اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

تاثیر بلاک چین بر بازاریابی چیست؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

تاثیر بلاک چین بر بازاریابی چیست؟ ، اگر به دنبال این هستید که در خصوص تاثیرات سیستم بلاک چین بر بازاریابی بدانید یعنی در مورد سیستم بلاک چین اطلاعات خوبی دارید. اما اگر اینطور نیست به اطلاعات مختصری در این خصوص بسنده میکنیم.

بلاک چین چیست؟

به صورت خلاصه میتوان بلاک چین را زنجیره ای از بلاک های اطلاعاتی دانست که در یک شبکه قرار دارند و هر کسی که از طریق کامپیوتر شخصی خود به این سیستم متصل شود میتواند به این بلاک های اطلاعاتی دست پیدا کند.

با اینحال هیچکس نمیتواند این اطلاعات را تغییر بدهد، حذف کند و یا از طریق هک کردن به ان ها دسترسی پیدا کند. (برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این سیستم به مقاله مربوطه مراجعه کنید.)

اما سوالی که در این مقاله قصد پاسخگویی به آن را داریم این است که چگونه از این سیستم غیرمتمرکز استفاده کنیم تا در زمینه بازاریابی رشد کنیم.

برای پاسخگویی به این سوال اقدام به بررسی ۸ مورد استراتژی بازاریابی که بر اساس استفاده از سیستم بلاک چین طراحی شده اند میکنیم.

۸ استراتژی بلاک چین برای بازاریابی

سیستم بلاک چین برای مختل کردن سازمان هایی مانند سازمان های بانکی، خدمات مالی و بیمه ها، مستغلات ملکی، رسانه، خرده فروش ها، خدمات و سلامت، دادگستری و حوزه قضایی و بسیاری دیگر از سازمان های عظیم به وجود امده است.

از جمله سازمان هایی که به این سیستم پیوسته اند میتوان به مایکروسافت، اپل، اسنتل، اوراکل و IBM اشاره کرد.

با توجه به احاطه ی شدید جهان توسط تکنولوژی، بیایید تا نگاهی به استراتژی های بلاک چین در زمینه بازاریابی بیندازیم که در حال تغییر دادن نمای کلی این حوزه است.

Influencer Marketing

برندها امروزه سرمایه گذاری خود را بر روی چهره های معروف و  افراد سرشناس در فضای مجازی انجام میدهند تا پیام هایشان را از طریق ان ها به گوش مخاطبان زیادتری برسانند.

اما در این روش مشکلاتی هم بر سر راه شرکت ها و برندها قرار دارد و سپردن تبلیغات به دست اینفلوئنسرها موجب عدم شفافیت در خصوص محصول، عدم تعهد اینفلوئنسرها و وجود دنبال کنندگان تقلبی در فضای مجازی میشود.

اما زمانی که شما از سیستم بلاک چین برای این منظور بهره میبرید به راحتی میتوانید با ایجاد قراردادهایی دقیق و مطمئن از این مشکلات دوری کنید.

در این قراردادها، پرداخت بعد از بازخورد تبلیغات صورت میگیرد و دیگر توسط اینفلوئنسرهای تقلبی مورد سرقت قرار نخواهید گرفت.

به عنوان مثال بازاریابی شبکه های اجتماعی، پلتفرمی است که مبتنی بر اتریوم (Etherium) است و به اینفلوئنسرها این امکان را میدهد تا فعالیت موثری داشته باشند. دو برند IndaHash و Patron را میتوان در این دسته قرار دارد.

Affiliate Marketing (بازاریابی افیلیت)

طبق اماری که از استاتیستا (Statista) به دست امده است در ایالات متحده امریکا بیش از ۶.۴ میلیارد دلار برای بازاریابی شرکت های وابسته هزینه میشود.

برخلاف هزینه های هنگفتی که شرکت ها برای بازاریابی شرکت های وابسته در این ایالات انجام میدهند، با مشکلاتی از قبیل عدم صحت شرکت های وابسته، از بین رفتن پول در سایت های بی ارزش و پرداخت کمیسیون های سنگین به این شرکت ها روبرو هستند.

اما با استفاده از سیستم بلاک چین میتوان از هدررفت این میزان هزینه برای بازاریابی شرکت های وابسته جلوگیری کرد. برای این امر میتوان از روش های زیر استفاده کرد:

  • برای تسهیل در پرداخت ها از ارزهای رمزنگاری شده استفاده شود.
  • شرکت های وابسته تا زمانی که به حداقل میزان پرداختی نرسیده اند تمام پرداختی ها را نزد خود نگه میدارند در حالیکه در سیستم بلاک چین با چنین محدودیتی روبرو نیستید.
  • برای جلوگیری از کلاهبرداری های تبلیغاتی از قراردادهای هوشمند استفاده کنید.

در این راستا برخی از محصولاتی که بر اساس سیستم بلاک چین کار میکنند کوپیت ها، رفتوکن و هوکو هستند.

Loyalty Programs (برنامه های وفاداری)

بسیاری از افراد علاقه دارند تا به برنامه های وفاداری بپیوندند چرا که یا از قبل به برند شما وفادار هستند و یا اینکه برای دریافت تخفیف از شما اعلام وفاداری میکنند.

اغلب خانواده های امریکایی در ۲۹ برنامه ی وفاداری شرکت دارند در حالیکه تنها از ۱۲ تا از ان ها استفاده میکنند.

مشکل برنامه های وفاداری از انجایی اغاز میشود که مشتریان باید نسبت به بازپرداخت امتیازات خود اقدام کنند. مشتریان باید برنامه های وفاداری متعددی را دنبال کنند و قبل از تاریخ انقضا ان ها اقدام به بازپرداخت کنند.

به دلیل این مسئولیتی که در این برنامه بر دوش مشتری ها قرار دارد دقیقا چیزی برخلاف برنامه ای برد-برد رخ میدهد.

اما در سیستم بلاک چین نحوه ی اجرای این برنامه متفاوت است. از انجایی که در این سیستم همه ی افراد و برندها حضور دارند مشتریان میتوانند در زمان بازپرداخت امتیازات از یک برند با برند دیگر به توافق برسند و اقدام به بازخرید کنند. در این سیستم همه برنده خواهند بود.

به عنوان مثال Sandblock و KeyoCoin دوتا از راه حل های سیستم بلاک چین برای برطرف کردن مشکلات این برنامه هستند.

 

تاثیر بلاک چین بر بازاریابی چیست؟

تاثیر بلاک چین بر بازاریابی چیست؟ – کالج مدیریت

User data Production (امنیت داده های کاربر)

با توجه به اینکه داده های کاربران در دوران اخیر دچار نقض های امنیتی شده اند، شرکت ها باید در زمینه امنیت داده های کاربران پیشرو باشند.

در سال ۲۰۱۸ راهنماهای GDR برای شرکت ها تهیه شد که به ان ها کمک میکرد تا داده های مربوط به کاربران را جمع اوری کرده و به نحو احسن امنیت ان ها را حفظ کنند.

بنابراین شرکت ها به فکر راه حل هایی برای ایجاد و حفظ امنیت داده های کاربران شرکت هایشان کردند.

در این زمینه نیز بلاک چین به کمک شرکت ها امد و کاربران را قادر ساخت که یا اقدام به ناشناس کردن اطلاعات خود کنند و یا اگر تمایل دارند اطلاعاتشان را به برند مورد نظر خود بفروشند.

در سیستم بلاک چین در این خصوص دو راه حل وجود دارد که یکی، Killie است که این امکان را به کاربران میدهد تا اطلاعات خود را بفروشند و دیگری uport است که این امکان را در اختیار کاربران قرار میدهد تا اطلاعات خود را در اتریوم ثبت کنند و اقدام به مدیریت انها کنند.

User Rewards (جوایز کاربر)

در جامعه ای زندگی میکنیم که اقتصاد بر پایه توجه کاربران بنا شده است و اگر توجه کاربران را به خود جذب نمیکنید پس شما یک بازنده هستید.

برندها در زمینه تبلیغات دیجیتالی هزینه فراوانی را متقبل میشوند به گونه ای که پیش بینی شده است تا پایان سال جاری هزینه این نوع تبلیغات تا ۳۳۳.۲۵ میلیارد دلار افزایش یابد.

در این جا نیز سیستم بلاک چین با توجه به ابزاری که در دست دارد این امکان را برای برندها فراهم میکند تا کاربران مورد نظر خود را بیابند و در هزینه های تبلیغات دیجیتالی خود صرفه جویی کنند.

این سیستم از طریق ابزار brave به کاربران این اجازه را میدهد تا انتخاب کنند که کدام دسته از تبلیغات را مشاهده کنند بدین ترتیب مخاطبان هر تبلیغ، دسته بندی میشوند.

این ابزار از طریق ثبت اطلاعات در اتریوم، ان ها را بین کاربران و فروشندگان پخش میکند تا هر دو دسته بتوانند مخاطبان مناسب خود را پیدا کنند.

بنابراین از این طریق، برندها میتوانند با اطمینان خاطر از این موضوع که هزینه های تبلیغاتی ان ها صرف مخاطبان درستی میشود از پرداخت هزینه های اضافی دست بکشند.

به عنوان مثال محصولاتی مانند Kind Ads و Impetus One در همین راستا ویژگی هایی را ارائه می دهند.

Ad Fraud Prevention (جلوگیری از کلاهبرداری تبلیغاتی)

از میان ۳۳۲.۲۵ میلیارد دلار هزینه ای که برندها برای تبلیغات دیجیتالی خود صرف کردند، ۴۲ میلیارد از ان توسط شرکت های تبلیغاتی کلاهبردار از میان رفت.

در این میان کسانی که اقدام به تبلیغات دیجیتالی محصول و خدمات خود میکنند از طریق مواردی هم چون ترافیک، دامنه و مواردی از این دست مورد کلاهبرداری قرار میگیرند.

از سوی دیگر، ناشران تبلیغات دیجیتالی با قرار دادن تبلیغات در سایت های مشکوک، موجب میشوند تا ترافیک زیادی مورد استفاده قرار بگیرد و در نهایت، نتیجه سودبخش چندانی نداشته باشد.

در سیستم بلاک چین برای برطرف کردن این مشکل، اقدام به حذف شبکه ها شده و تنها ناشر، تبلیغ کننده و کاربر نگهداشته شده اند. این امر موجب افزایش شفافیت در این زمینه شده است.

به عنوان مثال Rebel AI ،Lucency و TribeOS از جمله محصولاتی هستند که در این زمینه از بلاک چین کمک گرفته اند.

Blockchain-Based Social Platforms (پلتفرم های اجتماعی بر اساس بلاک چین)

پلتفرم های رسانه های اجتماعی از دهه گذشته، میلیاردها کاربر را در اختیار گرفته اند. اگرچه رسانه های اجتماعی فرصت های زیادی برای ارتباط با خانواده، همسالان، مارک های مورد علاقه و افراد مشهور در اختیار کاربران قرار داده اند، اما این امر در ازای دریافت اطلاعات ان ها رخ داده است.

از آنجا که فروش آگهی، جریان اصلی درآمد برای پلتفرم های رسانه های اجتماعی قلمداد میشود،شرکت ها برای ارتقاء قابلیت های هدف گذاری خود، اقدام به انجام هر کاری میکنند.

این موضوع همراه با انتشار اخیر داده های کاربران، باعث شده کاربران هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی احتیاط بیشتری به خرج بدهند.

اما در پلتفرم های مستقر در بلاک چین مانند Peepeth و mastodon.social این مشکل از طریق بازگرداندن قدرت به کاربران رفع شده است.

با این که فکر میکنیم این راه حل هنوز به طور کامل برای برندها موثر نبوده است با این حال شرکت ها میتوانند در پلتفرم Steem اقدام به ساخت شبکه اجتماعی خود کنند.

برنامه هایی از قبیل Steemit (وبلاگ نویسی)، DTube (پلت فرم ویدیویی) و Utopian (پلتفرمی برای تأمین بودجه پروژه هایی با منبع آزاد) این امکان را فراهم میکنند تا شرکت ها در Steem اقدام به ساخت شبکه مورد نظر خود کنند.

Social Commerce (تجارت اجتماعی)

تجارت اجتماعی ابزار جدیدی در بلاک چین است که به تازگی راه اندازی شده و قرار است تا در صنعت تجارت الکترونیک اختلال ایجاد کند.

بلاک چین در تجارت الکترونیک برای جلوگیری از کلاهبرداری تبلیغاتی، سریعتر کردن معاملات و نامشخص ماندن هویت کاربران راهکارهای مشابهی را دارد.

برای اطمینان حاصل کردن از اعتبار محصولاتی که در تجارت الکترونیک فروخته میشوند، بلاک چین با سه شرکت AT&T، مایکروسافت و IBM قرارداد همکاری بسته است.

بازارها و پلتفرم های  تجارت الکترونیکی غیر متمرکز مانند OpenBazaar ،GAMB ،Bezop و Eligma راه را برای فروشندگان اسان میکنند تا فروشگاه های تجارت الکترونیک خود را بسازند و ان ها را مجبور میکند تا درباره فروشگاه های انلاین خود تصمیم بگیرند.

۴ سود عمده بلاک چین در بازار مارکتینگ

تا اینجا درباره ی استراتژی های بلاک چین در زمینه بازاریابی صحبت کردیم که برندها میتوانستند از طریق ان ها روند بازاریابی خود را بهبود ببخشند.

در ادامه میخواهیم تا ۴ سود عمده در خصوص استفاده از سیستم بلاک چین در زمینه بازاریابی را به شما معرفی کنیم.

کاهش قیمت ها

استفاده از بلاک چین برای تبلیغات دیجیتال این امر را ممکن میسازد تا هزینه های مربوطه کاهش یابد. اما چگونه؟ تبلیغ کنندگان به این مساله شهرت دارند که موجب کاهش سود و از بین رفتن هزینه ها در تبلیغات دیجیتالی میشوند.

اما بلاک چین با از میان برداشتن نفر سوم این معادله موجب شده است تا فروشندگان، ناشران و کاربران بدون واسطه با هم در ارتباط باشند و شرکت ها تنها زمانی اقدام به پرداخت هزینه برای تبلیغات دیجیتالی کنند که طبق توافق نامه موجود، این تبلیغات جوابگو بوده باشد.

ممکن است که استفاده از این روش مقداری هزینه برای افراد در بر داشته باشد اما برای انجام توافق نامه ها هزینه ای پرداخت نخواهد شد.

هدف گیری مخاطبان

برای یک بازاریابی مناسب و هدفمند تلاش کرده اید، استراتژی چیده اید، ابزارهایی را به کار برده اید و هزینه فراوانی کرده اید اما نتیجه ای ناامیدکننده به دست اورده اید. ایراد کار کجا بوده است؟

مساله‌ی مهم در زمینه بازاریابی این است که گروه هدف خود را به درستی تشخیص داده و اهداف بازاریابی خود را برای این گروه خاص به انجام برسانید.

در سیستم بلاک چین به راحتی میتوانید با ناشران مناسب در ارتباط باشید که شما را به گروه مناسبی از مخاطبان متصل میکنند که به محصولات و خدمات شما نیاز دارند.

در این شرایط (و از انجایی که افراد برای تماشای تبلیغات هزینه دریافت میکنند) مطمئن خواهید بود که تبلیغات شما در جای درستی به نمایش درامده است.

افزایش راندمان

معاملاتی که با کاغذبازی های فراوانی درگیر باشند بسیار خسته کننده و وقت گیر تلقی میشوند. فرض کنید اقدام به خرید میکنید، برای این امر ابتدا باید فاکتور خرید دریافت کنید، سپس فاکتور را پرداخت کنید، حال منتظر بمانید تا رسید را دریافت کنید.

در معاملاتی که فرد واسطه ای نیز حضور داشته باشد این مساله وقت گیرتر نیز میشود.

سیستم بلاک چین برای حل این مشکل، معامله را بین دو طرف در زمان واقعی فراهم میکند که این امر موجب میشود تا دو طرف نیازی به تهیه مدارک جداگانه نداشته باشند. هم چنین وجود توافق نامه ها موجب میشود تا پرداخت هزینه ها سریعتر اتفاق بیفتد.

برنامه های غیرمتمرکز

زمانی که بخواهید برای موبایل خود برنامه ای را دانلود کنید به سراغ پلتفرم های App Store یا Play store میروید.

برای دانلود برنامه ها از پلتفرم هایی که دارای یک سیستم متمرکز هستند باید طبق قوانین ان ها عمل کرد. در حالیکه این مساله در پلتفرم هایی که از سیستم غیرمتمرکز بهره مند هستند وجود ندارد.

پیشتر دیدیم که چگونه Steem، برندها را قادر میسازد تا برنامه مورد نظر خود را تهیه کنند و از طریق ان فرصتی برای کسب درآمد داشته باشند.

به همین ترتیب، Ethereum ،EOS ،NEO ،Tron ،Cardano و… برخی از پلتفرم های بلاک چین هستند که به شما این امکان را می دهند تا برنامه هایی را روی پلتفرم های خود بسازید.

عدم حضور یک سیستم متمرکز به شما این امکان را می دهد که به طور مستقیم با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کنید.

 

منبع: مدیر تی وی

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

ماتریس بوستون چیست؟ راهنمای ساده و ۰ تا ۱۰۰

ماتریس بوستون چیست؟ ، کسب و کارها برای اینکه بتوانند در بازار دوام بیاورند همواره باید زیر ذره بین قرار…

استراتژی بازاریابی B2B: راهنمای مرحله به مرحله

استراتژی بازاریابی B2B: راهنمای مرحله به مرحله ، همانطور که میدانید در زمانی زندگی میکنیم که تکنولوژی تمام جنبه های…