان است، به گونه ای که ویژگی های فردی کارآفرینی از جمله خلاقیت، مسئولیت پذیری، هوش هیجانی، آشنایی با مفهوم پول، احترام به محیط زیست و … در کودکان نهادینه شود. برای تربیت کودکانی کارآفرین، می‌بایست ویژگی‌های فردی کارآفرینی (مسئولیت پذیری، خلاقیت، آشنایی با مفاهیم پول و…) از طریق الگوسازی و به‌کارگیری ابزارهای مناسب مانند اسباب بازی‌ها و مواد آموزشی) در آنان تقویت شود.

کارآفرینی کودک و اشتغال

بی تردید پرداختن به موضوع کارآفرینی یکی از جذاب ترین حوزه های پژوهشی در بین دانشجویان و محققان به شمار ‌می‌رود. از طرفی کارآفرینی مفهومی است که ارتباط بین دانشگاه، جامعه و صنعت را تشریح می‌نماید. این ارتباط می‌تواند یکی از عوامل شکوفایی اقتصاد و اشتغال یک کشور شود.

علی رغم فرصت‌های قابل توجه در بازار کار ایران، آمارهای رسمی بیانگر نرخ بالای بیکاری در کشور می‌باشد. نرخ بیکاری جوانان ۲۵ الی ۲۹ سال در ۱۳۹۳ بالغ بر ۸/۲۸% می‌باشد. ولی می‌توان با محکم کردن پایه های زیرساختی کشور در حوزه کارآفرینی قطعاٌ این نرخ را با کاهش رو در رو کرد.

کارآفرینی کودک به معنای کار کودک نیست

آرتور شوپنهاور معتقد است که اگر آموزش چیزی را پیش از پنج سالگی آغاز و باوقار وآرامش فراوان آن را به گونه ای مداوم تکرار کنید برای ابد در ذهنتان باقی خواهد ماند. کارآفرینی کودک نه‌تنها به معنی کار کودک نیست بلکه ماهیتاً و اساساً با آن متفاوت است. کار کودک فعالیتی اجباری جهت کسب درآمد می‌باشد و فعالیت آموزشی هدفمندی محسوب نمی‌شود. همچنین کار کودک باعث محرومیت کودک از آموزش و یادگیری می‌شود.

کارآفرینی کودک به‌معنای ” آموزش کارآفرینی به کودکان” نیز نمی‌باشد. سن کودکی زمان مناسب برای یادگیری دانش و مهارت کارآفرینی ( در معنای اقدام به کارآفرینی به‌صورت جدی و واقعی، نه ساختگی یا تمثیلی) نمی‌باشد، بلکه زمان بسیار مناسبی برای ایجاد و توسعه ویژگی‌های شخصیتی کارآفرینانه در کودکان می‌باشد.

۶ ایده تجاری برای کارآفرینی کودکان

۶ ایده تجاری برای کارآفرینی کودکان – کالج مدیریت

در اینجا ۶ ایده کسب و کار وجود دارد که بچه شما ممکن است دوست داشته باشد آنها را امتحان کند.

  • پیاده روی بردن سگ ها (سگ واکر) – کارآفرینی کودک

راه اندازی کار پیاده روی بردن سگ می تواند یک تلاش بسیار پر جنب و جوش – حتی برای بزرگسالان- باشد! از آنجایی که بسیاری از خانواده ها در تمام طول روز در محل کار یا مدرسه ، خارج از خانه هستند، حیوانات خانگی آنها اغلب در تمام طول روز در خانه تنها بوده و به ورزش و تسکین نیاز دارند.

با تماس گرفتن با همسایگان و دوستان خود به کودک خود در سازماندهی این خدمت کمک کنید. با فیس بوک و دیگر رسانه های اجتماعی، پیدا کردن افرادی که ممکن است به یک سگ واکر نیاز داشته باشند، حتی آسان تر است. شما حتی می توانید یک وبلاگ یا وب سایت برای خانواده های محله تان ایجاد کنید تا کسب و کار را پیدا کنند و با شما (یا فرزندتان) درباره استخدام او ارتباط برقرار کنند.

  • فروش دست سازه ها

آیا فرزند شما دارای استعداد یا اشتیاق برای ساختن دست سازه است؟ به آنها نشان دهید که با فروش دست سازه های خود، این استعداد می تواند بیش از یک سرگرمی  باشد. به آنها چگونگی راه اندازی یک حساب کاربری در یک سایت تجارت الکترونیک (در ایران سایت با سلام و یا سایت های مشابه دیگر) را نشان دهید و یا به آنها کمک کنید با کسب و کارهای محلی و بوتیک هایی که ممکن است علاقه مند به فروش آنها در فروشگاه خود باشند ارتباط برقرار کنند. از سفالگری تا جواهرات منجوقی، بازار برای هر چیزی وجود دارد.

  • انجام کارهای حیاط

انجام کارهای حیاط  یک کارسخت  نیست. بسیاری از صاحب خانه ها مایلند یک یک کارآفرین جوان را برای زدن چمن های خود، کندن علف های هرز و انجام وظایف مشابه استخدام کنند. آنها ازاینکه برای کار خوب پرداخت کمتری می کنند لذت می برند و فرزند شما برای تلاش های خود یک پول لذت بخش دریافت خواهد کرد. اگر برای ارسال کارت های کسب و کار وقت  بگذارید، فرزند شما می تواند یک تجارت کوچک را به یک امپراتوری پردرآمد تبدیل کند.

  • پرستاری بچه

نگهداری از کودکان یکی از شغلهای کلاسیک برای بچه هاست. بسته به سن فرزندتان، آنها می توانند به عنوان کمک کننده به مادر و یا پرستارمستقل کار کنند. به آنها کمک کنید تا قیمت ها و نرخ خدمات را تعیین کنند و کار را با گرفتن گواهینامه CPR تقویت کنید. حتی در صورت با تجربه تر شدن، می توانند یک کمپ تابستانی نیم روزه یا یک روزه همراه با ترکیب فعالیت هایی مانند هنر و صنایع دستی، ورزش و پخت و پز، برای بچه های همسایه سازماندهی کنند.

  • آموزش دانش آموزان کوچک تر

معلمان خصوصی حرفه ای برای والدین هزینه های زیادی در پی دارند. با این حال، اگر فرزند شما در زمینه خاصی مانند ریاضی یا نوشتن با استعداد باشد، می توانید  به راحتی او را برای آموزش دانش آموزان کوچکتر به کار بگیرید. نرخ های آنها به طرز چشمگیری پایین تر از قیمت های معلم های حرفه ای خواهد بود، اما هنوز یک درآمد عالی برای یک بچه است.

  • بلاگ نویسی

نوشتن بر روی یک وبلاگ، یک خروجی عالی برای بچه هاست تا پولی به دست بیاورند. اگر  نیاز دارند، به آنها کمک کنید موضوعی را که از آن لذت می برند پیدا کنند و به آنها نشان دهید که چگونه یک وبلاگ را ایجاد کرده و پست های خود را بهینه سازی کنند. هنگامی که محتوای منظمی داشته باشند، می توانند از طریق گوگل و سایر سرویس های تبلیغاتی آنلاین درآمد کسب کنند. این روش احتمالا برای دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان یک کسب و کار خوب است، اما بچه های هر سنی می توانند با این پروژه جانبی سرگرم باشند.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

بیست ابزار بازاریابی که هر مالک کسب و کار باید آن‌ها را بشناسد

ما از ابزارهای زیادی برای کمک کردن به بازاریابیمون استفاده می‌کنیم. همینطور وقت خیلی زیادی هم روی آزمایش کردن ابزارهای…

کارآفرینی چیست؟

تخریب خلاقانه و کارآفرینی کارآفرینی ، اغلب زمانی‌که درباره حذف برخی از شرکت‌ها یا موفقیت برخی دیگر و همچنین حفظ…