اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در پایان نامه / توسط
آخرین زمان ویرایش:

فصل اول پایان نامه را چگونه بنویسیم

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

چگونه فصل اول پایان نامه را بنویسیم؟

در فصل اول انجام پایان نامه،  در مورد موضوع و مشکل مورد مطالعه دلایل انتخاب آن مشخص بحث می شود. به طور کلی در این فصل اهداف کلی و جزیی و تعیین قلمرو مکانی و زمانی تحقیق را شرح می دهند. در واقع فصل اول یا مقدمه پایان نامه، تصویر کلی فصول پایان نامه را نشان می دهد.

بیان مساله و اهداف مطالعه در فصل اول پایان نامه

مهمترین نکته در فصل اول پایان نامه به آن اشاره شود تشریح و بیان مساله ی تحقیق است به شکلی که خواننده بداند در فصول بعدی پایان نامه قرار است درباره چه مطالبی مطالعه کند. در این فصل  محقق بدنبال آن است که چرا این موضوع را انتخاب کرده و به ویژگی های مساله تحقیق، علل احتمالی بروز مساله و پیامدهای حل مساله تحقیق می پردازد.

می توان اشاره کرد مطالب باید اینگونه نوشته شود:

• افراد مورد مطالعه چه کسانی هستند؟( همان جامعه آماری و نمونه آماری است )
• چه عواملی مورد مطالعه قرار گرفته اند؟ ( به آنها متغیر گفته می شود )
• این پژوهش چگونه انجام شده است؟ (روش تحقیق و تجزیه و تحلیل داده ها)
• مکان مطالعه و مورد تحقیق کجاست؟ (قلمرو مکانی تحقیق)
• این تحقیق چه زمانی انجام شده و چقدر طول کشیده است؟ (قلمرو زمانی)

نحوه نوشتن فصل اول پایان نامه

نحوه نوشتن فصل اول پایان نامه – کالج مدیریت

فرضیات

از مواردی که فصل اول پایان نامه را جذاب تر می کند ارائه فرضیات است که شک و گمان هستند و قرار است پس از بررسی رد یا قبول شوند. این فرضیه حتی می تواند پیشنهاد محقق درباره مساله ای باشد که در نهایت ارزش بررسی را پیدا کرده است. فرضیات باید دقیق، واضح و کامل، بخصوص با استفاده از لغات قابل اندازه گیری، بیان شوند. این فرضیات در واقع پیش ینی های محقق از نتایج کار مطالعاتی است که انجام خواهد داد.

سؤالات

اگر در تحقیق شما فقط یک متغیر وجود داشته باشد بهتر است به جای نوشتن فرضیه به مطرح کردن سوال بپردازید. این سوالات معمولا از  اهداف مطالعه بیرون کشیده می شود و در ادامه به معرض بررسی گذاشته می شود. سوالات نیز باید همانند اهداف تحقیق کاملا دقیق و شفاف و به صورت یک جمله کامل ذکر شوند. می توان گفت “هدف”، “سوال” و ” فرضیه” هر سه از لحاظ معنا یکی هستند ولی به اشکال مختلف و متفاوتی بیان می شوند.

 

محدودیت ها

هر پژوهشی ممکن است محدودیت هایی داشته باشد که باید به آن ها نیز به شکلی دقیق و واضح اشاره شود. لازم است مشخص شود چرا و چگونه متغیر فعلی، می تواند بر نمونه تحقیق یا نتایج یافته ها تاثیر بگذارد.

تعریف مفهومی 

معمولا در تحقیقات و موضوعات تخصصی، واژه ها و اصطلاحات تخصصی نیز وجود دارد که ممکن است در فصول پایان نامه به کرات از آن ها استفاده شود. بنابراین مهم است که محقق این اصطلاحات را به طور دقیق تعریف کند و در صورتی که اصطلاحات معانی متفاوتی دارند به آن ها اشاره کند. هیچ واژه ای نباید برای خواننده  نامفهوم باقی بماند و محقق موظف است هرگونه واژه ی تخصصی را در همین فصل معرفی و تعریف کند.

مطالب فصل اول پایان نامه به صورت خلاصه وار:

  • مقدمه و بیان و بررسی ضرورت تحقیق می پردازد. در نگارش این محتوا باید از زمان گذشته استفاده شود.
  • بیان مساله تحقیق، بررسی های مساله و حل مساله. این محتوا باید به زمان حال نوشته شود.
  • ناشناخته های موضوع، پاسخ به سوال چه چیزهایی را هنوز درباره این موضوع نمی دانیم خواهد بود. این محتوا هم به زمان حال نوشته می شود.
  • اهمیت موضوع، چرا این موضوع انتخاب شده و انجام این پژوهش چه منافعی خواهد داشت؟ این محتوا نیز باید به زمان حال نگارش شود.
  • پرسش تحقیق، در این قسمت نیز به بیان مساله و روش تحقیق پرداخته می شود. نگارش این محتوا نیز باید به زمان گذشته باشد.
  • فرضیات تحقیق که طبق موضوع و اهداف باید نوشته شود.

انجام فصل اول پایان نامه

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

فصل دوم پایان نامه را چگونه بنویسیم

چگونه فصل دوم پایان نامه را بنویسیم؟ فصل دوم پایان نامه، پایان نامه چند فصل دارد که هر یک هدفی…

کارآفرینی و مدیریت

چکیده: چکیده با تحولات عظیمی که امروزه درفناوری ها روی داده ،جامعه ی عصر صنعتی جای خود را به جامعه…

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *