/ در روش تحقیق / توسط

مراحل اجرای روش فراتحلیل

زمان مطالعه: 2 دقیقه

برای اجرای روش فراتحلیل ابتدا حوزه ای را انتخاب کنید که نتایج پژوهش های انجام شده در آن حوزه دو پهلو و یا مشتبه کننده باشد. سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

شناسائی منابع و ارزش یابی نتایج پژوهش ها

پژوهشگری که قصد اجرای فراتحلیل را دارد ابتدا باید پژوهش هایی تا کنون در زمینه موضوع مورد پژوهش او انجام شده است، شناسائی و مطالعه نماید. منابع به دو دسته منابع مقدماتی و اصلی تقسیم می شوند. منابع مقدماتی، منابعی هستند که به کمک آنها پژوهش مورد نظر ما به صورت کامل در آن درج شده است.

ترکیب و تلخیص نتایج پژوهش های انتخاب شده و مقایسه آنها با یکدیگر

پس از شناسائی پژوهش هائی که قصد داریم در فراتحلیل از آنها استفاده نمائیم تصمیم در مورد اینکه از هر منبعی چه اطلاعاتی باید استخراج و ثبت شود دارای اهمیت است. برای هر پژوهش دو مطلب یکی سطح معناداری (significant Level) و دیگر اندازه اثر (Effect size) باید استخراج و ثبت شوند. چنانچه این اطلاعات در گزارش پژوهش موجود نباشد فراتحلیل گر باید با توجه به حجم نمونه آنها را برآورد کند. استخراج سایر اطلاعات از پژوهش های شناسائی شده تابع هدف فراتحلیل گر است.

ارزش یابی نتایج فراتحلیل به منظور کاهش خطا

در این ارزش یابی فراتحلیل گر باید تعیین کند آیا پژوهشگر کلیه مراحل پژوهشی را مطابق با اصول روش شناسی انجام داده یا خیر این معیار برای کلیه پژوهشها اعم ازقوی، ضعیف باید به کار برده شود. پس از انجام این عمل فراتحلیل گر باید تعیین کند که قصد دارد از هر پژوهش چقدر استفاده کند. به عبارت دیگر در این مرحله باید به پژوهش های انتخاب شده وزن داده شود و ارزش یابی کیفیت براساس وزن با ضریب داده شده انجام شود. به منظور جلوگیری از هر نوع سوگیری در وزن دادن، این عمل توسط چند نفر انجام شود. به این ترتیب که پرسش نامه ای ساخته می شود که در آن از داوران خواسته می شود هر یک از فعالیت های پژوهشی انجام شده را بر روی مقیاسی که دارای صفر تا…… ۷ نمره است ارزش یابی کنند.
مزایای فرا تحلیل

استفاده از پروتکل: در این روش به منظور اجتناب از سوگیری محقق در انتخاب تحقیقات از پروتکل استفاده می شود. پروتکل بیان می کند که کدام تحقیق با چه ویژگی هایی انتخاب یا از مسیر مطالعه کنار گذاشته شود
آزمون ناهمگونی:برای شناسایی میزان هماهنگی منابع مورد مطالعه آزمون ناهمگونی انجام می شود. زیرا تغییر پذیری بین مطالعات ممکن است به دلیل واریانس تصادفی باشد.
محاسبه اندازه اثر:در فرا تحلیل یک اندازه اثر کلی برای هر مطالعه محاسبه می شود.
قدرت آماری و دقت: در مقایسه با تحقیقات مستقل، فرا تحلیل از قدرت آزمون آماری بالایی بر خوردار است و فاصله اطمینان آن نیز دارای دقت بالایی است.
تعمیم پذیری بالا: به دلیل این که نتایج فرا تحلیل منعکس کننده طیف وسیعی از ویژگی های پژوهشی است، در مقایسه با تحقیقات مستقل نتایج حاصل از آن از تعمیم پذیری بالایی بر خوردار است.
پاسخ گویی: این روش به دنبال پاسخ به سوالاتی است که به تنهایی از طریق نتایج تحقیقات مستقل قابل پاسخ گویی نیست.هم چنین در صدد حل تناقضاتی است که از نتایج تحقیقات قبلی به دست آمده است.
فرضیه سازی: فرا تحلیل به دنبال شناسایی متغیرهای میانجی و ایجاد فرضیه های علمی جدید است.
معایب روش فرا تحلیل

۱- ساده کردن بیش از حد نتایج حوزه تحقیقی خاص.

۲- ترکیب کردن مطالعات گوناگون و غیر مشابه که به قضیه سیب و پرتقال مشهور است.

۳- استفاده از مجموعه محدود و ناکافی مطالعات در یک موضوع خاص.

۴- پیچیدگی تنظیم سیستم کدگذاری.

منبع: ایران مشاور

نوشته های مشابه

فراتحلیل در آموزش انجام پایان نامه

ورود به عرصه فراتحلیل، گام نهادن به سرزمینی جدید در خانواده دانش است. اما فقر روش‌شناسی درست و علمی در…

وردپرس چیست؟

وردپرس سوال وردپرس چیست معمولا برای اکثر افرادی که می خواهند خودشان سایت خود را راه اندازی کنند پیش می آید. به…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =