اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط

نرم افزار سناریو ویزارد

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

نرم افزار سناریو ویزارد ،  ZIRIUS مرکز پژوهشی دانشگاه اشتوتگارت آلمان در مطالعات میان رشته ای ریسک و نوآوری است. هدف این مرکز پژوهشی همان طور که در وب سایت آن آمده است، ایجاد پلی میان رشته‌های دانشگاهی مختلف به منظور انجام پروژه‌های تحقیقاتی مسئله محور و بهره‌گیری از توان میان‌رشته‌ای در حل چالش‌های پیچیده است. نرم افزار سناریو ویزارد

ZIRIUS در سال ۲۰۱۲ و پس از ادغام ZIRN (یک مرکز پژوهشی دیگر در همین دانشگاه) در آن، تاسیس شد. نگاه ZIRIUS به تغییرات اجتماعی و فناورانه به مثابه فرایندهایی حاصل از تعاملات پویا میان سیستم‌هایی چون سیستم‌های فناورانه، حکومتی، اجتماعی، عوامل انسانی و … است. بنابراین در بررسی هر تغییر به سراغ گروه‌های مختلف از خبرگان در رشته‌ها و زمینه‌های مختلف می‌رود تا بتواند به دیدگاهی درست در برخورد با این تغییرات دست یابد.

از این منظر در هر پروژه تحقیقاتی ممکن است به منظور تحلیل اثرات اجتماعی به سراغ خبرگان علوم اجتماعی برود، برای تحلیل‌های اقتصادی و مالی از اقتصاددانان کمک بگیرد و تغییرات تکنولوژیک را با مراجعه به دانشمندان علوم طبیعی و فنی پی‌گیری کند. در چنین شرایطی، حل هر معضل و روبرو شدن با هر چالشی در یک چارچوب میان رشته‌ای انجام می‌شود.

آینده پژوهی

نرم افزار سناریو ویزارد (ScenarioWizard) در این مرکز پژوهشی توسعه یافته است. شاید بتوان گفت ساخت این نرم افزار برای تسهیل در امر پردازش اطلاعات کیفی در پروژه‌هایی است که ماهیت میان رشته‌ای دارند و نیاز است تا نظرات خبرگان که مشخصا داده‌های کیفی هستند در پروژه‌های آینده نگاری به کار گرفته شوند. اساس کار این نرم‌افزار بر مبنای ماتریس‌های اثر متقاطع (CIB) است. این ماتریس‌ها به منظور استخراج نظر خبرگان در مورد اثر احتمال وقوع یک حالت از یک توصیف‌گر بر روی حالتی از توصیف‌گر دیگر در قالب عبارت‌های کلامی مورد استفاده قرار می‌گیرند و نهایتا با محاسبه اثرات مستقیم و غیر مستقیم حالت‌ها بر روی یک‌دیگر، سناریوهای سازگار پیش روی سیستم مورد مطالعه استخراج می‌شوند. برای درک بهتر نحوه کار نرم افزار مثالی فرضی را در زیر مرور می کنیم:

مرحله اول: در این مرحله پنل خبرگان (expert panel) تشکیل می‌شود. معمولا در پروژه‌های آینده نگاری، این پنل بین ۱۲ تا ۲۰ عضو دارد که بسته به پروژه می‌تواند کمتر یا بیشتر از این تعداد نیز در نظر گرفته شود. تشخیص خبرگی افراد برای شرکت در پنل خود یک مسئله مهم است که به مواردی مانند تجربه افراد، سواد آکادمیک آن‌ها، میزان اثرگذاری آن‌ها روی پروژه و … بستگی دارد.

نرم افزار سناریو ویزارد

نرم افزار سناریو ویزارد – کالج مدیریت

نرم افزار سناریو ویزارد

مرحله دوم: بعد از دعوت از افراد به منظور شرکت در پنل و تشکیل اولین جلسه از پنل خبرگان ضمن تشریح کامل اهداف پروژه و هدف از تشکیل پنل خبرگان در راستای ایجاد جو مناسب هم‌فکری، از اعضا پنل خواسته می‌شود تا مهم‌ترین توصیف‌گرهای مسئله مورد پژوهش را مشخص نمایند. برای مثال، اگر ما بخواهیم در زمینه آینده روابط ایران و عربستان به سناریونگاری بپردازیم ممکن است چنین توصیف‌گرهایی شناسایی شوند: قیمت نفت، روابط و مناسبات بین المللی، رابطه ایران و آمریکا، مسائل مربوط به یمن، مناقشات مذهبی و …. به طور معمول در هر پروژه آینده نگاری بین ۱۰ تا ۲۰ توصیف گر شناسایی می شوند.

چطور فصل اول پایان نامه بنویسیم.

آینده پژوهی

مرحله سوم: پس از شناسایی توصیف گرها از اعضای پنل خواسته می شود تا حالت‌های احتمالی پیش روی هر توصیف گر را در قالب عبارات کلامی مشخص کنند. برای مثال برای توصیف گر قیمت نفت می توان حالات شوک نفتی، پایین تر از قیمت نوشابه و قیمت متعادل را در نظر گرفت. هر توصیف گر می‌تواند چندین حالت احتمالی داشته باشد.

آینده پژوهی

مرحله چهارم: از اعضای پنل خواسته می‌شود تا اثر وقوع حالت x از توصیف گر X را بر روی حالت y از توصیف گر Y به صورت کلامی بیان کنند. این اثر می‌تواند از اثر خیلی زیاد تا اثر بسیار ناچیز در یک طیف قرار بگیرد.

آینده پژوهی

مرحله پنجم: در نهایت اثرات شناخته شده در مرحله قبل بر روی یک طیف عددی از ۳ تا ۳- قرار گرفته و وارد ماتریس می‌شوند . این ماتریس به نرم افزار داده شده و خروجی‌های نرم افزار تحلیل می‌شوند.

آینده پژوهی

باید دقت داشت که در فرایند انجام این پژوهش مهم‌ترین قسمت‌ها کارکردن با خبرگان و استخراج ذهنیت آن‌ها یعنی همان چهار مرحله کیفی ابتدایی هستند که دقت و وسواس پژوهشگر را می‌طلبند. بعد از آن کمی کردن و تشکیل ماتریس و پردازش داده‌ها به وسیله نرم‌افزار، کار آسانی خواهد بود.

برای نصب این نرم افزار به NET Framework 3.5 نیاز است و اگر این فریم‌ورک روی سیستم شما موجود باشد، برای نصب سناریو ویزارد هیچ مشکلی نخواهید داشت و در کمتر از یک دقیقه نرم‌افزار روی سیستم شما نصب خواهد شد. محیط کاربردی نرم‌افزار ساده است. شما می‌توانید در این نرم‌افزار، ماتریس‌های CIB را تشکیل داده، آن‌ها را تحلیل و در نهایت لیستی از سناریوهای استوار به دست آورید. هر سناریو ترکیبی از حالات مربوط به توصیف گرها است. برای مثال اگر ما در کل ۳ توصیف گر داشته باشیم که هر کدام به ترتیب ۳، ۴ و ۲ حالت داشته باشند در نهایت ۳*۴*۲= ۲۴ سناریوی ممکن خواهیم داشت که از این سناریوهای ممکن تعدادی را نرم‌افزار به عنوان سناریوهای استوار تشخیص خواهد داد.

نکته آخر اینکه این نرم افزار تا کنون در پروژه‌ها و پژوهش‌های متعددی در زمینه های گوناگونی چون آموزش، سلامت، فناوری، تغییرات اجتماعی، تغییرات آب و هوایی، نظامی و … مورد استفاده قرار گرفته است.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

۳ روش دربازاریابی پزشک برای معرفی خود به مشتری بالقوه

۳ روش دربازاریابی پزشک ، توجه به مشتریان بالقوه یعنی کسانی که ظرفیت بدل شدن به مشتری بالفعل دارند، یکی…

۴ گام اصلی بازاریابی درونگرا (گام سوم – تبدیل مشتری احتمالی به مشتری)

۴ گام اصلی بازاریابی درونگرا (گام سوم – تبدیل مشتری احتمالی به مشتری) ، برای کسانی که تازه به جمع…