اینستاگرام کالج مدیریت را دنبال کنید
/ در بازاریابی / توسط

بازاریابی ۳۶۰ درجه

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

بازاریابی ۳۶۰ درجه ، اجزاء و مولفه های اصلی استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه کدامند ؟ رسانه های اجتماعی ، پست الکترونیک ، تبلیغات Google ، سئو ،  بازاریابی محتوا ،  روابط عمومی ،  ایمیل مستقیم، ایجاد مشتری ، . تبلیغات سنتی ، وبینارها و سمینارها ، برنامه ها وب سایت ها و صفحات فرود همگی اجزای مارکتینگ از نوع ۳۶۰ درجه هستند.

این لیست می تواند ادامه داشته باشد زیرا این روزها هیچ کمبود راهی برای رسیدن به مشتری وجود ندارد.

اما برای اینکه یک بازاریاب موثر باشیم ، نمی توانیم به تنهایی به هر یک از این گزینه های بازاریابی نگاه کنیم. ادغام آنها در یک کارزار و کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه چیزی است که باعث می شود یک شرکت در بازار رهبر شود و مدعی پیروزی باشد.

کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه چیست؟

احتمالاً بدون حتی متوجه شدن آن ، شما بارها و بارها اثربخشی کارزارها و کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه را تجربه کرده اید. و این واقعیت که حتی متوجه آن نشده اید ، اثبات می کند که چقدر خوب اجرا شده است.

شاید شما متوجه یک پوستر یا بیلبورد برای یک جفت کفش جدید شوید و سپس یک تبلیغ را برای همان کفشهای موجود در رادیو بشنوید. شما در خبرنامه فیس بوک خود تبلیغی را برای آنها مشاهده می کنید و سپس یک کارت پستال با یک کوپن برای آنها در صندوق پستی ایمیل خود دریافت می کنید.

در آن مرحله ، شما برای خرید آنها در حال جستجو هستید ، بنابراین می توانید به صفحه رایانه خود بروید تا صفحه فرود آمده در کارت پستال را بیرون بکشید ، که مخصوص این کمپین طراحی شده است. پس از خرید خود ، شروع به دریافت ایمیل از آنها برای کفش و لوازم جانبی مشابهی می کنید که می خواهید آنها را نیز داشته باشید.

این جادو یک استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه کاملاً متفکرانه است. به نظر می رسد که شرکت در همه جا وجود دارد و هرچه تعداد بیشتری از تبلیغات آنها را مشاهده می کنید ، آنچه را که ارائه می دهد بیشتر می خواهید.

یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه ای استراتژی های بازاریابی یکپارچه را به سطح جدیدی می برد ، با این هدف که ارائه یکنواختِ یک پیشنهاد به طور مداوم در تمام فضاهای لمسی ، سیستم عامل ها و دستگاه ها در زمان مناسب ، در مکان مناسب و با پیام صحیح انجام می شود.

این رویکرد کل نگر تضمین می کند که هر تعامل احتمالی با یک مشتری می تواند معنی دار باشد. این بدان معناست که وقتی بازار هدف شما برچسب تبلیغاتی را در رسانه های اجتماعی مشاهده می کند ، از وب سایت شما بازدید به عمل می آورند یا هنگامی که از شما ایمیل دریافت می کنند ، وب سایتتان را مشاهده می کنند.

این یک مفهوم کاربر محور است که نمای کاملی از سفر مشتری از ابتدا تا خرید و فراتر از آن را ارائه می دهد و به انتقال روان و یکنواخت مشتریان در این فرآیند کمک می کند. علامت یک استراتژی بازاریابی واقعاً موفق ۳۶۰ درجه زمانی است که هیچ خلایی در از دست دادن مشتری وجود نداشته باشد.

۹ مؤلفه اصلی یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه در حالی که هر چیزی که مربوط به بازاریابی باشد می تواند در یک فعالیت بازاریابی ۳۶۰ درجه قرار بگیرد ، اجزاء و مولفه های اصلی بازاریابی ۳۶۰ درجه شامل موارد زیر است :

یک وب سایت  اثربخش

وب سایت شما غالباً اولین تصور شرکت شما است و مطمئناً باعث ماندگاری می شود. وب سایت باید سهولت استفاده را ارائه دهد ، به صورت حرفه ای طراحی شود و تصویری از اقتدار و اعتماد به شما منتقل شود. UX (تجربه کاربر) با وب سایت های امروزی حائز اهمیت است و این بدان معنی است که زمان بار گذاری باید سریع باشد و وب سایت ها باید در دستگاه های تلفن همراه پاسخگو و قابل استفاده باشند.

وقتی صحبت از وب سایت به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه انجام می شود ، صفحات فرود ضروری است. ارسال چشم اندازهای هدفمند به یک صفحه خاص برای اجرای کمپین دقیقی که شما از طریق آن به مشتری دست می یابید همان چیزی است که به قوام مورد نیاز در این نوع بازاریابی می افزاید.

یک استراتژی SEO

SEO (بهینه سازی موتور جستجو) تضمین می کند که وب سایت شما در نتایج جستجو قابل مشاهده است. در حالی سئو کاری وقت گیر است ، در عین حال همان چیزی است که ترافیک ارگانیک رایگان را برای شما فراهم می کند که اگر درست انجام شود سالها در آینده ادامه خواهد داشت.

مهمترین جنبه سئو مربوط به بلاگ نویسی است که به شما امکان می دهد یک جریان ثابت از مطالب مفید و اشتراکی را ایجاد کنید و وسیله ای برای افزایش لینک های ورودی خود به شما می دهد. استراتژی های کلمات کلیدی روی صفحه و ایجاد لینک خارج از صفحه نیز بخش مهمی از یک استراتژی موثر SEO هستند.

تبلیغات PPC

تبلیغات PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) در انتهای دیگر طیف سئو کار می کند. هر دو با هم کار می کنند : پرداخت به ازای هر کلیک همان چیزی است که شما را به ترافیک فوری مورد نظر می دهد ، اما یک بار انجام می شود. SEO برای دستیابی به ترافیک بیشتر طول می کشد ، اما بارها و بارها ترافیک ایجاد می کند.

PPC هنری است که مستلزم جستجوی کلمات کلیدی است برای یافتن پارامترهای هدفگذاری شده برای دستیابی به مشتریان مناسب است ، که چندان رقابتی نیستند و از حجم جستجوی ماهانه مناسبی برخوردار هستند و همچنین نظارت و ارزیابی مجدد و مداوم برای به حداکثر رساندن نتایج انجام می شود.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی از طریق ایمیل هنوز هم یکی از بهترین راه های تغذیه منجر به تبدیل اغریبه ها به مشتریان وفادار است. با تهیه اطلاعات مفید ، ایجاد پاسخگویی خودکار در ارتباط با مشتری و انتشار اخبار و معاملات مهم از طریق ایمیل ، می توانید بطور منظم در جلوی مشتریان و چشم اندازهای خود بمانید.

اگر بازاریابی ایمیلی خود را به درستی انجام دهید و از نرم افزاری استفاده کنید که به شما امکان می دهد لیست های خود را به درستی تقسیم کنید ، می توانید در مورد مشتریان و چشم اندازهای خود چیزهای زیادی بیاموزید تا کمپین های بازاریابی شما حتی بتوانند موثرتر حرکت کنند. به عنوان مثال ، می توانید اتوماسیون هایی را تنظیم کنید که افرادی را که روی یک لینک مشخص کلیک می کنند یا خرید خاصی را در لیست های خودشان قرار می دهند ، بتوانید به طور جداگانه به بازار عرضه کنید.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی – بازاریابی ۳۶۰ درجه

رسانه های اجتماعی یکی از بهترین راه های ارتباط با مشتریان و مشتریان بالقوه است. استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه شما ، می تواند چسبندگی تمام آن را در خود نگه دارد ، زیرا می تواند برای تقویت روابط ، افزایش آگاهی از برند و تعامل با پیروان مورد استفاده قرار گیرد.

اطمینان حاصل کنید که اقدامات رسانه های اجتماعی شما با چشم اندازی که می خواهید به تصویر بکشید و پیامی را که می خواهید با کمپین های بازاریابی خود به دست آورید مطابقت داشته باشد. برای پست های خود ارزش قائل شوید ، همیشه به نظرات و پیام های خود پاسخ دهید و با تاکتیک به نظرات منفی پاسخ دهید.

بازاریابی محتوا – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی محتوا ، بازاریابی امروزی است زیرا مقادیر ارزش زیادی را برای طرفداران شما فراهم می کند و همزمان گوگل را خوشحال می کند. از طریق محتوای با کیفیت ، می توانید آگاهی از برند را افزایش داده ، شرکت خود را به عنوان کارشناسان معتبر معرفی کنید ، مشتری های جدیدی را بدست آورید و ترافیک ارگانیک را به سمت وب سایت خود هدایت کنید. بازاریابی محتوا چیزی بیش از مقالات است. همچنین می تواند شامل اینفوگرافیک ها ، فیلم ها ، کتاب های الکترونیکی ، رسانه های اجتماعی و موارد دیگر باشد.

درون فروشگاه / حضوری – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی درون فروشگاهی و حضوری هنوز بخش مهمی از فعالیتهای بازاریابی ۳۶۰ درجه برای اکثر شرکتها است. آنچه شما به صورت حضوری می گویید و آنچه در فروشگاه یا دفتر خود نمایش می دهید باید با آنچه در بازاریابی دیجیتال می گویید مطابقت داشته باشد. تاکتیک های حضوری ممکن است شامل بازدید از نمایشگاه ها ، شرکت در رویدادهای محلی ، شرکت در اجتماعات صنعتی ، برقراری تماس فروش و رفتن به رویدادهای درون شبکه باشد.

روابط عمومی

روابط عمومی بخشی اساسی از هرگونه فعالیت موفق در بازاریابی ۳۶۰ درجه است. آنچه شما می گوییدو در جوامعی که تجارت می کنید باید با بقیه استراتژی بازاریابی ۳۶۰ درجه شما هماهنگ باشد.

تبلیغات و چاپ سنتی

تبلیغات روزنامه ، رادیو و تلویزیون مطابق با تبلیغات چاپی ، همان استانداردهای سازگاری را دارند. این موارد این روزها کمتر رقابتی هستند و بنابراین می توانند وسیله ای بسیار مؤثر برای دستیابی به بازار هدف شما باشند.

پیروز شدن

یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه بهترین راه برای دستیابی به مشتریان بالقوه با پیامی است که می خواهند در زمان و مکان مناسب دریافت کنند. با یک راه حل منسجم مانند آنچه توضیح داده شد ، برنامه بازاریابی بعدی شما مطمئناً بقیه  رقبا را شکست خواهد داد.

نحوه ایجاد یک کمپین بازاریابی درجه ۳۶۰ – بازاریابی ۳۶۰ درجه

هر چیز ۳۶۰ درجه ای تقریباً همیشه چیز خوبی است. این نشان دهنده یک تصویر کامل ، یک راه حل متحد ، یک نتیجه همه جانبه است. از نظر بازاریابی ، نشان دهنده یک کمپین است که هیچ چیز را روی میز نگذاشته است و بنابراین هر مشتری بالقوه ای را ممکن است به مشتری بالفعل تبدیل می کند.

در قسمت اول این مقاله ، ما در بازاریابی ۳۶۰ درجه گشت و گذار کردیم و بررسی کردیم که چه چیزی است و ۹ مؤلفه و اجزاء اصلی بازاریابی ۳۶۰ درجه  که باید در کمپین های شما گنجانده شود، را بیان کردیم . حال ، اجازه دهید نگاهی بیندازیم که چرا این نوع بازاریابی ارزش دنبال کردن را دارد و چگونه می توانید خودتان یک بازاریابی ۳۶۰ درجه ای ایجاد کنید.

چرا یک کمپین بازاریابی با درجه ۳۶۰ درجه ارزش کار دارد

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه غلبه بر موانع متعددی که شرکتها در چشم انداز امروز بازاریابی با آن روبرو هستند را در دستور کار دارد. ثبات یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه ، شرکت ها را از هم جدا می کند زیرا تجربه مشتری منسجم و محکمی را ایجاد می کند. این امر بازده سرمایه گذاری را بهبود می بخشد زیرا شرکت ها می توانند هدر رفتن وقت در مسیرهای اشتباه را متوقف کنند زیرا آنها مشتری های هدفمند را به روشی که باعث ایجاد هواداران پر و پاقرص می شود ، را در بر دارند.

همچنین چندین روش وجود دارد که می توانید یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه در یک شرکت استفاده کنید :

  • هنگامی که یک شرکت در یک بازار شناخته شده است اما می خواهد خود را مجدداً به بازار جدید بازگرداند ،
  • برای برندسازی مجدد یک شرکت ،
  • برای اولویت بندی کمپین های سنگ بنای اصلی از کمپین های کم اهمیت تر ،
  • برای احیای محصولات با عملکرد ضعیف ، به ویژه اگر شرکت مدتی در بازاریابی آن محصول تمرکز نداشته باشد،
  • برای ساختن یک تصویر برند برای مبتدیان و
  • برای بازاریابی یک محصول یا خدمات جدید .

نحوه ایجاد یک کمپین بازاریابی با درجه ۳۶۰

ایجاد یک کمپین موفقیت آمیز در بازاریابی ۳۶۰ درجه ای شامل اطمینان از سازگاری پیام بازاریابی شما در هر سکویی است که انتظار دارید مشتری شما باشد. این سازگاری باید در پیام رسانی و طراحی وجود داشته باشد.

در اینجا ۵ قدم برای ساختن یک کمپین موفقیت آمیز در بازاریابی ۳۶۰ درجه ارائه شده است :

مرحله ۱ – مطالعه کنید که شرکت های موفق چه کاری انجام می دهند – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،ساختن یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه می تواند پیچیده و دشوار باشد ، اما وقتی مطالعه می کنید که دیگران چگونه این کار را انجام می دهند ، آسان تر می شود. توجه داشته باشید که شرکتهای موفق چگونه مشتریان ایده آل خود را در اطراف خود دنبال می کنند تا پیام آنها بدون توجه به جایی که در فضای فیزیکی یا فضای دیجیتالی خود قرار دارند ، دیده شود.

 

بازاریابی 360 درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه – کالج مدیریت

مرحله ۲ – بازار هدف خود را مطالعه کنید – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،کافی نیست حدس بزنید که بازار هدف شما چه می خواهد. باید آنها را در داخل و خارج درک کنید. شما باید بدانید که آنها مانند چه چیزی هستند ، چه چیزی برای آنها دردناک است ، چه راه حل هایی را می خواهند ، از کجا وارد می شوند ، از چه دستگاه هایی استفاده می کنند ، چه کانال هایی را ترجیح می دهند و چه میزان مایل به هزینه هستند .

برای به دست آوردن این پاسخ ها ، آواتار ایجاد کنید (یا در بسیاری موارد ، باید چندین مورد متفاوت را توسعه دهید). به اندازه کافی می توان اظهار داشت که آواتارهای شما باید براساس داده ها باشد نه حدس و گمان. این بدان معناست که انجام تحقیق ، مصاحبه و نظرسنجی با مخاطب مورد نظر خود داشته باشید ، و با وجود این ممکن است خسته کننده به نظر برسد ، کاری که اکنون روی آن وقت گذاشته اید به نفع تجارت شما خواهد بود که به طرز چشمگیری به جلو حرکت می کند.

مرحله ۳ – هدف از کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه خود را تعیین کنید

اگر در مورد هدف خود مصمم نیستید ، نمی توانید یک کمپین انسجام ایجاد کنید. آیا شما یک کمپین عمومی برای شرکت خود ایجاد می کنید یا آیا یک کار خاص تر است مانند راه اندازی یک برندسازی مجدد یا بازاریابی کالای جدید؟

مرحله ۴ – قیف بازاریابی خود را برنامه ریزی کنید

از آنجا که زمان بندی در یک برنامه بازاریابی ۳۶۰ درجه بسیار مهم است ، شما باید اطمینان حاصل کنید که در طی مرحله ای که در سفر خریدار در آن قرار دارند ، به افراد در مکان های مناسب می رسید. چیزی که باعث آگاهی می شود یا چیزی که باعث کمال علاقه می شود ، تصمیم گیری می کند یا چه عملی ایجاد می کند ، متفاوت است. تاکتیک هایی را انتخاب کنید که بر این اساس هر یک از این ۴ مرحله از خریدار را استخراج می کند. برای انجام این کار ، باید داده های جمع آوری شده درباره رفتارهای مشتریان را دنبال کنید.

مرحله ۵ – اطمینان حاصل کنید که انسجام وجود دارد – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،بعد از تهیه هر یک از مؤلفه های استراتژی بازاریابی ، به آن نگاه کنید و مطمئن شوید که همه اجزای سازنده روی یکدیگر ساخته شده اند و به طور مداوم با یکدیگر جریان می یابند. این در یک کارزار بازاریابی ۳۶۰ درجه  مهم است.

چه چیزی را در نظر بگیریم – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،گام ها یکسان هستند ، اما در هنگام برنامه ریزی برای بازاریابی ۳۶۰ درجه باید موارد زیادی را نیز در نظر بگیرید. بیایید اکنون به برخی از این موارد نگاه کنیم.

نقاط ضعف خود را در نظر بگیرید – بازاریابی ۳۶۰ درجه

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،این مهم است که بفهمید از کجا شروع می کنید و نقاط ضعف شما چیست. خلاء های فعلی در کمپین های بازاریابی ۳۶۰ درجه  شما کجاست؟ رقبای شما چه می کنند؟ اینها نکاتی است که شما برای بازی کردن خود نیاز دارید.

اگر می خواهید در بازار خود رقابت کنید ، باید نقاط ضعف شما دارای شدت ضعیف تری باشد . دانستن آنچه در آن هستند نیمی از نبرد است ، و سپس تهیه برنامه ای برای تقویت آنها بسیار ساده تر است.

نقاط قوت خود را در نظر بگیرید

بازاریابی ۳۶۰ درجه ،از طرف دیگر ، ضروری است که نقاط قوت خود را بشناسید و از آن استفاده کنید. نقاط قوت شما همان چیزی است که شما باید بازی کنید و آنها چیزی هستند که شما را از رقبا متمایز می کند.

اگر نمی دانید چه چیزی شما را ازرقبای خود جدا می کند ، ایجاد یک کمپین بازاریابی ۳۶۰ درجه ای نیازمند  انجام فعالیت های زیادی برای شما نخواهد بود. اگر می خواهید تلاش کنید که به بازار هدف خود در هر کجا و هر زمان که باشید برسید ، دست کم ارزشی برای خود را فراهم کنید تا با دادن بهایی برای آنها ، به حداکثر ارزش برسید.

فرآیندها ، فن آوری های خود و افراد موجود در سازمان خود را در نظر بگیرید

شما باید فرآیندها ، فناوری ها و افراد مناسب را داشته باشید تا بتوانید یک برنامه بازاریابی ۳۶۰ درجه را اجرا کنید ، بنابراین باید از خود بپرسید که آیا فرایندهایی وجود دارد که باید عملی شوند. تیم بازاریابی شما در چه روش هایی ناکارآمد است؟ آیا برای کارآیی بهتر و کار تیمی نیاز به ایجاد سیستمهای مشترک دارید ؟

خریداران خود را در نظر بگیرید

اگر بخواهیم درباره این روش بازاریابی به شما بگوییم  ، درباره این موضوع بیندیشید : شما باید خریدار خود را درک کنید . با دانستن این عنصر کلیدی ، هنگامی که برنامه ای  پیشنهاد می دهید و یا پیامی ارسال می کنید ، می توانید درباره نحوه رسیدن به نتایج دلخواه بیندیشید .

داده ، داده ، داده. باید داده ها را جستجو کرده و ترجیحات و رفتارهای مشتری خود را بفهمید. اگر داده ای ندارید ، با شرکتی قرارداد ببندید تا داده ها را برای شما به دست آورد. برای یافتن مکالمات و شناسایی مشکلات مشتری که می توانید حل کنید ، از ابزارهای نظارت اجتماعی استفاده کنید. تعامل معنی دار با مشتریان داشته و با آنها وارد گفتگو شوید.

هنگامی که این اطلاعات را در اختیار دارید ، می توانید یک پیام منطبق با روحیات مشتریان خود ارسال کنید که نشان می دهد شما یک راه حل مثبت برای مشکل آنها دارید. این فرآیند ، دیدگاهی ۳۶۰ درجه از مشتری به شما می دهد تا بتوانید آن پیام را در کانالهای دیجیتال مورد استفاده خود و در سایر کانال های ارتباطی منتشر کنید.

ادمین

حدود 6 سالی هست که در زمینه آموزش رشته مدیریت به صورت تخصصی فعالیت می کند و علاقه زیادی به کسب تجربه در زمینه بازاریابی اینترنتی و تجارت الکترونیک دارد، یک کارآفرین خستگی ناپذیر است و با انرژی حیرت انگیزی تمام قسمت های کالج مدیریت را توسعه می دهد، به سبک حرفه ای و انحصاری خود زندگی می کند و خط فکری خاصی را همیشه دنبال می کند، او رفتار هایی کاملا متفاوت نسبت به سایر مدیرانی که تا به حال دیده اید دارد...

نوشته های مشابه

اصول بازاریابی – اصل ۸: یک آگهی، یک ایده

اصول بازاریابی – اصل ۸: یک آگهی، یک ایده ، برای یک شخص عادی کمتر از نیم ثانیه طول می‌کشد…

اصول بازاریابی – اصل ۷: وقتی دیگران این ور می‌روند شما آن ور بروید

اصول بازاریابی – اصل ۷ : وقتی دیگران این ور می‌روند شما آن ور بروید ، مغز انسان به گونه‌ای…